Rozmieszczenie rdzeni w i5 3570k

Witam

Wie ktoś jak fizycznie rozmieszczone są rdzenie w i5 3570k ?   Pytam bo na rdzeniu pierwszym mam zawsze temperaturę 0 2 stopnie wyższą niż na pozostałych i dosmaruję pastą  termoprzewodzącą w tym miejscu

To jest normalne, nigdy temperatura nie będzie równa na wszystkich rdzeniach.

http://cdn3.mos.techradar.futurecdn.net//art/pc_processors/Intel/Core%20i7%203770K/IvB%20transparent-580-90.jpg :smiley:

 

rdzenie są od siebie na tyle blisko że chyba faktycznie pasta nie jest przyczyną. Dziękuję

Przeważnie środkowe rdzenie są cieplejsze, wynika to z ich wzajemnego nagrzewania się, różnice mogą sięgać do 10°C.

Z reguły pierwszy jest najcieplejszy, różnice mogą nawet dochodzić od 3 do 5 stopni między rdzeniami i jest OK.

U mnie na 2500k właśnie maksymalna różnica wynosiła 8°C między najchłodniejszym a najcieplejszym rdzeniem, IMO, nie ma czym się przejmować, gdzieś widziałem nawet ciekawy artykuł na ten temat, jak znajdę to podlinkuję :wink:

“Dosmarowanie” (cóż za słowo :wink: ) może przynieść efekt odwrotny, pasta nie ma za zadanie chłodzić a tylko wyrównywać/wypełniać nierówności obudowy procesora i powierzchni radiatora, co pomaga w oddawaniu ciepła z procesora do radiatora.

Grubsza warstwa pasy teromoprzewodzącej jest niezalecana.

 

U mnie właśnie 3 rdzeń (środkowy) jest najchłodniejszy. Do 8 stopni różnicy z drugim środkowym rdzeniem

 

 

 

 

Zgadza się. Poniżej link z porównaniem metod kładzenia pasty