Rozłączanie modemu Sagem Fast 800

Mam stary modem Sagem F@st 800 i neo 1 mb.

Zrobiłem już chyba wszystko - w menedżer sprzętu usunąłem coś tam z trybem oszczędzania energii, tak samo w połączeniach.

Zainstalowałem najnowsze sterowniki ze strony producenta.

I nic.

Modem nadal sam się rozłącza.

Nie wiem czego to może być wina, bo przez ostatnie 4 lata wszystko było ok.

Rozłącza się nagle, sam z siebie.

Mogę liczyć na pomoc?

nie obraź sie ale błąd popełniłeś już na początku. Kupując ten router. Zapewne już zaczyna fksowac spotkałem się z czymś takim nie raz.

Proponuję zgłosić to do dostawcy usług czyli tp i powiedzieć jaki masz problem. i żeby ci go wymienili.

Spróbuj tego:

Instrukcja zaawansowana

Jeśli nie masz pojęcia co to enkapsulacja i kanały ATM, nie wiesz jak skonfigurować kartę sieciową, a edycja plików konfiguracyjnych przyprawia Cię o dreszcze przeczytaj część zatytułowaną Instrukcja łopatologiczna. Zawarte poniżej wskazówki są przeznaczone dla osób, które wiedzą co robić.

1) zapisz wszelkie niezbędne informacje: nazwę i hasło użytkownika dla połączenia internetowego, numer ID i PIN

2) pobierz i rozpakuj najnowsze sterowniki ze strony Sagem`a

3) w pliku konfiguracyjnym sterowników Setup.ini wyszukaj parametr DriverType= i zmień jego wartość na LAN tak by rzeczowa linijka miała postać DriverType=LAN. Zapisz plik.

4) Odinstaluj aplikacje neostrady zainstalowane z płytki dostarczonej przez TP - Neostrada TP i SAGEM F@st 800-840.

5) zainstaluj nowe sterowniki za pomocą komendy Setup.exez katalogu SAGEM F@st 800 v4.0.5\tools driver`ów.

6) Odpal narzędzie monitorujące stan urządzenia DSLMON, przejdź do opcji administracyjnych (Alt+D) i ustaw w konfiguracji kanały ATM: 0 / 35, enkapsulacje typu VC MUX, multistandard i komunikację USB w trybie BULK.

7) ustaw ip, maskę i adresy serwerów DNS w nowo-utworzonym połączeniu sieciowym.

8) utwórz i skonfiguruj nowe, szerokopasmowe połączenie sieciowe z wykorzystaniem danych uzyskanych podczas rejestracji usługi Neostrada.

Jeśli cos jest niezrozumiale poszukaj informacji poniżej :]

Instrukcja łopatologiczna

Hehehe… jeśli czytasz te słowa to weź dwa głębokie wdechy, przygotuj sobie herbatę/kawę i jakąś (niekoniecznie wysoko-kaloryczną) przekąskę bo czeka Cię długa lektura! Wszystkie operacje są opisane w bardzo szczegółowy sposób, więc mam nadzieję, że zrozumienie poszczególnych kroków nie będzie stanowić problemu, a po zakończeniu wszelkich operacji nabędziesz kilka praktycznych umiejętności jak konfiguracja karty sieciowej (choć wcale takiej posiadać nie musisz), tworzenie (szerokopasmowego) połączenia internetowego czy konfigurację sprzętu ADSL… dłużej nie marudzę, miłej zabawy.

W pierwszej kolejności należy z uwzględnieniem wielkości liter i trzykrotnym sprawdzeniem poprawności informacji zapisać w bezpiecznym miejscu (preferowany tradycyjny papier) wszelkie niezbędne dane potrzebne zarówno do:

- nawiązania połączenia z internetem, czyli nazwę użytkownika i hasło dla połączenia internetowego

- komunikacji z obsługą usługi, czyli numer ID i PIN

- … i ew. nawiązania połączenia z serwerem pocztowym, jeśli korzystamy ze skrzynki mailowej dostarczanej z usługą Neostrada

Jeśli powyższe informacje masz juz gdzieś zachomikowane to wygrzeb je i przygotuj bo będą później potrzebne.

Następnym krokiem jest zaopatrzenie się w niezbędne do instalacji usługi oprogramowanie… co w zasadzie ogranicza się do ściągnięcia sterownika urządzenia ze strony producenta… [dla niekumatych: {na mapce klikamy w Wielką Brytanię (UK) lub z listy po lewej wybieramy United Kingdom > urządzenia ADSL > z listy ADSL modems wybieramy Sagem F@st 800/840 > Z menu po lewej DRIVERS/SOFTWARES > posiadacze systemów z rodziny Windows pobierają 12MB-wy, wielo-językowy plik Driver W.4.0.5 for all operators}]… oraz jeśli w systemie jeszcze takiego nie ma to nalezy pobrać także jakieś narzędzie do rozpakowania archiwum zip, jak np. darmowy 7-zip, bądź komercyjny WinRAR

Po ściągnięciu sterowników wypakowujemy je do dowolnego katalogu np. C:\ po czym przechodzimy do folderu C:\SAGEM F@st 800 v4.0.5\tools\, w którym za pomocą Notatnika otwieramy do edycji plik Setup.ini. Następnie wyszukujemy w nim ciągu DriverType= (około 208 linii : ) w którym wartość WAN należy zamienić na LAN tak by wspomniana linijka wyglądała w sposób następujący DriverType=LAN (oczywiście bez cudzysłowów). Zapisujemy plik {Plik > Zapisz} i zamykamy Notatnik…

Tyle jeśli chodzi o przygotowania, zabieramy się do sprzątania. Na pierwszy ogień idą syfiaste aplikacje Neo, ze zżerającym zasoby i powodującym komplikacje Wanadoo i sterowniki Sagema. W tym celu udajemy się do {Panel Sterowania > Dodaj lub usuń programy}, a następnie z listy zainstalowanych aplikacji wybieramy i klikamy przycisk Usuń na: wpierw aplikacji Neostrada TP, a następnie sterownikach SAGEM F@st 800-840.

