Rozmyty obraz po samoczynnym wył. monitora

Witam!

Mam następujący problem, otóż gdy we Właściwościach - Wygaszacz ekranu - Zasilanie monitora mam ustawione, aby monitor wyłączał się po 20 minutach. I gdy następuje takie samoczynne wyłączenie monitora, to gdy spowrotem ruszam myszką aby go włączyć, okazuje się że obraz jest bardzo rozmyty. Po ponownym kliknięciu na częstotliwość odświeżania obraz się poprawia. Problemu tego nie ma gdy wyłączam monitor ręcznie, wówczas po włączeniu obraz jest taki jaki był. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Sterowniki mam uaktualnione. Rozdzielczość 1152x864. Karta graficzna Radeon 9100 Series.

De radeony miały pasywne chłodzenie.

Sprawdź czy karta nie przegrzewa się (sprawdź po prostu paluchem :slight_smile: )

Jakich sterowników używasz ??

Do tej serii kart najlepsze są sterowniki z rodziny 6.5

Hej,

Niestandardowa rozdzielczość ekranu. Ustaw - czasowo oczywiście - rozdzielczość na 1024 x 768 i sprawdź, czy po uruchomieniu wygaszacza oraz powrocie do pulpitu obraz nadal jest rozmyty.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Obawiam się, że sterowniki nie mają tutaj nic do rzeczy, bowiem jest tak jak napisał Dimatheus , po zmianie rozdzielczości na 1024 x 768 ekran nie jest rozmyty. Co z tym zrobić? Ta rozdzielczość jest nie jest zbyt wygodna, wszystko strasznie wielkie :slight_smile: Ta, którą miałem do tej pory jest jedyną dobrą na moim monitorze ;/ Proszę o radę.

Hej,

Obawiam się, że to właśnie wina sterowników, które nie do końca działają w niestandardowych rozdzielczościach. Podobny problem miałem z kartą zintegrowaną Intela w służbowym komputerze stacjonarnym - podobne objawy na chyba identycznej rozdzielczości. Tutaj pomógł Intel wydając aktualizację sterowników, która uniemożliwiła wybór tejże rozdzielczości - zostały standardowe 640x480, 800x600, 1024x768, 1280x1024 oraz 1600x1200. :-x

:arrow: Monitor CRT czy LCD??

:arrow: Jakiej wersji sterowników używasz??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Monitor LCD, Asus 19", natomiast sterowniki Everest pokazuje następujące - ati2dvag (6.14.01.6255 - ATI Catalyst 3.0). Karta graficzna to Radeon 9100, na stronach producenta w dziale sterowniki w ogóle jej nie ma ;/

Hej,

Jaką rozdzielczość natywną na ten model??

Jest, jest - tyle że ze względu na fakt, iż jest to karta zintegrowana, należy jej szukać w grupie Integrated Motherboard Graphics -> Radeon IGP Series - tam właśnie znajdziesz najnowszą możliwą i współpracującą z Twoją kartą wersję sterowników.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam!

Niestety, na stronie producenta nie ma sterowników do tej karty pod Windows XP.

Co do rozdzielczości natywnej to 1280x1024.

Hej,

Więc spróbuj tych przeznaczonych dla systemu Windows 2000 - bez problemu powinny współpracować z Windowsem Xp. Znajdziesz je tutaj.

Karta obsłuży tę rozdzielczość? Może jej będziesz używał?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam!

Problem chyba rozwiązałem. W opcjach Wlaściwości - Ustawienia - Zaawansowane - Ekrany włączyłem Monitor a wyłączyłem FPD. Mam też wyłączony TV i mogę go włączyć, mimo że nie mam do komputera podpiętych żadnych kabli z telewizora. Obecnie obraz się już nie rozmywa po samoczynnym wyłączaniu komputera. Co do tej natywnej rozdzielczości, to wtedy wszystko wydaje mi się strasznie małe, dlatego wole korzystać z tej większej.Mam natomiast inny problem, już chyba ostatni jeśli chodzi o kwestie graficzne :slight_smile: Otóż, strasznie rozmywa mi się okno gg podczas przeciągania. Czym to może być spowodowane? Czytałem na różnych stronach że jest to niestety dosyć częsty problem…

Hej,

A no to gratulacje. :slight_smile: Szczerze mówiąc nie miałem pojęcia, że karta ta posiada port Flat Panel Display Link. :wink:

Być może rozdzielczością inna niż natywna - podczas wszelkich zmian graficznych odbywa się skalowanie. Ekrany LCD - w przeciwieństwie do CRT - wyświetlają zawsze tą samą liczbę pikseli niezależnie od ustawionej rozdzielczości. Przez to na przykład ramka, która w rozdzielczości na przykład 1024x768 zajmuje 7 pikseli, na ekranie o rozdzielczości natywnej 1280x1024 będzie zajmowała 9 pikseli. Stąd może powstać efekt rozmycia - szczególnie przy przesuwaniu okiem i obiektów. By sprawdzić, czy problem faktycznie wynika właśnie z niższej niż natywna rozdzielczości, uruchom na chwilę maksymalną rozdzielczość ekranu i sprawdź, czy okno programu się rozmywa.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam!

Niestety, na rozdzielczości natywnej okna dalej się rozmywają. Nie ma to miejsca zawsze, lecz bardzo często. Nie jest to jednak tak bardzo uciążliwe, więc jakoś sobie z tym poradzę :slight_smile: Mam natomiast pytanie, co oznacza to FPD :)?

Hej,

Na dobrą sprawę to rodzaj połączenia między kartą graficzną, a monitorem, które daje kilka dodatkowych możliwości. Tutaj wyjaśniono to tak “na szybko”. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus