Rozdzielenie łącza internetowego

Witam serdecznie.

Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć jak rozdzielić łącze internetowe na 6 kabli wraz z ustawieniem jaka prędkość na jaki kabel?? Wiem, że mogę nawet w routerze przydzielić znając adres MAC, ale właśnie chodzi o to by nie znając adres MAC, mogę na dany kabel przydzielić np 10 Mb na drugi 5 itd.

Pozdrawiam

Może switch mikrotik da radę…

https://www.mikrotik.org.pl/

Tu musiałby być profesjonalny Switch

1 polubienie

Użyj switch-a zarządzanego, z QoS per ports, chyba najtańszy to TL-SG108E.

To jest niezarządzalny.

Jak niezarządzalny? https://www.tp-link.com/pl/business-networking/unmanaged-pro-switch/tl-sg108e/

Unmanaged to jest niezarządzalny.
QoS priorytezuje ruch odpowiednich pakietów. Nie kontroli przepustowości łącza.

To do czego to służy?

O fajna opcja.
Switch unmanaged a ma takie funkcje.
Tylko nie wiem czy to dokładnie nie dotyczy samego QoS.
Mądrzejsi musieliby się wypowiedzieć.

Robi dokładnie to co pisze: ogranicza przepustowość na danym porcie.

Ogólnie ten model to ciekawy sprzęt, za sto kilkanaście zł można z przeglądarki:

Zarządzać portami: włączać/wyłączać, ustawiać prędkość portu/duplex, włączyć/wyłączyć kontrolę przepływu.

Można grupować porty aby zwiększyć przepustowość - można zrobić dwie takie grupy.

Można zrobić lustrzaną kopię portu, wszystko co trafi na jeden port może być wysyłane na inny.

Vlany: na portach, 802.1Q tagowane/nietagowane

QoS: na portach - 4 poziomy priorytetów/802.1P/DSCP/802.1P

No i jak pisałem ograniczanie przepustowości na poszczególnych portach.

Z przydatnych błyskotek: statystyki portów i test kabli z określaniem ich długości.

Do bardziej zaawansowanych zastosowań domowych jest naprawdę dobrze.

Wow. Dziękuję za odpowiedź. Właśnie o coś takiego mi chodziło, tylko pytanie czy sprzęt będzie niezawodny? Właściwie jedyne co potrzebuje to właśnie tej funkcji ograniczania prędkości per port no i możliwość robienia logów. Budżet jaki mogę przeznaczyć to 300-400 zł.

Jeszcze raz dziękuję wam.

Żadnych tplink, to nie trzyma standardów.
Pokazana funkcja: służy to do ograniczania prędkości dla portów a nie do QoS. W skrócie: czemu ktoś nie ma mieć lepszego dostępu do internetu jak inni nie korzystają?

Hahahaha. Bez sensu :stuck_out_tongue:

TP-Link to najtańsze co możliwe, ten akurat działa przyzwoicie, jak autor będzie chciał to sobie i Cisco kupi np. Cisco SG250-08

Nie samym Internetem sieciówka stoi. Mam parę ciekawych sprzętów do zbierania danych, które mają tak sprytnie zrobioną funkcję synchronizacji, że jak się uaktywni, to przycina główne zadanie, czyli rejestrację. Producent jest głuchy na prośby o dodanie takiej funkcjonalności do firmware, znaczy proponuje zakup nowych urządzeń… .Jedyne rozwiązanie to przycięcie transferu na switch-u.

Switch nie i nie Mikrotik. Mikrotik robi kijowe switche, a gdy kolega je zobaczy będzie Cię przeklinał. To trzeba zrobić na routerze, na brzegu sieci. Router Mikrotik i simple queues. Wtedy kolejki można robić na port, podsieci itd.

1 polubienie

Witajcie i dziękuje za odpowiedzi.

Właśnie chodzi o to, że muszę mieć ta możliwość “przycięcia” prędkości na dany port / kabelek

W takim razie czy mógłbym prosić o kilka modeli do 300zł ( max 400 zł jeśli warto dołożyć ), które spełnią moje wymagania?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.

Jaka przepustowość łącza? Będą VPNy?

@roobal Nie, to ne bedą vpn’y. Chodzi o szybkość internetu. Ograniczam prędkość internetu np. na porcie jeden do 10 Mb, drugiego do 100 Mb itp. Fajnie by było, gdyby można było dodawać priorytety np. Na port 1 daje 10 Mb który maiłby priorytet największy a na port 2 daje również 10 Mb, jednak dostępna prędkość to 15 Mb, dla tego pierwszy port dostaje 10 Mb a drugi 5 Mb. Jeżeli jakiś ze switch’y do 300-400 zł posiadał by taki bajer to prosiłbym o podanie modelu.

Dla wyjaśnienia, na każdym z portów będzie podłączony jakiś router albo komputer / laptop innych lokatorów.

Pozdrawiam.

Do 300-400 złotych to albo Mikrotik hAP AC2 albo RB951. Przy czym RB951 zaczyna już się dusić (CPU) przy łączu 100/100Mbps.

Szczerze to tu zainwestowałby te 600 złotych na RB3011. Kolejnowanie też może obciążyć Ci CPU.

Jeśli chodzi o QoS, to tej cenie nie znajdziesz nic lepszego. Pamiętaj tylko, że o ile łącze na Internet przytniesz sobie na brzegu (na routerze) o tyle switche też muszą mieć skonfigurowany QoS, jeśli chcesz ciachać ruch w LANie, w tej samej domenie rozgłoszeniowej.

Jeżeli warto wydać to i nawet 700 się wyda. Ok, dziękuję bardzo za informację. Jakby ktoś coś jeszcze miał to słucham śmiało. M