Rozdzielczość ekranu w Win7


(Bartosz Wieclawski) #1

Witam,

po zmianie rozdzielczości w Win7 na mniejszą niż 1440x900 (zalecana biorąc pod uwagę matrycę mojego monitora) zmniejsza się okno wyświetlania (tzn pojawia się mniejszy obraz otoczony czarnym polem - im niższa rozdzielczość, tym czarna "rama" większa). Z takim sposobem wyświetlana spotkałem się tylko w Win7, i o ile nie jest problem bardzo uciążliwy przy korzystaniu z komputera na co dzień (bo rozdzielczości po prostu nie ma potrzeby zmieniać), o tyle jest to ogromny problem w przypadku gier, bo sytuacja wygląda analogicznie.

Bardzo proszę o pomoc. Przeszukałem, na ile było to możliwe, zasoby Internetu, ale niestety nie odnalazłem wątku właściwego.

Nie wiem czy typ karty będzie miał jakiś związek z opisanym przeze mnie problemem, na wszelki wypadek podaję: ATI Radeon X 1200 Series (całkowita dostępna pamięć graficzna 1359 MB, dedykowana pamięć wideo 256 MB)

Zakładam, że na dzisiejsze standardy to śmieć, ale laptop też nie nowy, a na moje potrzeby dotychczas wystarczała.


(Pooismu) #2

Twój problem jest raczej normalnym problemem nie wiem tylko dlaczego nie ustawisz takiej rozdzielczości jaką wymaga Twój monitor i powiem Ci że to nie tylko win 7 tak ma bo kiedyś jak miałem win xp to tak samo się działo jak sie ustawi rozdzielczość monitora na mniejsza niż wymagana.


(MłodyWilk) #3

Jeśli gra nie obsługuje rozdzielczości laptopa a ty chcesz fullscreen to sprawdź ustawienia w driverach grafiki powinien tam być wybór skalowanie/zachowanie rozmiaru oryginalnego obrazu


(Bartosz Wieclawski) #4

@Piter27

Rozdzielczość ustawiona jest na zalecaną, tj 1440x900. I tu nie ma problemu. Natomiast gdy włączam grę to przy maksymalnej dostępnej rozdzielczości (1280x768) gra tnie, brakuje płynności. Natomiast jeśli rozdzielczość obniżę chodzi bez problemu, ale za to okno jest pomniejszone.

@MłodyWilk

A mógłbyś podpowiedzieć laikowi gdzie tego szukać? Panel sterowania - menadżer urządzeń - karta - właściwości - zakładka sterowniki i, zakładając, że właśnie tam powinienem tego szukać, co dalej? Bo niestety takiej opcji tu nie widzę.


(To3kov) #5

Witam.

Podłączam się do problemu Fisherna. Od tygodnia jestem posiadaczem laptopa asus k53sv z grafiką geforce gt540m.

W moim przypadku problem z czarną ramką pojawia się tylko w grach. Pobrałem i zainstalowałem najnowsze sterowniki do karty, niestety nigdzie nie mogę znaleźć opcji zmiany skalowania. Poza tym, zainstalowany mam program aspscal,który był na płycie ze sterownikami dołączonymi do laptopa. Są tutaj 4 opcje wyboru scalowania: Intel, ATI, nvidia i Sis. Czy ten program może pomóc przy moim problemie?


(To3kov) #6

Need for speed most wanted i carbon. Ustawiam najwyższą rozdzielczość a także detale. Nic innego nie da się zmienić w opcjach samej gry.


(To3kov) #7

W takim razie podpowiedz tytuły gier w które grasz Ty, w celu sprawdzenia tej rozdzielczości. Jak na razie instalowałem tylko te dwie pozycje.