Rozbudowa starego kompa

(Messer7) #1

Witam serdecznie użytkowników!

Mój komputer za niedługo będzie miał 10 lat, chciałbym go rozbudować jeśli w ogóle miałoby to sens.  Mój obecny zombiak opiera się na archaicznym E5200 do tego 2GB ramu, karty graficznej brak, dysk 320GB. Płyta główna, dwa lata temu wymieniona na ASRock G31M-GS R2.0, zasilacz 400W.

Myślę o wymianie:

-procesor na Xeon x5460 z przejściówką na LGA775 (taki chłopaki polecali w komentarzach pod artykułem o składaniu komp do grania za 500zł)

-8GB DDR2 800

• karta graficzna 2GB ramu jeśli płyta coś takiego obsłuży

• może dysk ssd

Chciałbym ze spokojem używać komputera, zainstalować na nim Windowsa 10, od czasu do czasu zagrać w grę typu MSFX albo  Wiedźmin 2 (nie potrzebuje sprzętu typowo do grania w najnowsze tytuły na najwyższych detalach w  FullHD), czasem użyć programu graficznego itp.

dzięki za rady

(sensu) #2

Trochę szkoda aż tak inwestować w tą płytę. Ma tylko 2 gniazda pamięci, a zestaw 2x4GB będzie naprawdę drogi.

(Messer7) #3

Taki procesor na alledrogo jest za 150 a pamięć za około 120 zł za dwie kości po 4GB

(sensu) #4

Pewnie jakaś wolna serwerowa, ale możesz próbować.

Od kiedy to ilość pamięci jest wyznacznikiem mocy karty?

To praktycznie nic nie mówi.

(Messer7) #6

Myślałem o tym procesorze, a może jakiś inny? Czy konieczne będzie dokupienia innego chłodzenia do tego procesora?

Doradźcie proszę jaką kartę graficzną najlepiej kupić za około 250 - 300zł.

Zasilacz w razie potrzeby można zmienić, swoje lata ma a markowy w momencie zakupu na pewno nie był.

(szyszek2121) #7

Przede wszystkim to sprawdź czy twój zasilacz nie jest na czarnej liście bo może Ci spalić cały komputerek a w końcu chcesz trochę w niego zainwestować. Tutaj masz czarną listę zasilaczy:

Pamiętaj że jest to BARDZO ważne i tak jak pan @Areh napisał, sam fakt że ma 400W nic nie mówi :wink:

Aha, no i co do tej karty do 300zł polecam Ci oczywiście GTX550 Ti. Bardzo solidna karta, sam z niej korzystam i w połączeniu z dobrym procesorem DAJE radę :wink:

Akurat jest w przecenie na alledrogo:

(sensu) #8

x5460 bardzo się grzeje. Na seryjnym chłodzeniu (z niskim profilem) będziesz mieć głośno, a w stresie ponad 90 stopni.

(Messer7) #9

Co do zasilacza to na pewno jakiś no-name, który dodatkowo dość głośno chodzi. Może coś polecić co będzie pasować do tej płyty (tzn żeby pasował w ogóle do komputera, pewnie chodzi o to żeby miał odpowiednie wtyczki??)

skoro procesor ma się bardzo grzać, to może inne chłodzenie lub inny procesor który obsłuży GTX 550?

(sensu) #10

Podobno E5450 jest chłodniejszy.

(nietopyrz) #11

Z 300 złotymi w kieszeni można śmiało polować na 750Ti.

(szyszek2121) #12

Ale chyba używka wchodzi tylko w grę wtedy.

(Messer7) #13

a duża jest różnica w wydajności pomiędzy tymi dwiema kartami? Tą GTX750Ti to za 400zł idzie kupić, taniej to ciężko…

Ale tak w ogóle to te karty są chyba na PCI Express x16 2.0 a ja nie mam takiego na swojej płycie głównej, jeśli się nie mylę.

(szyszek2121) #14

Oj tak, jest różnica (mówimy głównie o grach) i jeżeli kosztuje te 400zł to opłaca się dołożyć do niej :wink: