Rozdzielenie internetu na dwa laptopy

Witam.

Niedługo będę miał w domu dwa laptopy oraz jeden komputer stacjonarny. W komputerze stacjonarnym podłączony mam za pomocą modemu przewodowego internet z Dialogu. Chciałbym teraz połączenie internetowe dodatkowo rozdzielić bezprzewodowo na dwa laptopy z komp. stacj. Dotychczas na jeden laptop rozdzielałem zwykłym kablem (w komp. stacjona. wtyczka do drugiej karty sieciowej w laptopie do gniazdka). Teraz nie wiem czy wystarczyła by bezprzewodowa karta sieciowa do rozdzielenia na dwa laptopy czy router bezprzewodowy (internet powinien być dostępny dla obu laptopów w tym samym czasie) ??

Z góry dziękuję za sugestie i Wesołych Świąt.

Rozwiązań jest przynajmniej 3 Pierwsze Druga karta sieciowa w komputerze stacjonarnym odpowiednia konfiguracja i pociągnięty kabel do drugiego kompa. Lub zastosowanie Switha sieciowego Układ kabel z karty sieciowej “biegnie” do Switha lub HUB-a) a z kolei z Switha biegna dwa kable jeden do jednego lapciaka drugi do drubiego lub po zastosowaniu rozłączek biegnie jeden kabelek z switha ale to inna bajka.

Możesz rez w komputerze w serwerze tzn tym do którego masz doprowadzonego neta z Dialogu zastosować kartę Wifi do i rozsyłać neta bezprzewodowo

MIus takich rozwiązań musi pracować komputer serwer tzn ten do którego masz doprowadzonego neta z Dialogu

Kolejne rozwiązanie teoretycznie droższe to zastosowanie Routera z modemem ADSL z antenką WiFi np Pentagram lub Linksys jak masz więcej kasy

Plus takiego rozwiązania to internet dostępny dla każdego bez konieczności obecności komputera serwera

Tutaj serwerem jest Router z modemem ADSL a każdy komputer jest klientem bo kabel od neta doprowadzasz do routera (oczywiście konfigurujesz odpowiednio router) PLUS Minimalny pobór energii elektrycznej w stosunku do komputera serwera neta masz zawsze nie martwisz się że ktoś wyłączy Ci komputer serwer lub ulegnie on awarii Masz możliwość podłączenia 4 komputerów przewodowo przez swith kablowy i do 255 bezprzewodowo. Internet masz teoretycznie w całym domu a jak nie to zastosujesz mocniejszą antenkę wi fi w routerze i masz bezprzewodowego neta w domu a nawet ogrodzie

To jeszcze muszę się upewnić : jedna karta sieciowa wifi może w jednym czasie obsłużyć dwa laptopy na raz(żeby miały internet w tym samym czasie)??

Wydaje mi sie, że źle to wszystko zrozumiałeś. Nie wiem, które z powyższych rozwiązań wybrałeś ale to co napisałeś nie pasuje do żadnego. Jedna karta sieciowa wifi obsługuje komputer do którego jest wpięta, zaś router wifi może obsłużyć 255 komputerów. Jeżeli będziesz rozprowadzał internet bezprzewodowo to każdy laptop powinien byc wyposażony w kartę wifi (w zaleznosci od rozwiązania komputer też)

No chciałbym żeby komputer stacjonarny (ciągle włączony) był źródłem internetu dla dwóch laptopów wyposażonych w karty wifi. Stąd chciałem zapytać się czy z komputerem stacj. wyposażonym w kartę wifi, te laptopy mogły by się jednocześnie łączyć bezprzewodowo do internetu w tym samym czasie (czy jedna karta wifi w komp. stacj. obsłuży dwa laptopy jednocześnie w dostępie do Internetu).

Dzięki za pomoc.

Tak, oczywiście. Jeżeli zrobisz tak jak napisałeś to dwa laptopy jednoczesnie beda mialy dostep do internetu.

Dzięki za radę. Pozdrawiam.

Opcja z włączonym cały czas jednym kompem aby następne miały neta jest nieopłacalna , a dlatego że już po około 3-6 miesiący zapłacimy tyle z prąd że za tą kase można by kupić router. pobór prądu przez kompa około 200-400W a routera około 10W.

dokładnie zgadzam się i router ma też inne plusy a komputer to żarłok energii elektrycznej ulega awarią itp ja wolałbym router ale Jak chcesz to kup sobie jedna kartę wi fi włóż ją do kompa do którego masz doprowadzonego neta i siej sygnałem

Dzięki za sugestię. To jeszcze się zapytam, czy w routerach bezprzewodowych są gniazda rj45 do podłączenia internetu dodatkowo przewodowo do komputerów czy jest tylko jedno gniazdo doprowadzające sygnał internetu?. I jak wygląda logowanie: login i hasło wprowadza się do routera czy każdy komputer osobno łączy się z podaniem loginu i hasła?. Jaki router polecacie ?? (Netgear może).

