Rozmieszczanie danych na dyskach

Witam. Z góry przepraszam jeśli wybrałem zły dział, ale nie wiedziałem w którym napisać. Mam krótkie pytanie, czy jeśli mam 2 dyski po 500GB pamięci, ( zdjęcie ) , to czy jeśli będę rozmieszczał dane mniej więcej po połowie, to przysłuży się to w jakiś sposób optymalizacji komputera? Jeśli tak to czy zrobić to ręcznie czy przez jakiś program? Z góry dziękuję :slight_smile:

post-254955-0-82318200-1429864954_thumb.

Fakiron , zapoznaj się, proszę, z tym poradnikiem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

To zależy jakie dane! Z reguły dysk (u Ciebie “D”), na którym nie ma systemu operacyjnego  traktuje się jak “magazyn” na wszelkie prywatne zasoby użytkownika, typu dokumenty, instalatory programów, fotografie, pliki muzyczne, pliki filmowe itp. Wówczas nie ma to wpływu na ogólną sprawność komputera. Unika się wtedy magazynowania takich plików na dysku systemowym. Jeżeli masz już na nim jakieś w/w pliki, przenieś je na dysk “D”!

Natomiast programy wymagające instalacji (i tylko te!), standardowo instaluje się na dysku systemowym (u Ciebie “C”). W takim przypadku, w miarę zapełniania tego dysku, może faktycznie nieco spadać sprawność komputera, ale jedynie w sensie szybkości uruchamiania poszczególnych programów. Ten dysk w trakcie użytkowania, dla zachowania sprawności, faktycznie bywa od czasu do czasu poddawany optymalizacji programami oczyszczającymi, defragmentującymi itp.

Bywa, że aby uniknąć nadmiernego zapełniania dysku systemowego, niektórzy użytkownicy duże aplikacje (np. gry) instalują na ów odrębny dysk “magazynowy” (u Ciebie teraz pusty), przez odpowiednią zmianę standardowych ustawień instalatora.

Wszystko to robi się “ręcznie”, o ile rozumiem co masz na myśli?

 

 

Tzn. , że jeśli moje zdjęcia,filmy,gry itd. przeniosę na Dysk D , to może to pozytywnie wpłynąć na sprawność PC?

Wpłynie to pozytywnie na Twój system nerwowy w przypadku “katastrofy” (infekcja systemu, uszkodzenie boot-sektora dysku systemowego - konieczność formatowania i stawiania systemu od zera).

 

edit: Ja bym zrobił tak: “Acer” dwie partycje po 250 GB (“System” na jednej; powiedzmy “Gry” na drugiej);

“DATA” dwie partycje po 250 GB (Twoje pliki (dokumenty, muzyka, obrazki, filmy itp) na jednej; partycja ratunkowa (backup systemu, instalki niezbędnych narzędzi, kopie sterowników itp) na drugiej. 250GB jest wartością przyładową. Na dwuch urządzeniach cztery dyski logiczne. To tylko przykład.