Zgodnie z poleceniami widocznymi na ekranie po wywołaniu pierwszego dezinstalatora można dla świętego spokoju zaznaczyć powód usunięcia oprogramowania. Natomiast w przypadku końcowej fazy pracy drugiego należy odłączyć modem z portu USB.

Jeśli ktoś ręcznie przeniósł skróty do ww. aplikacji w menu start to należy je teraz ręcznie usunąć.

No i to byłoby tyle – ciach ciach i syfu nie ma. Czas zainstalować porządne sterowniki :] W tym celu po raz kolejny przechodzimy do folderu C:\SAGEM F@st 800 v4.0.5\tools\ i odpalamy plik Setup.exe… Spokojnie, bez paniki, po pierwsze instalacja jest po polsku, a po drugie opisze Wam krok po kroku co robić: Dalej > jak kreator poprosi, podłączamy modem do portu USB > Instalacja zakończona powodzeniem… proste, no nie? :]

Proszę zauważyć, że urządzenie po podłączeniu zostało wykryte jako USB ADSL LAN Adapter, a nie jak wcześniej WAN, co ciekawsze w połączeniach sieciowych pojawiło się nowe połączenie, które już na samym początku lubi wywalić błędy i ostrzeżenia, ale nie martwmy się niczym… instalacje mamy z głowy, czas trochę pogrzebać w ustawieniach sprzętu.

W tym celu z menu {Start > Wszystkie programy > SAGEM F@st 800-840} wybieramy skrót DSLMON, dzięki czemu w trayu (to tam gdzie zegarek) pojawi się zmieniający kolor trójkącik, a w belce programów interesująca nas aplikacja. W oknie DSLMON robimy małą sztuczkę wywołując opcje administracyjne kombinacją klawiszyAlt+D`, po czym przechodzimy do zakładki Konfiguracja, w której ustawiamy poszczególne opcje w następujący sposób: kanały ATM - VPI = 0, VCI = 35; enkapsulacja - Bridged VC MUX; standard ADSL - multistandard, USB - BULK… tak jak pokazano to na obrazku. Zastosuj, OK, Zamknij.

Następnie zajmiemy się konfliktowym połączeniem przechodzimy więc do okna {Panel Sterowania > Połączenia sieciowe}, w którym zaznaczamy nowe połączenie (z ostrzeżeniem), wciskamy F2 i zmieniamy nazwę na np. Połączenie lokalne - neo, następnie klikamy prawym przyciskiem na zmodyfikowanej ikonie i wybieramy właściwości. W nowo otwartym oknie dwukrotnie klikamy lewym na Protokół internetowy (TCP/IP) i ustawiamy poszczególne opcje tak jak na rysunku poniżej [nie chce mi się przepisywać :]

neox.png

Wszystko mamy poustawiane, czas skonfigurować połączenie z internetem… po raz kolejny przechodzimy do okna {Panel Sterowania Połączenia sieciowe}, w którym z menu wybieramy {Plik Nowe połączenie} i przechodzimy przez kolejne etapy konfiguratora w następujący sposób: Dalej Połącz z internetem Konfiguruj moje połączenie ręcznie Połącz używając połączenia szerokopasmowego, wymagającego nazwy użytkownika i hasła w polu nazwa usługodawcy wpisujemy cokolwiek np. Neostrada lub TePSA ADSL lub Neo-komuna :] zatrzymamy się na chwilę przy oknie informacje o koncie internetowym

W tym miejscu w odpowiednie miejsca wpisujemy nazwę użytkownika i hasło dla połączenia internetowego, które otrzymaliśmy podczas rejestracji Neo… i które prosiłem zapisać na samym początku tekstu.

Jeśli zaś chodzi o dwa ptaszki na dole to opcje raczej same się tłumaczą: jeśli mamy w Windowsie kilka kont użytkowników i chcemy by wszyscy mieli dostęp do neostrady to należy pierwszego ptaszka zostawić w spokoju, jeśli mamy w komputerze modem lub inne urządzenie umożliwiające połączenie z netem to zostawiamy drugiego ptaszka w spokoju w przypadku, gdy nie chcemy by przez przypadek włączało się ono zamiast neo.

Po uzupełnianiu danych kończymy wszystko przyciskiem dalej i jeśli tego sobie zażyczymy to w ostatnim kroku kreatora możemy także utworzyć skrót do połączenia na pulpicie.

To by było na tyle… teraz wystarczy tylko zrestartować komputer… i można cieszyć się bezproblemowo działającą usługą Neostrada :] … no chyba że wiatr pozrywa kable, spali się centralka, albo studzienka z przewodami zostanie zalana :]

O matko, to aż tyle trzeba zrobić ? ??

Na razie działa, ale jakby co to sobie skopiuje i zapiszę, jak sie zepsuje to zrobie ;D