Rozdzielczość 1366x768 w early boot console

Witam, jak ustawić taką rozdzielczość podczas bootowania systemu? Na ten moment mam tak, że na początku bootowania rozdzielczość w konsoli jest po prostu tragiczna, po kilku sekundach się poprawia i ładuje się grub - już w normalnej rozdziałce. Jak ustawić taką rozdzielczość podczas CAŁEGO procesu bootowania? Dodam jeszcze, że mam zaszyfrowaną partycję LUKS-em i właśnie na początku bootowania, kiedy konsola ma niską rozdziałkę muszę wpisać hasło, co wygląda mega nieestetycznie :wink:

 

Da się to zrobić? Wydaje mi się, że to nie dotyczy wpisów w grub.cfg bo sam grub wyglada ok ale może się myle. Dystrybicja to Debian Jessie, karta graf jakiś intel hd.

Poczytaj o framebuffer, należy przekazać do jądra parametr mówiący o trybie grafiki w jakiej ma wyświetlać (oczywiście jeśli kernel ma to wkompilowane). Dodaj na początek “vga=ask” wtedy podczas uruchamiania przeskanuje dostępne tryby i pozwoli wybrać ci który chcesz, później będziesz mógł go w dopisać na stałe zamiast tego “ask”

Tutaj jakaś przykładowa tutka ale nie wiem czy aktualna bo nie chciało mi się całości czytać :wink: https://www.linux.com/learn/docs/ldp/525-framebuffer-howto możesz poszukać coś podobnego w tym temacie.

Może to zabrzmi lamersko ale nie za bardzo wiem gdzie to wpisać :mrgreen:

A czy muszę dodatkowo dodać w  /etc/initramfs-tools/modules argumenty typu i915, intel=agp drm? (mam taką kartę intela właśnie)

Jeśli masz gruba2 to podczas uruchamiania wciśnij [e] i na końcu dopisz vga=ask. To będzie zmiana jednorazowa, aby dopisać na stałe musisz poczytać o konfiguracji gruba2 bo w tym temacie nie czuję się zbyt dobrze - zawsze wolałem lilo :wink:

Zmiany na stałe wpisujesz w pliku:

/etc/default/grub

 

ALBO tutaj:

GRUB_GFXMODE=1024x768x32
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep

 

ALBO tutaj:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="vga=XXXX"

 

Po zapisaniu zmian uaktualnij plik konfiguracyjny:

sudo update-grub

Ok to tylko potwierdzę bo nie mam w tej chwili jak sprawdzić. Te zmiany w grubie dotyczą także tych pierwszych sekund bootowania? Bo tak jak wspomniałem sam grub wyświetla mi się całkiem poprawnie. Tutaj jeszcze sprawę może komplikować szyfrowanie.

Nie trzeba tak kombinować. Wywal wszystkie modyfikacje z pliku konfiguracyjnego gruba (pamiętaj o “update-grub” po edycji) i nie dodawaj żadnych parametrów typu “vga=ask”. Intel obsługuje modesetting i nie trzeba babrać się z framebufferem.

 

Wystarczy dodać do “/etc/initramfs-tools/modules” linie:

intel_agp
drm
i915 modeset=1

i na koniec wykonać polecenie (jako root): “update-initramfs -u -k all”. Po reboocie już w ramdisku powinieneś mieć natywną rozdzielczość panelu.

Jest poprawa ale nie do końca. Nadal przez pierwsze 2-3 sek rozdziałka jest słaba ale już w momencie wpisywania hasła LUKS jest ok. Chyba to oleje bo w sumie mało mi to przeszkadza, aż tak bardzo, choć z ciekawość chętnie bym się dowiedział, czy można jeszcze coś poprawić. Co do wpisów w konfiguracji gruba to tak jak podejrzewałem nic nie dają.

Tutaj niewiele da się zrobić, niska rozdzielczość jest do momentu załadowania modułu i915. Możliwe, że wkompilowanie DRM_I915 do jądra na stałe przyspieszy zmianę rozdzielczości. Moim zdaniem jest to jednak przerost formy nad treścią.

Możę wkompilowanie go na stałe w kernel dało by lepsze efekty

 

Ubiegłeś mnie kiedy edytowałem swój post :slight_smile: