Rozdzielenie internetu na dwa komputery

(Nero43) #1

Witam, planuję zakup internetu radiowego i chciałbym dowiedzieć się czy da się rozdzielić go na dwa komputery bez zakupu routera? Kiedyś widziałem coś takiego do kabla rj45 ale nie wiem czego szukać.

Nie, nie da się bez routera. Chyba że dostawca udostępnia Ci kilka IP, to wystarczy switch, ale te rozdzielacze o których piszesz sobie daruj. To nie ma prawa zadziałać.

(Ubbaa) #3

Da radę jeśli jeden z komputerów będzie robił za router (pod Linuksem nie ma problemu, pod Windowsem też się pewnie da). 

Czyli podłączasz Internet do komputera i “rozdzielasz” go na drugi. 

Na studiach, korzystałem z takiego rozwiązania, gdzie modem wpinany był pod port USB a na rj45 podpinany był drugi komputer od czasu do czasu.

Tylko zastanów się czy warto, gdyż zawsze musisz mieć włączony komputer do rozdzielania Internetu (ten, który robi za router)  a routery nie kosztują dziś, aż tak dużo.

(Osimaru) #4

Zależy jak ten Internet radiowy będziesz miał doprowadzony do komputera, ogółem połączenie sieciowe można udostępnić innemu komputerowi ale tak jak kolega wyżej napisał - ten komputer będzie musiał być ciągle włączony, aby drugi miał dostęp do sieci.

Lepszym wyjściem byłby nawet najtańszy router, musisz tylko napisać więcej szczegółów odnośnie swojego dostawcy Internetu.

(roobal) #5

Co masz na myśli pod pojęciem internet radiowy? Chcesz go cięgnąć poprzez radio? Chyba chodzi Ci o sieć bezprzewodową. Mimo wszystko sieci bezprzewodowe to rozległe pojęcie, bo sieci wireless!=WiFi, co znaczy, że sieci beprzewodowe to nie tylko WiFi, ale również WiMAX, bluetooth jak i sieci telefonii komórkowej, tzw. mobilne, łącza satelitarne itp. O jaki internet Ci chodzi? Doprecyzuj to. I jak pisano wyżej, bez routera się nie da. Robienie routera z PC jest mało opłacalne, więcej zapłacisz za prąd, niż za router.

(piterbenks) #6

Przerabiałem już coś takiego kiedyś i niestety w moim przypadku nie dało się rozdzielić sygnału na dwa komputery. Najlepiej to zrobić jakimś tanim routerem. Najtańszy jaki znam to TP-Link TL-WR740N. Kosztuje niewiele ponad 40 zł (LINK) a spokojnie obsłuży dwa komputery z radiówki.