Rozdzielenie internetu na dwa komputery


(Nero43) #1

Witam, planuję zakup internetu radiowego i chciałbym dowiedzieć się czy da się rozdzielić go na dwa komputery bez zakupu routera? Kiedyś widziałem coś takiego do kabla rj45 ale nie wiem czego szukać.


#2

Nie, nie da się bez routera. Chyba że dostawca udostępnia Ci kilka IP, to wystarczy switch, ale te rozdzielacze o których piszesz sobie daruj. To nie ma prawa zadziałać.


(Ubbaa) #3

Da radę jeśli jeden z komputerów będzie robił za router (pod Linuksem nie ma problemu, pod Windowsem też się pewnie da). 

Czyli podłączasz Internet do komputera i “rozdzielasz” go na drugi. 

 

Na studiach, korzystałem z takiego rozwiązania, gdzie modem wpinany był pod port USB a na rj45 podpinany był drugi komputer od czasu do czasu.

Tylko zastanów się czy warto, gdyż zawsze musisz mieć włączony komputer do rozdzielania Internetu (ten, który robi za router)  a routery nie kosztują dziś, aż tak dużo.


(Osimaru) #4

Zależy jak ten Internet radiowy będziesz miał doprowadzony do komputera, ogółem połączenie sieciowe można udostępnić innemu komputerowi ale tak jak kolega wyżej napisał - ten komputer będzie musiał być ciągle włączony, aby drugi miał dostęp do sieci.

 

Lepszym wyjściem byłby nawet najtańszy router, musisz tylko napisać więcej szczegółów odnośnie swojego dostawcy Internetu.


(roobal) #5

Co masz na myśli pod pojęciem internet radiowy? Chcesz go cięgnąć poprzez radio? Chyba chodzi Ci o sieć bezprzewodową. Mimo wszystko sieci bezprzewodowe to rozległe pojęcie, bo sieci wireless!=WiFi, co znaczy, że sieci beprzewodowe to nie tylko WiFi, ale również WiMAX, bluetooth jak i sieci telefonii komórkowej, tzw. mobilne, łącza satelitarne itp. O jaki internet Ci chodzi? Doprecyzuj to. I jak pisano wyżej, bez routera się nie da. Robienie routera z PC jest mało opłacalne, więcej zapłacisz za prąd, niż za router.


(piterbenks) #6

Przerabiałem już coś takiego kiedyś i niestety w moim przypadku nie dało się rozdzielić sygnału na dwa komputery. Najlepiej to zrobić jakimś tanim routerem. Najtańszy jaki znam to TP-Link TL-WR740N. Kosztuje niewiele ponad 40 zł (LINK) a spokojnie obsłuży dwa komputery z radiówki.