Rozłączanie USB - dziwne zachowanie w zależności od urządzeń

Mam laptopa Dell Inspiron N5110. Domyślnie był na Windowsie 7, wszystkie sterowniki były zainstalowane. W zeszłe wakacje zaktualizowałem do Windows 10 i wszystko było ok (producent nie udostępnia sterowników pod WIN10, ale problemów żadnych nie było, sterowniki chyba pozostały). Od tamtych wakacji wszystko działało sprawnie.
Od kilkunastu dni mam problem z działaniem wszystkich portów USB. Na prawym, górnym rogu mam dwa porty USB 3.0 (3.1 gen1) jako osobna płytka, w lewym górnym mam USB 2.0 jako osobna płytka ze złączem zasilania i VGA, i na środku po lewej USB 2.0/eSATA - złącze z płyty głównej.
Otóż w zależności od podłączonego urządzenia porty rozłączają urządzenia albo urządzenia na nich wariują.
Pendrive gdziekolwiek podpięty działa dobrze. Zewnętrzna karta dźwiękowa podłączona do dowolnego portu USB 2.0 działa cały czas, pod USB 3.0 rozłącza (ale to chyba akurat kwestia jej specyfikacji). Smartfon podpięty kablem pod dowolny port potrafi co jakiś czas rozłączyć i połączyć się ponownie. Podłączona mysz pod dowolny port niby działa, ale często jej ruchy nie są płynne, a rolka potrafi przeskakiwać. Podłączony pad Logitecha rozłącza się po paru sekundach. Zewnętrzny napęd wydaje się działać ok na wszystkich portach.
Próbowałem już odinstalowywać sterowniki przez menedżer urządzeń (momentalnie pojawiały się z powrotem), wyłączyć opcję oszczędzania energii dla nich, w BIOSie nie mam praktycznie żadnych ustawień do nich, oprócz możliwości wybudzania przez port USB, wł./wył. eSATA i ciągłego zasilania na wybranych portach na wyłączonym laptopie. Skanowałem też antywirusem, pod kątem malware, czyściłem CCleanerem i Glary Utilities śmieci i rejestr.
Nie mam kompletnie pomysłu co robić, na razie z instalacją Windowsa na nowo chcę się wstrzymać, potrzebuję go używać dalej z całym dostępnym na nim oprogramowaniem.

Zainstaluj sterowniki chipsetu i USB ze strony producenta. 

Może powód tez być taki, że gniazda odrywają się od płyty głównej lub porty wejściowe są za bardzo poluzowane już - Ja tak miałem przynajmniej i miałem identyczne problemy. Jeżeli podepniesz cokolwiek i lekko poruszyć to powinny się wyłączyć i wlączyć, wystarczy dotknąć a to będzie znak, że właśnie masz problem jaki opisałem wyżej.