Rozdzielenie internetu na więcej niż 4 komputery

Witam,

Zastanawiam się w jaki sposób mogę rozdzielić internet pomiędzy powiedzmy 8 osób, zaznaczam że chce mieć także z nimi sieć lan a wszystkie komputery muszą mieć internet. Zawsze zastanawiało mnie jak można takie coś zrobić skoro wszystkie routery mają tylko 4 wejścia.

Wystarczy sobie kupić Switch,a oto cała galeria

http://allegro.pl/4436_sprzet_sieciowy_switch.html

Przypuśćmy że kupię ten http://allegro.pl/item682912191_switch_ … wys24.html switch gdzie w nim jest wejście WAN? gdzie podłącze do niego kabelek od internetu ??

Podłączenie jest bardzo proste z routera wyprowadzasz przewód z portu LAN do któregokolwiek portu na switchu i pozostałe komputery podłączasz do wolnych portów na switchu i routerze. W sumie masz 7+3 = 10 portów do wykorzystania.

Switch to jest rozszerzenie portów lan w ruterze o kolejne porty.Po prostu podłączasz jedną końcówkę kabla w ruterze a drugą w switchu.Wszystko oczywiście w portach lan.

tylko że do swicha o ile się nie mylę musisz dokupić adresy IP na konkretne komputery.

NATownica w domowym routerze nie jest taka pazerna na pieniążki - może podłączyć tyle, ile obsłuży router i ogólny standard sieci komputerowych.

Możesz napisać po Polskiemu bo jakoś nie zaczaiłem o co Ci chodzi ;/

Pierwszy post zawiera informację, że autor się zastanawia, jak podłączyć do routera więcej, niż 4 komputery - czyli nie chodzi o podłączenie do kabelka wychodzącego ze ściany od dostawcy internetu (gdzie od strony dostawcy są jakieś magiczne blokady na MAC itd.), ale ze swojego domowego routera.

Domowe urządzenie to najczęściej 3w1:

  • modem (ADSL)

  • router (klasyczna PATownica),

  • switch.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego switcha wpiąć kolejny switch i kolejny i kolejny, do momentu zbyt wielu urządzeń, zbyt długim kablom, zbyt wielu komputerom w jednej domenie kolizyjnej (wtedy już trzeba kolejny router).

mylisz się

Jak już to wyjścia :smiley:

Nie zagłębiajmy się w ten temat ale jak już chcesz tak pisać to to jest owszem wyjście ale i także wejście no chyba że ty tylko ściągasz z internetu :D:D

Czyli:

Kabel z internetu --> router --> switch --> komputer

Do switcha podłączam np. 5 komputerów i każdy ma neta

Ok , dzięki.

Trafna riposta - nie wiem co powiedzieć :stuck_out_tongue: A tak na serio to w sumie masz rację. Zapamiętam to :wink:

Nie wejście, nie wyjście tylko port :slight_smile: Choć w sumie nic dziwnego, że port WAN wszyscy nazywają wejściem - tamtędy “przychodzi” internet :wink:

wcale nie wszystkie - są rutery ze switchem 8 portowym np. NetGear wydaje taki router

co do IP to faktycznie w Twojej siec Router będzie pełnił role bramy i serwera DHCP i sam wydawał wewnętrzne IP na potrzeby tejże sieci.

Najbardziej trafne rozwiazanie w Twoim przypadku -> kupić switch 8 portowy i podpiąć do jednego z portów na routerze. nic wiecej Ci nie jest potrzebne ani nic nie musisz więcej konfigurować

Wystarczy 5-portowy. 3 porty zostają ze switcha wbudowanego w router.