Rozbudowa sieci - wiele AP - dobór sprzętu i konfiguracja

Witam,

jako że sieciowcem nie jestem, ale trochę się w temacie orientuję, chciałbym zapytać Was o poradę jak najlepiej i poprawnie zaplanować sobie sieć bezprzewodową w domu, ponieważ istniejąca nie daje już rady po rozbudowie domu.

Posiadam modem GPON Huawei z jednym portem 1Gb LAN który jest podłączony do 1Gb switcha.
Sieć LAN jest ok, we wszystkich pomieszczeniach są gniazdka.
Teraz chciałbym skupić się na WiFi. Jeden AP nie daj rady, więc chciałbym zapytać Was, w jaki najlepszy sposób (nie zbyt drogi oczywiście :slight_smile:) rozbudować tę sieć.
Myślałem o kilku AP (jakie?) podłączonych do switcha z jednym SSID.

Czy mógłby mi ktoś coś doradzić?
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam

Ile urządzeń chcesz podłączyć po wifi ? Skoro sieć jest tak rozbudowana to według mnie wystarczy jeden dobry AP + repeatery. Żeby działało optymalnie stosuj rozwiązania tylko jednego producenta.

Repeatery to zło

1 polubienie

Weź 2 Unifi UAP-AC-LR. Spokojnie powinny pokryć cały dom i wyjść nawet na dwór.

Jeśli podrzucisz jakiś plan domu, najlepiej plan, będzie można coś więcej powiedzieć.

Też bym poszedł w Ubuquiti Unifi LR. Raz skonfigurowane działa bez obsługowo

Drogie trochę, ale jak faktycznie dobry, bezobsługowy sprzęt i niezawodny to się zdecyduję na zestaw 3 urządzeń, powinno u mnie wystarczyć.

Macie jakąś propozycję jak je skonfigurować? Wystarczy na każdym podać to samo SSID na różnych kanałach, to samo hasło i będzie ok?
Chcę po prostu mieć w domu sieć o jednym SSID w każdym miejscu bez konieczności podawania nowego hasła i przełączania się na sieci o innej nazwie.

To LR rzeczywiście działa? Jest w tych urządzeniach “prawdziwy” większy zasięg?

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Tak, działa i ma zwiększony zasięg. Do tego potrzebujesz kontroler, który możesz zainstalować na Windows lub Linux (to jest zwykla apka w Javie). W kontrolerze konfigurujesz sieci, VLANy itp. Kontroler propaguje to na wszystkie AP do niego przypiete. Kontroler sam je znajdzie w tej samej podsieci. Unifi ma roaming, więc urzadzenia z automatu przelaczaja się między AP. Konfigurujesz raz i zapominasz. Od czasu do czasu tylko aktualizujesz firmware - srednio raz na kwartał wychodzą aktualizacje.

Możesz utworzyć do 4 SSID, ale separacje robisz już w VLANach na routerze/firewallu.