Rozmieszczenie partycji na dysku

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób lub jakim programem mogę sprawdzić rozmieszczenie partycji na dysku. Chodzi mi o to żebym wiedział która partycja znajduje się na którym talerzu dysku i z której głowicy korzysta.

Czy jest w ogóle taka możliwość??

Mi się wydaje, że każda partycja jest rozmieszczona na wszystkich talerzach i wszystkie głowice ją odczytują. Głowice nie poruszają się osobno lecz wszystkie jednakowo i odczytują dane z kilku talerzy naraz (dane są zapisywane równolegle na kilku talerzach). Dzięki temu proces odczytu jest szybszy. Wydaje mi się także, że partycje są złożone z sektorów (tak jakby oponek)

Tak na marginesie, ciekawi mnie po co Ci taka wiedza. Chcesz pociąć dysk, czy co :smiley: ?

Tak :smiley: A tak serio to chciałbym to wiedzieć bo 2 z 4 partycji jakie mam nieraz nawzajem się “zamulają”. I może gdybym odpowiednio ustawił/przeniósł partycje to problem by znikł.

Partycje są rozmieszczone pokolei według numeracji sektorów na dysku - czyli następny wolny sektor za ostatnim sektorem pierwszej partycji będzie pierszym sektorem drugiej partycji. Możesz rozmieszczenie partycji, geometrię sprawdzić w programach do zarządania dysków (gdzie się zaczyna partycja, a gdzie kończy - pierwszy i ostani sektor partycji).

Struktura dysku:

http://images.google.com/imgres?imgurl= … l%26sa%3DN

http://images.google.com/images?&um=1&h … 36&ndsp=18

http://images.google.com/images?um=1&hl … raz%C3%B3w

http://technet.microsoft.com/en-us/libr … 50198.aspx

Partycje

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_twardy

http://pl.wikipedia.org/wiki/LBA_(informatyka

Główny podział to: cylindry, głowice, sektory. Ścieżka to właśnie ta “opona”, a sektor to “wycinek” tej opony. Ścieżki, które mozna odczytać bez przemieszczania ramienia głowicy to cylinder.