Rozdzielenie Sygnału z kabla LAN?


(Adrian Czarnecki) #1

Witam,

czy istnieje coś takiego jak rozgałęźnik LAN?? Mam pod kabel podłączony PC i kupiłem sobie laptopa z wejściem LAN i chciałbym jakoś rozgałęzić ten jeden kabel na 2 lub więcej. Da rade coś takiego kupić?? Dodam, że mam gniazdko LAN w ścianie ale działa tylko 1 wejście.


(scripter1) #2

Musisz kupić router i nim rozdzielić neta.


(Agatonster) #3

Arnuko ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(boykott) #4

Tak, istnieje takie cudo. Nazywa się “LAN Splitter”. Poszukaj na znanym portalu aukcyjnym.


(Adrian Czarnecki) #5

Mam już jeden Router i czy jest możliwość podłączenie 2 u mnie w pokoju?? “LAN Splitter” to i tak będę musiał pociągnąć 2 kable a u mnie w pokoju jest tylko 1 dziurka by podłączyć kabel LAN. Macie tu zdjęcie całej sieci http://scr.hu/0ua6/e0jv9


(boykott) #6

To w takim razie, co chcesz dokładnie osiągnąć? Za pomocą splitter’a masz dwa kable na jednym fizycznym kablu, o to chyba własnie chodziło? Jeśli nie to, po co Ci kolejny router? Wystarczy switch :slight_smile:


(Adrian Czarnecki) #7

tu masz linka http://scr.hu/0ua6/e0jv9


(boykott) #8

Nie potrzebny Ci router a switch po prostu :slight_smile: A najtaniej wyjdzie Cie własnie taki splitter (np. taki: http://allegro.pl/rozdzielacz-lan-splitter-pelny-kros-spliter-i3200094962.html).


(scripter1) #9

Szkoda kasy na ten ■■■■, musiałby jedną część tego podłączyć jeden u siebie a drugą na samym początku kabla który idzie do jego pokoju podłączyć do dwóch gniazd routera (wystarczy uważnie przeczytać opis aukcji) - kompletnie bez sensu.

Arnuko , skoro masz już router w domu (trzeba było to napisać na samym początku) to teraz kup switch i podłącz go u siebie, najprawdopodobniej ci to wystarczy.

Chyba że router jest tak skonfigurowany że żadnego więcej urządzenia do sieci nie dopuści (przy użyciu switcha i tak to router decyduje które urządzenia mają neta nawet te podłączone za switchem) i nie masz możliwości zmiany jego ustawień, wtedy będzie konieczny dodatkowy router.

Ale to są już rzadkie przypadki, switch powinien tu ci wystarczyć.


(Adrian Czarnecki) #10

aaa już wiem o co biega fajne to ale chyba sobie jednak kupie 2 router ( o ile mi będzie działać?? ) bo odrazu zwiększę sobie zasięg wifi bo mój telefon nie łapie tamtego routera. Czy coś z tego wyjdzie i czy da się tak zrobić???


(boykott) #11

No magicznie nie da się z powietrza uzyskać dwóch portów z jednego :wink: Tak dla ścisłości, korzystam z takiego shitu i działa to bardzo sprawnie i nie sprawia problemów :slight_smile: Widocznie nie do końca rozumiesz idee tego rozdzielacza… :wink:


(scripter1) #12

Arnuko , drugi router w sieci spokojnie zadziała z tym jednak że utworzy ci on drugą sieć.

Komputery podłączone do tego drugiego routera będą miały inne adresy ip (z innego zakresu) i nie będą się widziały z tymi podłączonymi do tego pierwszego.

Ale to nie problem jeśli nie potrzebujesz przesyłać plików między tymi komputerami przez wewnętrzny lan ani korzystać z drukarki udostępnionej na kompie podłączonym do tego pierwszego routera ani tym podobnych.


(Adrian Czarnecki) #13

Niee, nie przesyłam danych przez LAN może tylko do TV ale raz w roku to podłącze się do tego 1 ;p Dzięki.


(boykott) #14

Wystarczy wyłączyć NAT’owanie i ustawić DHCP na relay (lub całkowicie wyłączyć - zależnie od modelu router’a) i będzie wszystko działało w jednej sieci :slight_smile: Wtedy wpinamy pierwszy router do switch’a drugiego router’a a do kolejnych kompy - tj. nie korzystamy z gniazda WAN na drugim urządzeniu.


(scripter1) #15

boykott , przecież wtedy router zamienia się w switcha. :slight_smile:

NAT i DHCP to cechy charakterystyczne odróżniające routera od switcha, jak ma kupić router i tak z niego korzystać to równie dobrze może kupić switch.