routery posiadają minimum 4 gniazda RJ45 do podłaczenia internetu kablem i min 49 pasm radiowych do podłaczenia tylu kompów bezprzewodowo , logowanie do sieci przez router niezabezpieczony odbywa sie bez podawania jakichkolwiek danych , router można(trzeba) zabezpieczyć hasłem i filtrowaniem mac adresów , polecam coś ze stajni “linksys” są to routery najmniej awaryjne (stosunek ilość sprzedanych do serwisowanych)

Pisałałem Ci w pierwszym swoim “poście” masz swith 4 portowy (kablowy dający możliwość podłączenia do 4 komputerów kablowo) i antenkę do łączności bezprzewodowej. Mój poprzednik pisał ci o filtrowaniu mac adresów czyli numerów kart sieciowych dobre rozwiązanie ale jak na użytek domowy przy zasięgu który oferuje standardowa antenka to wystarczy Ci mocne hasło WAP tzn składające się z liter i cyfr. Nie umniejszam jednak tego że filtrowanie mac jest dobrym zabezpieczeniem Co do Routera to jak już wielokrotnie na tym forum polecałem Routery Pentagram ponieważ bardzo dobrze negocjują połączenie i synchronizują linie szczególnie w przypadku dużych odległości klienta od stacji bazowej (centrali tel.) Maja 60 miesięczną Gwarancji producenckiej łatwo konfigurowalne jest możliwość zmiany ustawień pod konkretnego dostawce Dostepne już na około 150 zł lub mniej w sprzedaży mogą być 2 ich typy takie jeden to taki które nie bedą posiadać opcji podziału pasma przydatne gdy chcemy każdemu z użytkowników (komputerów) przypisać określoną szybkość przepustowość łącza Drugi to z podziałem pasma Trzeba zapytać sprzedającego przed zakupem mają standardowe złącze (wtyk antenowy) RP-SMA bez problemu w razie potrzeby podłączysz inną antenę wg potrzeb

oto przykład http://allegro.pl/item327131355_pentagr … _5lgw.html

http://allegro.pl/item329367862_pentagr … t_ss.html+

Co Ważne Pracują w standardzie Annex A lezeli masz łącze cyfrowe to nie będzie pasował ale jak masz teraz modem Sagem lub ZX do neta to Annex A masz.

Jeżeli masz więcej kasy to przychylam się jak najbardziej do sugestii poprzednika i zakupu Routera Linksys

Pierwotnie planowałeś rozdzielić neta za pomocą komputera serwera i karty WiFi z antenką Dobry mocny zestaw abonencki pozwalający pokryć sygnałem cały dom też kosztuje trochę (czyli karta i antenka) Bardziej przyszłościowym moim zdaniem rozwiązaniem jest opcja z Routerem z modemem ADSL.

To wszystko chyba w tym temacie.

Życzę tobie i wszystkim Wesołego Alleluja, i samych trafnych decyzji.

Dzięki za dodatkowe info.

Internet zamierzam użytkować raczej w obrębie jednego dosyć małego pokoju. Co do routera Pentagrama Cerberus ostatnio w PC-World 1/2008 czytam - “Sprawia problemy: podczas połączenia, stosowania algorytmów filtrowania MAC, mocno obciążony” + w tabeli zbiorczej autorzy napisali wśród wad - “problematyczny, niestabilny, niska wydajność”. Pewnie zależy to od konkretnego modelu i egzemplarza routera.

Pozdrawiam.

to zależy od konfiguracji zdarzyło sie jednak że kupiliśmy 3 routery i wszystkie były oryginalnie zapakowane Jeden sprawiał poważne problemy gdy mi to kolega pokazał i porównałem to co On ma w konfiguracji ustawione i to co 2 pozostałe okazało się że w tym jednym egzemplarzu były poprzestawiane opcje m.in NAT Dziwna sprawa ale faktycznie problematyczna jednak szybki kontakt z SOS producenta pomógł

W sprzedaży dostępne są też Routery z ADSL TP-Link osobiście nie miałem okazji sprawdzić ich w działaniu, aleja jak i moi znajomi i inni mamy okazje używać karty sieciowe tej firmy i muszę sczerze powiedzieć jestem zadowolony duzy zysk energetyczny i w ogóle. Jezeli Routery śą równie wysokiej klasy jak karty to jak najbardziej godne polecenia.

http://allegro.pl/search.php?string=TP- … gory=10856

Jeżeli masz więcej kasy to proponuje rozważenie zakupu Routera Linksys

No więc kończąc temat zakupiłem netgear wgr614ee, za ok 100zł. Fajna prosta konfiguracja. Szybko przekierowałem port i ładnie wszystko na razie chodzi.

Witam

Wytlumaczcie mi jak to zrobic?

Mam laptopa kupuje bezprzewodowy internet, dostane wiec modem od operatora. Oprocz tego mam stacjonarny komputer i chce aby internet dzialal na laptopie to najwazniejsze oraz na stacjonarnym.Z tego co wyczytalem musze najlepiej miec jakis router (jaki? co proponujecie?). Kiedy bede mial juz roter to musze podlaczyc do niego ten modem co bede mial od operatora? A roter podlaczyc kablem z kompem stacjonarnym ? po skonfigurowaniu powinien dzialac internet na obu komuterach dobrze rozumiem? Pomozcie bo jestem laikiem w tych sprawach. Dzieki