Rozmieszczenie wentylatorów w obudowie

Obecnie mam:
Jeden 12cm wdmuchujący do obudowy z przodu
Jeden 12cm wydmuchujący z tyłu
Dwa po 12cm na Fera 3 (CPU)
Karta graficzna GTX 1050 TI OC

Chcę zbić temperaturę na karcie graficznej. Czy dodanie z boku obudowy wentylatora 14cm, który będzie wdmuchiwał powietrze w okolice karty graficznej to dobry pomysł ? Obecnie ścianka jest pełna (bez dziur itp).

Jeśli wentylator wolnoobrotowy z boku ścianki jest dobrym rozwiązaniem to na jakiej wysokości powinien on być ?
A) tak by wiało od spodu karty graficznej
B) tak aby wiało idealnie na kartę graficzną (czyli połowa na spód i połowa na górę)
C) a może 2/3 od spodu (że tak to nazwę) a pozostała 1/3 na górę ?

Zaklej te dziury czymś. Po diabła Ci kolejny pożeracz prądu? Mało już masz? :wink:
I poczytaj nieco o tzw. cugu kominowym. Przyda się.

Nie ma dziurek :wink: Pisałem, że ścianka jest pełna. Dopiero będę wycinał jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zależy ile masz hajsu na rozbudowe ja na twoim miejscu zainstalował bym hłodzenie wodne na procesor i blok wodny na karte grawiczną 2w1

A jeśli chodzi o cug kominowy to góra obudowy jest też pełna dlatego ciepło przechodzi przez cpu (stąd drugi wentylator taki sam jak obecny) i wentylator z tyłu obudowy.

Myślałem o tym, ale po pierwsze znając moje "szczęście to gdzieś będzie cieknąć a po drugie i to najważniejsze brak funduszy.

A wentylator 14cm i tak leży sobie i czeka na wykorzystanie więc może dam mu szansę w mojej obudowie, którą ciut przerobię :wink:

Ahas… to coś źle popatrzyłam. Tak czy siak, zrób najpierw porządek w obudowie. Ułóż kabelki ładnie itp. A w ogóle to pokaż jak tam masz w środku. Bo tak to można sobie pogdybać. Nawet nie wiadomo co to za buda jest.

No właśnie

Buda no-name. Jak córka da mi spokój i sam nie padnę to dam foto.
Na razie musimy bez tej informacji. A kable pochowane możliwie najlepiej jak się dało z tyłu (tzn bocznej ściance).

Na szybko coś zbliżone w 90% do Zalman Z3 tylko bez możliwości zamontowania wentylatora u góry.
A że mam do wykorzystania 14cm to zmieści się na bok (jak wytnę kanałek złomu).

Zasilacz na dole obudowy (zasysa z dołu, pluje do tyłu) i kable biemodularne więc nie będzie sensu za bardzo dawać drugiego z przodu wentylatora bo są 2xHDD no i jednak jakieś tam kable od HDD, które już się nie zmieściły z “niewidocznej strony obudowy”. Więc wentylator tam miałby mały sens.

No raczej wygłuszanie będzie bez sensu bo przez otwory gdzie są wentylatory i tak będzie słychać odrzutowca (oczywiście słowo ciut nad wyrost) GTX 1050 TI OC 4GB.

Jeśli tak wygląda ta obudowa, olałabym jakiekolwiek dodatkowe wentylatory. Zwłaszcza, jeżeli ma otworki w górnej powierzchni. Grawitacyjna rotacja załatwia sprawę wystarczająco.

1 polubienie

Nie ma otworów u góry, a głównie chcę najniższym kosztem zbić temperaturę na karcie graficznej.

Czy ten wentylator 14cm z boku obudowy by pogorszył wszystko ?

Co to za grafka jest dokładnie? Chodzi mi o jej wygląd.

Tutaj ona jest.

Ahas… wyprowadzanie ciepła idzie poza obudowę. Tym bardziej bym olała. Gra nie warta świeczki, a tylko wzrośnie hałas i pobór prądu.

1 polubienie

Czyli szukać innego chłodzenia dla tego sprzętu… No okej. Pozdrawiam i dziękuję.

Olać, a nie szukać dziury w całym. Architektura pascal i tak będzie miała swoją temperaturę pracy, cokolwiek byś nie zrobił. Bo musi ją mieć do poprawnego działania. Widełki typu 60-65 to normalka, a maks dla tych układów to 90, gdzie po przekroczeniu 90 stopni następuje automatyczne wyłączenie.

1 polubienie

W tej karcie nie zbijesz dużo stopni tylko powiedz ile maks osiągneła

W CS:GO (na maks wszystko) jest w porywach ~67stopni i te porywy powodują nagły start wentylatorów i stają się przez 1-3sek głośne.
W benchmarkach trudno ten efekt osiągnąć, wentylatory stopniowo zwiększają obroty, nie startują jak szalone.

Spróbuję jak mi polecili w innym wątku jakiś profram od MSI do ustalania krzywej działania wentylatorów.