Rozmowa przez telefon na rowerze


(ORZECHgda) #1

Czy można rozmawiać przez komórkę, jadąc rowerem? (po ulicy, jak i ścieżce oraz chodniku)

Myślę że tak, ale chciałbym się upewnić.


(Tabo89) #2

Jeśli masz słuchawkę lub zestaw głośnomówiący to nie ma problemu.

Trzymając w ręce NIE.

Art.45.2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Rower to też pojazd.

Ponadto po chodniku nie jeździmy rowerem.


(fiesta) #3

Pokaż mi takowy przepis ??

Po chodniku nie można jeździć tylko tam gdzie jest ścieżka rowerowa, a jadąc chodnikiem mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym.


(KaisuM) #4

dokładnie, a gdy masz poniżej ...9 roku życia, tylko pod opieką dorosłego.

Miałem trochę do czynienia z pewnym problemem. Młodzi Sportowcy - Triatlon mają problem z prawem.... 12 lat, trenuje. Gdzie może jeździć?

Karty rowerowej nie ma. Po ulicy nie może jeździć.

Na chodniku nie ma drogi rowerowej.

Odpowiedzią wg. polskiego prawa jest KRAWĘŻNIK.


(fiesta) #5

Odpowiedź prosta:

Wyrobić kartę rowerową (możliwe już dla 10 latków).


(Emeryt - 2) #6

Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi:

Oddział 11

Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

Art. 33.

  1. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

  2. jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

Mówiąc krótko jedną rękę musisz mieć na kierownicy, a co zrobisz z druga to juz twoja sprawa (możesz trzymać w niej telefon)


(fiesta) #7

Możesz nią sobie dłubać w nosie, albo i nawet trzymać telefon, ale nie wolno Ci przez niego rozmawiać w czasie jazdy.

:slight_smile:


(Karolekc5) #8

A jedząc na rolkach, deskorolkach ?


(fiesta) #9

To wtedy do cyrku. Jeść, jechać na desce i jeszcze gadać przez telefon to już prawdziwa ekwilibrystyka :stuck_out_tongue:


(Kpc21) #10

Nie tylko. Jazda po chodniku dopuszczalna jest tylko w przypadku kiedy chodnik ma szerokość powyżej 2 metrów i jednocześnie na jezdni dopuszczona jest jazda z prędkością powyżej 50 km/h. Albo jeśli kierujący rowerem opiekuje się dzieckiem poniżej 10 lat, które jedzie rowerem dziecięcym po chodniku. No i oczywiście na przejściu dla pieszych trzeba zejść z roweru i go przeprowadzić na pieszo.

A rozmowa przez telefon trzymany w ręku podczas jazdy jest zabroniona. Nie ma znaczenia, czy będziesz prowadzić rower, samochód czy tramwaj.