Rozdzielność zdjęcia do druku

Nie chciałbym zakładać nowego topicu ponieważ mam dokładnie ten sam problem. Niestety ale moje zdjęcie jest zbyt małe i przy żądanym dużym rozmiarze ma tylko 70 dpi. Chciałem zapytać czy przy wydruku czarno-białym efekt będzie tragiczny? Będzie to plakat na ścianę do pokoju (odl. “oglądania” to minimum pół metra).

Mam także inne pytanie, chciałbym móc porównać jakość plakatów stąd moje pytanie: jaka rozdzielczość mają plakaty z typowych tanich czasopism “dla nastolatków” lub “sportowych” ? byłby to dla mnie punkt odniesienia.

Sparkzi , na przyszłość proszę nie dopisywać się do cudzych tematów. Wydzielono.

Z tego, co się orientuję standardowa rozdzielczość w publikacjach czy w sieci to 72 dpi. Wystarczy do patrzenia…z drukiem na większej powierzchni może być gorzej (dpi to rozdzielczość do druku właśnie). Podobna rozdzielczość jest u Ciebie, więc problem będzie ten sam…im bardziej powiększasz zdjęcie,tym bardziej powiększasz piksele/plamki (jak zwał tak zwał), a przy 72 nie jest zbyt bogato. Powiedzmy, że Twój obrazek ma oryginalnie 10 cm szerokości, to patrząc na niego nie zauważysz pojedynczych punktów…jeśli go powiększysz dwukrotnie, to ta sama ilość pikseli musi wystarczyć już na 20 cm szerokości…jest gorzej, ale jeszcze plamki nie są za bardzo zauważalne. Jeśli powiększysz szerokość do powiedzmy 100 cm, to na 1 calu (ok. 2,5 cm) masz zamiast 72 plamek tylko 7 z kawałkiem. Plamkę ok. 3,5 mm już na pewno zobaczysz.

Czy grafika czarno-biała jest lepsza? To zależy…efekt będzie ten sam jeśli chodzi o widoczność plamek na wydruku, ale może taki “rozpikselowany” obrazek będzie oryginalny? :slight_smile:

Standardowo do składu czasopism drukowanych przyjmuje się fotografie w postaci plików TIF w skali 1

:1 opisanej w przestrzeni barwnej CMYK z rozdzielczością 300dpi. Fotografie czarno-białe wystarczają w rozdzielczości 150dpi (punkt/cal).