Rozdzielenie treści i wyglądu strony


(Krzychu224) #1

Mam do zrobienia wersję anglojęzyczną istniejącej strony. Najprościej byłoby skopiować istniejący plik ze stroną i wrzucić przetłumaczone teksty. Jednak gdy myślę o edycji elementów wizualnych strony w przyszłości, to wygodniej byłoby mieć działający ten sam szablon gdzie tylko treść by się zmieniała w zależności od wersji językowej.


(Merkuriusz1) #2

Sam budowałeś stronę czy korzystasz z jakiegoś cms?


(Kerter86) #3

Pewnie, że jest taka możliwość, nawet nie jest to aż takie trudne do zrobienia, ale wymaga przynajmniej podstaw znajomości PHP.


(Krzychu224) #4

luxmarek, właściwie to rozwijam stronę stworzoną przez kogoś innego. Strona jest zbudowana od zera w html + JS, bez użycia cms.


(kostek135) #5

 

Może nie tyle trudniejsze, co inne. Żeby używać w tym JS, to główny problem jest taki, że treść musi zostać załadowana na początku. Więc mogłoby to wyglądać jakoś tak:

 

<html>
  <body>
    <div id="en_wrapper">
    ...
    </div>
    <div id="pl_wrapper">
    ...
    </div>
    ...
</body>

A następnie przy pomocy js, zmieniać hidden/visable odpowiednio wybranego języka. Minus jest taki, że przy wielu językach, to zaczyna ważyć.

Jeśli będziesz chciał użyć jakiegoś języka Server-Side, to imho najlepiej zapoznać się ze wzorcem MVC + mechanizmem internalizacji aplikacji (jeśli takowy istnieje). Np. dla PHP, JAVA, bądź napisać własny jeśli takowy zaimplementowany nie jest. Najprostszy to zagnieżdżona struktura mapująca.


(Drobok) #6

Mając te divy można pobrać get zmienną z językiem, a potem w niej ładować odpowiednie pliki file_get_contents


(Krzychu224) #7

Możesz to zilustrować kawałkiem kodu, albo podać pod jakimi hasłami to znajdę w google? Pierwszy raz się spotykam z obsługą plików w taki sposób,


(Kukicola) #8

Najprościej będzie tak: robisz np polską wersję strony i każdy tekst wyrzucasz funkcją np. translate(“czytaj więcej”). A funkcja translate wyrzuca tekst bez zmian jeśli język = pl a jesli język = en to w odzielnym pliku masz tablice tłumaczeń np $translate[‘czytaj więcej’] = “read more”; no i kiedy język = en to wyrzuca $translate[$fraza]