Rozdzielenie internetu na 3 staowiska

Witam. Za około tydzień chcę z kolegami zrobić sobie na weekend LanParty :slight_smile: i do tego będzie potrzebny internet a że router mam w drugim pokoju to nie mam jak podpiąć innych komputerów.

 

Sprawa wygląda tak. Aktualnie mam internet Neostrade i LiveBox mam w drugim pokoju do pokoju z komputerem jest przeciągnięty kabel przez okno. Mam router T-Com W701V 

 

614d1277111625t-wlan_speedport_w701v_aus

 

Ale nie wiem jak go podłączyć abym miał internet na dwóch komputerach a co najgorszę adres 192.168.2.1 jest po niemiecku i nic z tego nie rozumiem i nie mogę przetłumaczyć. Więc jak mam podłączyć tym routerem dwa komputery (trzy za tydzień). Najwyżej jeśli tym się nie da to myślałem nad kupnem tego 

 

http://allegro.pl/tenda-s5-switch-5-portow-fastethernet-10-100mbps-i4306660617.html

Od Liveboxa idzie do Ciebie do pokoju kabel sieciowy z netem, tak?

 

Po pierwsze to podłącz T-Com W701V do swojego kompa, wejdź pod ten jego adres IP (192.168.2.1?) i z pomocą translatora może poszukaj zmiany języka chociaż na angielski, łatwiej pójdzie dalsza część.

 

Kolejny krok - zmieniasz mu adres IP na jakiś z puli Liveboxa, nie wiem jaki jest domyślnie niestety.

 

Potem wyłączasz w nim serwer DHCP, bo to nie on ma przydzielać adresy komputerom tylko Livebox. Gdy już to zrobisz to ten kabel z Liveboxa wtykasz mu w port LAN 1, a pozostałe komputery łączysz poprzez pozostałe porty LAN w nim i powinno śmigać.

Jeśli wszystkie komputery mogą podpiąć się do WiFi, to po prostu podłączasz je do sieci i będą w jednym LANie. Jeśli chcesz kablem, to albo zrób przełącznik z routera, jak pisał kolega wyżej, albo jeśli nie potrzebujesz wyjścia do internetu, zepnij komputery tym drugim routerem.

Jeśli komputery miałyby WiFi nie było by tematu :slight_smile:

A co do przypisania IP z LB do T-Com to któryś z tych mam wziąć początkowego i końcowego.

http://s6.ifotos.pl/img/Beztytuup_ewpswnp.png

Może być nawet 192.168.1.255, ważne żeby był w tej samej podsieci co livebox (czyli x.x. 1.x) i jego adres nie dublował się z adresem przypisanym do innego podłączonego urządzenia.

Wielkie dzięki wszystko działa jak należy :slight_smile:

Pomijam, że router pewnie nie przyjmnie takiego adresu, ale nawet jeśli, to nie można użyć takiego adresu.

Jeśli nie potrzebujesz dostępu do internetu, wszystkie komputery możesz bez problemu spiąć przełącznikiem w T-Comie.

 

To jest pula adresów dla DHCP, jeśli wtykasz kabel do portu WAN, możesz pobrać adres z DHCP. Jeśli do portu LAN, to adres routera musi być statyczny i może być dowolny, nie musi być nawet w tej samej podsieci co komputery do niego podłączone, tyle że nie będzie można nim zarządzać z LANu.

 

W takim razie przepraszam jeśli wprowadziłem autora w błąd. Chciałbym się jednak dowiedzieć czemu nie można użyć takiego adresu?

No ale wszystko jest OK. No ja dałem 192.168.1.10 i wszystko działa komputery mają połączenie LAN i internet.

Adres 192.168.1.255 to adres rozgłoszeniowy sieci, adresy hostów zawierają się pomiędzy 192.168.1.1 a 192.168.1.254. Adresu .255 nie może być użyty do adresacji.

Ponieważ to adres rozgłoszeniowy. Na ten adres idą wszystkie rozgłoszenia. Sieć zawsze masz adres sieci i adres rozgłoszeniowy. Adres sieci jest dla routerów, routery w tablicach trasowania przechowują adresy sieci, a nie poszczególnych hostów, ponieważ tablice mogą zawierać kilkadziesiąt wpisów. Gdyby routery posiadały adresy do wszystkich hostów, mogłyby mieć tysiące wspisów w tablicy, a to zajmuje pamięć. Router na 99,99% i tak nie przyjąłby tego adresu. Jeśli chcesz wiedzieć po co jest adres rozgłoszeniowy, to musisz zapoznać się z podstawami działania sieci ethernet.