Rozliczanie się z podatku


(Nero43) #1

Witam, niedługo planuję ruszyć z jakimś biznesem ale praktycznie nie wiem nic o sposobach rozliczaniu się z podatku, działalności gospodarczej itp., więc pomyślałem, że najpierw wypadałoby się podszkolić w tym kierunku.

Tak więc chciałbym prosić was o polecenie mi jakiejś książki dla początkującego dotyczącej w/w zagadnień.


(Walkiria 84) #2

co do książek to raczej lipa, bo w większości jest to "chłam" opisujący metody "amerykańskiej rzeczywistości", która u nas ma się jak piernik do wiatraka, albo ich aktualność jest wątpliwa. lepiej jeśli masz taką możliwość zajść do urzędu pracy i pogadać z doradcami. ewentualnie poszukać materiałów na stronach urzędów pracy


(muchozol) #3

Poszukaj informacji na temat opodatkowania na zasadach ogólnych, to jest najbardziej popularna forma rozliczania dla małych firm i KPiR (księga przychodów i rozchodów). W przypadku małej firmy bez pracowników itp. księgowość to stosunkow prosta sprawa. Wszystkie informacje spokojnie znajdziesz w necie, ja niedawno zakładałem działalność i nie jest to nic trudnego.


(Nero43) #4

Dzięki za pomoc :slight_smile:

 

Mam jeszcze pytanie w związane z nabywaniem ruchomości a następnie ich sprzedawaniem. Jeśli chcę aby wszystko było legalnie, to muszę mieć na nie faktury? 


(muchozol) #5

Nie musisz mieć na wszystko faktur, jednak ze względów podatkowych w twoim interesie jest mieć faktury.  Podatek płacisz od różnicy między ceną zakupu i ceną sprzedaży: jeśli kupiłeś coś za 80 zł i sprzedałeś za 100 zapłacisz podatek od 20 zł. Jeśli nie masz faktury czy paragonu, nie będziesz w stanie udowodnić kosztu, a jedynie przychód czyli przy sprzedaży towaru za 100 zł zapłacisz podatek od całej kwoty (od 100 a nie np. od 20), więc zapłacisz go 5-krotnie więcej...