Rozbudowa za 1200zł

Witam, wiem, że na forum można znaleźć b. dużo informacji na temat części komputerowych, ale mój przypadek nazwijmy to, jest „wyjątkowy”. Zacznę od przedstawienia mojego komputera:

Athlon XP 1900+

Shuttle AK32

512 DDR 400Mhz

GF FX 5700

WD 160 GB

Chieftec 450W nowy :smiley:

Planuje w najbliższym czasie wymienić procesor, kartę graf. i płytę gł. Tak więc wszyscy wiemy, że firma AMD postanowiła zrobić większości ludzi na ziemi sieczkę z mózgu i wprowadziła nowe procki AM2. Które jak czytałem nie są wcale szybsze/lepsze niż prcki 939.

Pyt. 1

Co mi się bardziej opłaca kupować „stary” zestaw Athlon 64 3800 czy może Athlon AM2 3200-3500?! Najgorsze jest to, że te procesory są wolniejsze od starszych 64. Ale jak słyszałem firma AMD przestaje produkować płyty i procesory 939, więc czy opłaca się je kupować i w przyszłości mieć problemy z modernizacją komputera?! Następną kwestią jest pamięć jeśli kupie płytę z S-939 to chyba będę mógł wsadzić do niej moją starą pamięć?! Bo jeśli bym kupił z S-AM2 to musiałbym kupować nową pamięć, a na to już nie mam pieniędzy. :frowning: Co doradzicie?

Pyt.2

Następnym pytaniem jest płyta główna, ale tu zadam prostsze pytanie: Czy opłaca się kupować płytę SLI? Jeśli tak to jaką? Tylko musi mieć 2 x PCI-E x 16, bo wiem ,że innych się nie opłaca kupować.

Pyt.3

Karta graficzna, myślałem o kupnie GF Gigabyte 7600 GT Silent Pipe II 256MB, może jest coś lepszego za tą cenę, ale ja o tym nie wiem?! I jaką firme wybrać Asus? MSI? Gigabyte? Pixelview? O co w tym chodzi?

Rozważałem też zakup Radlona X1650 Pro bo ponoć ma dobre osiągi, ale gdy bym go kupił musiałbym dobierać znowu inną płytę gł. I kolejne problemy.

Pyt. 4 – ostatnie, proszę się nie denerwować :slight_smile:

Co sądzicie o tym zestawieniu:

AMD ATHLON 64 3800+

GIGABYTE GA-K8NXP-SLI

GF 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB

Pamiętajcie, że mam do wydania 1200zł. Czekam na wasze odpowiedzi i opinie

Coś na AM2 bym jendak brał. Bardziej rozwojowe.

Ile masz kasy?

Proponowałbym coś takiego:

AMD 64 3000+

DFI Infinity M2

2x512 DDR2 800MHz GOodRAM

7600GS DDR3 Galaxy.

sprzedajesz stare cześci, kupujesz to co podał kolega wyżej i gitara

jak braknie kasy to GF 7300

A nie myślicie, że Athlon 64 3800 jest mocniejszy od AM2 3200? A cena ta sama?! Wiem, że gniazdo AM2 to inwestycja na przyszłość ale czy nie lepiej kupić bardziej wydajny sprzęt za taką samą kase? Napisaliście o karcie 7600GS DDR3 Galaxy ale bez podkręcenia ona ustępuje Gigabyte 7600 GT. Nie mógłbym spać po nocach wiedząc, że mogłem kupić coś lepszego(choć starszego). Nie za bardzo widzę sensu kupować nową pamięć i tracić pieniądze które mógłbym przeznaczyć na lepszą kartę graf. pewnie i tak za pół roku AMD zaskoczy nas nowymi procesorami AM3 :?

3000+ się lepiej podkręca.

Hmm… o co chodzi to nie wiem

I tu właśnie tracisz pieniądze, inwestujesz w stare prądożerne mniej wydajne tech.

Żeby nie spać z powodu blach z jakimś tam krzemem i lampkami. 7600Gś to praktycznie to samo co GT z obniżonym taktowaniem rdzenia o 60 MHz przedszkolak podniesie o te 60 MHz i lepiej Galaxy lepsze chłodzenie i pamięci na kartach.

W 2000 miał być koniec świata, i co nie było. Normalne że technika się rozwija, jak by każdy czekał na nowe to umarł by przy 486 czekają na Core 20 Trio, AM2 ma być kompatybilne z AM3.

Chodzi mi o to, że lepiej mi kupić Athlona 64 3800+ i GF 7600GS(lub GT) i nie wymieniać pamieci niż Athlona AM2 3000+ i GF 7300 + jeszcze od tego pamięć.

ps. Czy jeśli podkręcam karte graf. procesor itp. to nie trace gwarancji?

Witam!

Nie tracisz… bo niby jak Ci udowodnią, że podkręcałeś?

A jak się zepsuje tylko wentylator(miałem taką sytuacje) karta będzie się grzać jak cholera. Oddam ją na gwarancje oni wymienią wentylator włożą karte do kompa żeby sprawdzić czy działa a tu patrzą! podkręcona do granic możliwości :stuck_out_tongue:

Znalazłem ciekawy artykuł o AM2 co sądzicie?:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1680-7

p.s. Tobi jak wysoko podkręciłeś swojego Athlona?

Mi sie spaiła bo komp chodził non-stop przez caly tydzien z podkrencona grafa i oddalem na gwarancji i dostalem nowa i lepsza :stuck_out_tongue:

miłąś coś nie tak. Nic nei ma prawa się spalić jeśli podkręcasz dobrze.

.::DOOMINIQS::. bierz AM2, jest kompatybilny z AM3. A64 3000+ krecis się wyżej niżten 3800+. Dodatkowo po podkreceniu wzrasta wydajność całego zestawu a nie tylko CPU (podnosząc HTT podnosimy również częst. taktowania pamięci etc.)

Chyba macie racje wezmę tego Athlona 64 3000+ AM2, GALAXY GF 7600 GS 256MB DDR3, 128 bit i wszystko podkręcę :smiley:

Wiem, że DFI Infinity NF Ultra II-M2 jest idealna do OC ale tutaj dostała tylko 6/10:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-7

Czy nie ma nic lepszego?

Ostatnia kwestia: Pamięć, jaką wybrać? Kasy mi starczy pewnie tylko na 512 MB ale która kość jest najlepsza? może ta?:

GOODRAM DDR2 512 MB / 667, CL 5 185 zł

lub

GOODRAM DDR2 512 MB / 800, CL 5 245 zł

W większości przypadkach większe parametry = wieksza wydajnośc, ale nie zawsze więc pytam :slight_smile:

Ale po co coś lepszego? To jest najlpesze na AM2 aktualnie :wink: Ma jeden mankament… wiatraczek po pewnym czasie starsznie wyje… :wink:

Te mają problemy chyba na DFI (nie wiem czy nadal, ale napewno były… podniesienie napięcia pomaga?)

Te ostatnio ciężko dostać.

Dzięki za odpowiedzi, naprawde mi pomogły :smiley:

Mam jeszcze jedno pytanie co do kary graf.

W tych testach: http://pclab.pl/art19238-5.html goście mieli kartę Galaxy GeForce 7600GS o taktowaniu 500/1000 MHz i dość znacznie ją podkręcili to czy jeśli kupię tą karte: http://arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=5561&katid=5 o taktowaniu 500/1400 MHz to podkręce ją więcej niż bym podkręciłbym 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB?. Która po podkręceniu była by szybasza? Pytam bo ceny tych kart nie różnią ąz tak bardzo. Skoro już bym procka przerabiał z 3000 na 3800 to też było by fajnie przerobić karte z 7600 na 7900 :smiley:

ps. Dziwne mi mysli chodza po głowie, bo mam dysk ze starym wejściem i nie wiem cz na płycie AM2 znajdzie się miejsce żeby go podpiąć?!

jeżeli masz dysk na ATA133/100 a płyta nie ma ATY to wystarczy kupić coś takiego http://sklep.gral.pl/preview/rozniprodu … aid_03.php

Witam!

Niby jak będzie podkręcona?

Przecież podkręcasz ją u siebie programowo - np. poprzez sterowniki - jak ją wyjmiesz i włożysz do innego kopa to będzie działać na standardowych ustawieniach - tak samo jest z procesorami (to BIOS decyduje o taktowaniu i mnożniku)

No chyba, że masz Vmod lub inne modowanie na stałe, np. poprzez zmianę BIOS’u karty - ale o tym chyba nie piszemy.

Chyba że wgrasz zmodyfikowany BIOS do karty.

Co do karty

.::DOOMINIQS::. co do karty to bierz 7600GS DD3 Galaxy chyba że kasy Ci styknie to 7900…

no dwie sprzeczności… nie patrz się tylko na obecny czas, tylko też na przyszłość, a na przyszłość to jedynie am2,

ale po podkręceniu już nie :stuck_out_tongue: a te 7600GT podkręcają się słabo,

na AM2 to tylko dfi albo Abit KN9 (nForce 4 Ultra)

a przeczytałeś cały test, że oceniasz tylko po ocenie końcowej? Wiesz dlaczego redaktorzy tak ocenili kartę?

Tak więc warto dołożyć trochę kaski i kupić nawet za miesiąc czy 2 coś bardziej przyszłościowego.

Witam!

No przecież to napisałem w swoim poście: