Rozdzielacz LAN - czy zadziała?

Witam, na wstępie chciałbym się przywitać gdyż jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post. Jeżeli coś będzie w niewłaściwym dziale z góry przepraszam : (

 

A więc mam router (na dwa wejścia LAN), poprzez niego łączę się z internetem w komputerze oraz do niego podłączony jest też telefon (nie stacjonarny telefon, że tak to nazwę “korzystający tylko z internetu”, mam internet radiowy). Chciałbym mieć jednak połączenie z internetem w komputerze nie poprzez WIFi lecz poprzez kabel, ale takiej możliwości nie ma, bo wykluczy to z działania telefon, a oba sprzęty działać powinny. A więc moje pytanie- czy rozdzielacz lan załatwi sprawę? Mówię tu o podpięciu go do routera i wpięciu do 1wszej wypustki kabla od telefonu , a do 2giej kabla do komputera. Jednak czy to zadziała? :F

Chodzi Ci o przełącznik (switch)? Z tego co się domyślam, to masz modem, a nie router. Jeśli od isp dostaniesz kilka adresów IP, wyatarczy przełącznik. Jeśli nie, to potrzebny jest router.

Jeśli chodzi ci o coś takiego: http://www.kkmtech.pl/lib/phpThumb/phpThumb.php?src=%2F/photos/products/293.jpg&wl=950&hl=800&zc=0&q=85 to nie wdając się w szczegóły nie zadziała ci to.

Trochę zgadujemy ponieważ nie napisałeś co dokładnie za sprzęt tam masz ale prawdopodobnie jest to modem z wbudowanym AccesPointem WiFi.

Zakładając że masz tam modem oraz telefon internetowy na złączu lan jak piszesz to nie zadziała zwykła przejściówka/rozdzielacz anie prawdopodobnie nie zadziała też switch, najprawdopodobniej musiałbyś zakupić router.

Napisz dokładnie jakie masz urządzenia (nazwa i model) a my sprawdzimy dokładnie co to jest i będziemy mogli ci napisać już konkretnie, jeśli napiszesz nam z jakiego dostawcy korzystasz to też może nam to co dać.

Tak scripter chodzi mi właśnie o taki sprzęt jak na zdjęciu które wysłałeś. Urządzenie nosi wdzięczną nazwę “Air live 802.11g wireless ap” . Internet mam od firmy prywatnej “galasnet” o ile ma to znaczenie. http://www.galas.net.pl/

Rozumiem że telefon masz podpięty pod port LAN1, komputer łączy się bezprzewodowo po WiFi a internet masz podpięty pod port LAN2 który funkcjonuje jako port WAN, tak?

Nie jestem pewien czy switch by rozwiązał sprawę bo według instrukcji porty LAN twojego AirLive funkcjonują jak w switchu co by oznaczało że on nie nadaje adresów IP a jedynie rozdziela sygnał z urządzenia twojego dostawcy które to nadaje IP (instrukcji jest to opisane jako Tryb Gateway).

Najlepiej by było zapytać twojego dostawcy czy switch podłączony do portu LAN1 zadziała (zgaduję że AirLive jest dostarczony przez dostawcę neta) i czy podłączone do niego urządzenia będą poprawnie działać ale raczej nie.

Musiałbyś raczej zakupić router który byś podłączył do portu LAN1 i on by się zajął nadawaniem adresów IP.

A kupując router najlepiej wybrać taki który ma kilka portów LAN (zwykle są 4) i osobny port WAN oraz tryb WiFi AccesPoint, taki router będziesz mógł podłączyć do tego twojego AirLive jak i będziesz mógł go podłączyć zamiast niego.

Cenowo zakup routera z WiFi i zakup switcha to mniej więcej ten sam koszt więc nawet jeśli switch by wystarczył to chyba lepiej kupić router jako bardziej uniwersalne urządzenie.

Podłączone jest to dokładnie tak jak sądzisz. A więc ten “rozdzielacz lan” za 15zł z allegro sprawy na pewno nie załatwi? Jak już to TYLKO router albo switch ?

Urządzenie “switch” ma w sobie logikę/elektronikę - to nie jest tylko i wyłącznie rozdzielenie prądowe, jak to ma miejsce np. przy podłączeniu do gniazdka elektrycznego listwy z pięcioma wolnymi gniazdkami.

Dobra dzięki wszystkim za pomoc, temat chyba do zamknięcia chociaż mam jeszcze problem z słabym łączem na komputerze ale od tego chyba wypada założyć inny :stuck_out_tongue: