Rozmyty Plakat W Drukarni :\

Witam zrobiłem plakat w rozdzielczosci 1191x1655 zapisałem go w formacie jpg w najwyższej jakości dałem kolesiowi który pojechał z nim do drukarni i tam sie okazało że jak dają go do kompa czy nie wiem gdzieś tam gdzie chcą wydrukowac to plakat robi się rozmyty ?? Czemu tak jest ?? złe rozszerzenie czy jak ?

  1. JPEG to nie najlepszy pomysł do drukarni.

  2. Plaktaty robi się wektorowo, nie rastrowo.

no ok to napisz mi jakie rozszerzenie ma byc i o co chodzi z tym wektorowo ?

Cytat z Wikipedii:

Tworzenie i edycja grafiki wektorowej:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1& … wektorowej

Oraz program Draw z pakietu np. OpenOffice.org 3.0.1 PL

Plakat wcale nie musi być zrobiony w wektorze, wystarczy zachować rozmiar na przykład dla B1 - 707×1000mm w rozdzielczości 300DPI (dla tego rozmiaru można nawet dać 225DPI)+ po 3mm na spady z każdej strony, można go spokojnie zrobić w Gimpie czy Photoshopie, pamiętając, że musi być w CMYKu. Zapis - format tiff z kompresją lzw bez dołączonych warstw (czyli najpierw spłaszczony).

Phenom ma rację.

A co do wektorów: wyróżniamy dwa rodzaje grafiki: grafika rastrowa (.jpg, .gif, .png, itd, Photoshop, Gimp, itd…) i grafika wektorowa (.svg, .ai, Illustrator, Inkscape, itd…). Podstawową różnicą między tymi rodzajami jest to, że grafika rastrowa jest wyraźna tylko w danym formacie. Przy powiększeniu/pomniejszeniu traci jakość. Natomiast grafika wektorowa jest doskonała w każdym rozmiarze - ogromnym oraz malutkim.

indepedente , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif