Rozdzielczość 1366x768 w early boot console


(maew) #1

Witam, jak ustawić taką rozdzielczość podczas bootowania systemu? Na ten moment mam tak, że na początku bootowania rozdzielczość w konsoli jest po prostu tragiczna, po kilku sekundach się poprawia i ładuje się grub - już w normalnej rozdziałce. Jak ustawić taką rozdzielczość podczas CAŁEGO procesu bootowania? Dodam jeszcze, że mam zaszyfrowaną partycję LUKS-em i właśnie na początku bootowania, kiedy konsola ma niską rozdziałkę muszę wpisać hasło, co wygląda mega nieestetycznie :wink:

 

Da się to zrobić? Wydaje mi się, że to nie dotyczy wpisów w grub.cfg bo sam grub wyglada ok ale może się myle. Dystrybicja to Debian Jessie, karta graf jakiś intel hd.


(pocolog) #2

Poczytaj o framebuffer, należy przekazać do jądra parametr mówiący o trybie grafiki w jakiej ma wyświetlać (oczywiście jeśli kernel ma to wkompilowane). Dodaj na początek “vga=ask” wtedy podczas uruchamiania przeskanuje dostępne tryby i pozwoli wybrać ci który chcesz, później będziesz mógł go w dopisać na stałe zamiast tego “ask”

Tutaj jakaś przykładowa tutka ale nie wiem czy aktualna bo nie chciało mi się całości czytać :wink: https://www.linux.com/learn/docs/ldp/525-framebuffer-howto możesz poszukać coś podobnego w tym temacie.


(maew) #3

Może to zabrzmi lamersko ale nie za bardzo wiem gdzie to wpisać :mrgreen:

A czy muszę dodatkowo dodać w  /etc/initramfs-tools/modules argumenty typu i915, intel=agp drm? (mam taką kartę intela właśnie)


(pocolog) #4

Jeśli masz gruba2 to podczas uruchamiania wciśnij [e] i na końcu dopisz vga=ask. To będzie zmiana jednorazowa, aby dopisać na stałe musisz poczytać o konfiguracji gruba2 bo w tym temacie nie czuję się zbyt dobrze - zawsze wolałem lilo :wink:


(marcin82) #5

Zmiany na stałe wpisujesz w pliku:

/etc/default/grub

 

ALBO tutaj:

GRUB_GFXMODE=1024x768x32
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep

 

ALBO tutaj:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="vga=XXXX"

 

Po zapisaniu zmian uaktualnij plik konfiguracyjny:

sudo update-grub

(maew) #6

Ok to tylko potwierdzę bo nie mam w tej chwili jak sprawdzić. Te zmiany w grubie dotyczą także tych pierwszych sekund bootowania? Bo tak jak wspomniałem sam grub wyświetla mi się całkiem poprawnie. Tutaj jeszcze sprawę może komplikować szyfrowanie.


(moh3r) #7

Nie trzeba tak kombinować. Wywal wszystkie modyfikacje z pliku konfiguracyjnego gruba (pamiętaj o “update-grub” po edycji) i nie dodawaj żadnych parametrów typu “vga=ask”. Intel obsługuje modesetting i nie trzeba babrać się z framebufferem.

 

Wystarczy dodać do “/etc/initramfs-tools/modules” linie:

intel_agp
drm
i915 modeset=1

i na koniec wykonać polecenie (jako root): “update-initramfs -u -k all”. Po reboocie już w ramdisku powinieneś mieć natywną rozdzielczość panelu.


(maew) #8

Jest poprawa ale nie do końca. Nadal przez pierwsze 2-3 sek rozdziałka jest słaba ale już w momencie wpisywania hasła LUKS jest ok. Chyba to oleje bo w sumie mało mi to przeszkadza, aż tak bardzo, choć z ciekawość chętnie bym się dowiedział, czy można jeszcze coś poprawić. Co do wpisów w konfiguracji gruba to tak jak podejrzewałem nic nie dają.


(moh3r) #9

Tutaj niewiele da się zrobić, niska rozdzielczość jest do momentu załadowania modułu i915. Możliwe, że wkompilowanie DRM_I915 do jądra na stałe przyspieszy zmianę rozdzielczości. Moim zdaniem jest to jednak przerost formy nad treścią.


(pocolog) #10

Możę wkompilowanie go na stałe w kernel dało by lepsze efekty


(moh3r) #11

 

Ubiegłeś mnie kiedy edytowałem swój post :slight_smile: