Rozdzielenie neta bezprzewodowo

Witam otóż mam zamiar rozdzielić net na cały dom obecnie mam internet bezprzewodowy czyli antena na dachu podłączona na dole do karty wlan a internet tak bym chciał rozdzielić abym mógł z niego korzystać w moim telefonie który ma wi-fi (spv m3100) mogę użyć drugiej anteny ponieważ posiadam panelową ;] a na innym forum powiedziano że kupno tego routera http://www.wasserman.pl/index.php?produ … rod_id=318 załatwi sprawę i jak się dobrze skonfiguruje to będzie hulać wolę jeszcze się tutaj dla pewności zapytać czy tylko ten router styknie :stuck_out_tongue:

Aby podzielić neta z Radiówki dostawcy WISP kabel od anteny zewnętrznej odkręcamy od karty WLan w komputerze i przykręcamy go w miejsce uprzednio odkręconej antenki dookolnej Urządzenia które będzie pracowało w tyrybie klienckim (Infrastrukture Sieci) takie urządzenia spełniające to zadanie to np Planet WAP-4033, Planet WRT 414 (bardzo ciekawe urządzenie po odpowiedniej konfiguracji działa jako klient i Router 2in1) , EDIMAX 7206, Air Live WL-5460AP, TP-Link TL-WR543G takie urządzenie ustawiasz w trybie klient Mode, ogólnie klient wyszukujesz dostępną sieć i jeżeli to ta żądana przez Ciebie to się z nią łączysz jeżeli to ma być podłączenie do jednego komputera to po zatwierdzeniu zmian kończy się Twoja praca z konfiguracją tego kompa jeżeli chcesz ten internet od dostawcy WISP dzielić na kilka komputerów bezprzewodowo to potrzebujesz Router DSL taki jak m.in do podziału neta z kablówki z portem WAN RJ-45 router ten łączysz kablem LAN o końcówkach RJ-45 z wcześniej skonfigurowanym urządzeniem klienckim jedna końcówkę kabla wpinasz do portu Lan wcześniej skonfigurowanego urządzenia pracującego w trybie Client a druga końcówkę do portu WAN routera DSL przykład takiego routera DSL to np D-Link DI-524, TP-Link TL-R460 (nie dotyczy ten opis Planet WRT-414 tam można zastosować inne rozwiązanie opisane na stronie producenta) resztę konfiguracji tzn wybór trybu pracy tj wprowadzenie ustawień nadanych przez dostawce wpisujemy w konfiguracji routera Jeżeli twój dostawca usług internetowych (provider) ma przypisane MAC adresy kart sprzydałby się AP lub router z możliwością zmiany MAC adresu Ale jak administrator jest spoko dzwonisz i w 30 sekund masz zmieniony MAC i dopuszczony aktualny sprzęt

Potrzebujesz 2 urządzeń AP w trybie Client i routera DSL np takiego do którego link zamieściłeś

Ustaw posiadany AP w trybie Infrastruktura Stacji “Station-Infrastructure". W trybie “Station-Infrastructure mode”, możliwe jest, by urządzenia sieciowe uzyskały dostęp do bezprzewodowej sieci LAN za pośrednictwem Punktu Dostępowego. Jak ustawisz zatwierdzisz Aply (przynajmniej tak mam ja w Edimax" Pojawi Ci się opcja wyszukania sieci klikasz wyszukujesz sieć łączysz się z nią ok W zapisujesz zmiany na komputerze dajesz automatyczne pobieranie IP i DNS Ja mam AP śmiga doskonale służy mi jako Karta sieciowa (punkt dostępowy do łączenia się z siecią bezprzewodową). Jak na routerze masz włączone zabezpieczenia tak samo musisz je włączyć na AP w konfiguracji i wpisać hasełko. Najlepiej to zrobić tak wyłączyć na czas edukacyjnej nauki zabezpieczenia na routerze i zapisać zmiany. W konfiguracji AP ustawić “Station-Infrastructure" wyłączyć DHCP Disabled, Zabezpieczenia Disabled sieć wykryta jesteś połączony z siecią super Aply czekamy aż zapisywanie zmian i restart AP zostanie ukończony w właściwościach karty Lan na komputerze ustawiasz automatyczne pobieranie IP i DNS! I powinno działać Podaj jaki masz model tego swojego AP dokładnie zapoznaj się z instrukcja sprzętu który ja wykorzystuje.

http://www.edimax.pl/images/Image/manua … APg_PL.pdf

Założyłem ze Router ma włączony serwer DHCP i automatycznie przydziela IP komputerom w sieci Wtedy w ustawieniach karty sieciowej Lan do której podłączony jest AP ustawiasz automatyczne pobieranie IP i DNS gdy router ma wyłączony serwer DHCP i na tych 2 pozostałych komputerach masz wpisane statyczne adresy IP i DNS na tym komputerze w właściwościach karty sieciowej tez musisz wpisać takie same ustawienia statyczne jak na tamtych dwóch poza IP które musi być różne, a adres Bramy i DNS będzie taki sam jak adres routera.

dekanet napisał bardzo dużo o róznych metodach podajścia do zagadnienia.

Jednak, to od Twojego dostawcy Internetu zależy, czy będziesz miał dostęp z innych komputerów i urządzeń.

W większości przypadków dostawcy uzależniają dostęp do Internetu przez konkretne urządzenie od adresu fizycznego jego karty sieciowej, a serwer DHCP jest w ich sieci, by móc kontrolować właśnie adresy fizyczne (podstawowa ochrona przed kradzieżą sygnału).

Zatem, powinieneć zgłośić się do swojego dostawcy Internetu i poprosić go o takie skonfigurowanie sici w Twoim domu.

Najprawdopodobniej zainstalują Ci dwa AP (jeden jako klient, drugi w infrastrukturze), lub jeden spełniający obie funkcje.

Przypuszczalnie będzie Cię to kosztować ok. 200,- zł za dwa AP, lub ok. 150,- zł za jeden wielofunkcyjny i jakieś 50,- zł za robociznę - niektórzy nie biorą za robociznę).

U mnie jest tak zadzwoniłem AP mi przywieźli sami a router DSL kupiłem sam Rozumiem ze w komputerze masz kartę WFi od swojego dostawcy i do niej w miejsce antenki masz przykręcony kabel biegnący od Anteny na dachu kabel zapewne czarny z końcówką RP-SMA Gdyby do twojego komputera dobiegał kabel skrętka z końcówką RJ-45 LAN to byłoby taniej ponieważ wystarczyłby Ci tylko router DSL taki jaki sam link zamieściłeś lub TAŃSZY zerknij na allegro na ceny Routerów DSL Cable PORT WAN RJ_45 Jeżeli masz kartę wifi i do niej biegnie koncentryk od anteny to potrzebujesz AP np takiego: http://allegro.pl/item418749910_edimax_7206_apg.html do którego podłączysz router DSL z antenką wifi np ten co Ty sam zaproponowałeś.

kolega powyżej ma racje zapytaj swojego providera jaki sprzęt masz zakupić bo i tak będziesz go musiał poinformować o tym że masz AP bo musi wpuścić Twój Mac Adres AP do swojej sieci. chyba ze kupisz OvisLink WL-5460 http://allegro.pl/item420544329_ovislin … _nowy.html który jest bardzo porządny ma dużą czułość na złączu antenowym i ma możliwość zmiany MAC Adresu czyli możesz zmienić jego Mac Adres na taki MAC jak ma Karta zamontowana przez Twojego providera u Ciebie w komputerze.