Różne partycje pod Ubuntu i Windowsem

Witam,

Mam dosyć dziwny problem polegający na tym, że przy próbie instalacji ubuntu (10.10 Malinowa mandarynka) pojawią się w ogóle inne partycje niż pod Windowsem 7. Słyszałem już o tym, że ubuntu wykrywa inaczej partycje i możliwe, że niektóre wywali jako niezagospodarowane. Jednak problem tkwi w tym, że pokazuje mi partycje 320GB, 10GB i reszte 310 GB jako przestrzeń niezagospodarowaną z którą nic nie mogę zrobić (przyciski nowa itp nie działają). Postanowiłem przygotować pod windowsem partycje na instalacje ubuntu(potworzyłem odpowiednie partycje z ex3 itd) jednak podczas instalacji nadal wyświetla to samo. Nie da się dokończyć instalacji. Złapałem pewien trop gdy Particion Magic mi odmówił posłuszeństwa pod Windowsem i nawet przy odpaleniu z płytki podczas rozruchu. Zatrzymuje się na pobieraniu informacji o partycji i wywala błąd, że niedostępna. Żeby było ciekawiej partycjonowanie partycjonowanie przez zarządzanie dyskami w windowsie działa bez problemu. I co teraz zrobić mili państwo? Chcę wkońcu normalnie zainstalować linuksa i ułożyć te partycje.

Proszę o pomoc.

Wrzuć screena z instalatora Ubuntu (widok z GParted). Sprawdź wszystkie dyski Windowsa pod kątem błędów. Wykonaj defragmentację (konieczne przy partycjonowaniu). Przeczyść go np. programem Odkurzacz (ostrożnie z plikami, które usuwasz). Wyczyść rejestr programem CCleaner.

Jeśli uda się kontynuować proces instalacji wybierz pozycję

Ręczne partycjonowanie dysku

Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że automatu nie będzie obchodził znajdujący się na dysku Windows.

Jeśli masz możliwość zrób backup danych.

Nie wspomniałem Panie Marcinie, że właśnie po kliknięciu “Ręczne partycjonowanie dysku” wyskakują inne partycje niż w rzeczywistości. Przeczyściłem rejestry, oczyściłem dysk. Jednak nic się nie zmieniło. Podpinam dwa screenshoty (już po czyszczeniu itp) z moim problemem. Jasno widać różnicę w partycjach. Niestety nie umiem przeskanować partycji C, akcja kończy się na zaplanowaniu zadania które się nie odbywa.

screenshotsq.jpg

screenshot2pw.jpg

Proszę o jeszcze trochę pomocy :slight_smile:

Pokaż zrzut z Zarządzania Komputerem, sekcja Magazyn.

Na życzenie:

screenshot3zq.jpg

Masz 4 partycje podstawowe, dlatego nie możesz stworzyć nowych partycji. Musisz jedną z partycji stworzyć jako rozszerzona i w niej możesz tworzyć już partycje logiczne.

Pozdrawiam!

Jak zrobić rozszerzenie partycji? Jednak nie wiem czy to jakoś rozwiązuje mój problem z różnicą w partycjach? Można usunąć partycję recovery i tą partycję 100MB?

Można usunąć recovery ale jeśli nie masz systemu na płycie, to lepiej tego nie rób. Tak patrzę jeszcze raz i rzeczywiście masz jakoś inaczej, według Ubuntu, wszystkie partycje są podstawowe, a według Windowsa masz również partycje logiczne. Włącz Ubuntu w trybie LiveCD, uruchom terminal i podaj wynik polecenia

sudo fdisk -l

jak masz taką możliwość, to spróbuj pobrać i sprawdzić na oficjalnym Ubuntu czy problem również występuje, jakoś nie jestem przekonany do remiksu Ubuntu.

Pozdrawiam!

Wykonałem powyższe polecenia, wrzucam screena i proszę o dalsze rady. Mam nadzieję, że obejdzie się bez konieczności reinstalacji całego systemu.

Sudo fdisk-l:

screenshot3ki.jpg

Napisz czy partycja *L : * jest pusta. Jeśli jest - usuń ją z poziomu Windows i zostaw jako miejsce nieprzydzielone. Problem polega na tym, o czym pisał roobal - Ubuntu “widzi” 4 partycje podstawowe. Być może są też jakieś błędy na dysku. Recovery zostaw - partycji 100 Mb też nie ruszaj.

Jeśli Ubuntu wykryje obszar niepodzielony => Nowa => Partycja rozszerzona => Zastosuj. Koniecznie wybierz przy tym tryb: “Ręczne partycjonowanie dysku”. Oczywiście przy tworzeniu tej partycji wybierz system plików ext4. W jej obrębie utwórz sobie takie partycje:

1/ 10 GB - na system (ext4)

2/ SWAP - na partycję stronicowania - system plików linux-swap - jeśli korzystasz z hibernacji - wielkość musi być taka sama jak pamięci RAM (przeliczaj w Mb). Jeśli nie korzystasz - ustaw 512 Mb.

3/ pozostałe miejsce - na katalog użytkownika /home - system plików ext4.

Partycja L była pusta i została usunięta i niezagospodarowana.

Niestety Panie Marcinie nie mogę utworzyć nowej partycji na przestrzeni niezagospodarowanej. Usuniecie partycji nie wpłynęło na obraz podziału dysku i nadal wygląda jak na 1 screenshocie w tym temacie.

Może to jest problem związany z błędnym zapisaniem tablicy partycji?

Jeśli masz możliwość spróbuj po prostu wersji oficjalnej … albo innej dystrybucji, np. tej:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=10

Dostępna jest tylko wersja 32 bit.

Witam,

Problem jest nadal aktualny. Próbowałem zainstalować mendrive i wyskakuje błąd podczas instalacji: “uszkodzone partycje” dalsze opcje usuń wszystko lub kontynuuj i zainstaluj na tych partycjach. Z drugiej opcji wyskauje błąd braku lokalizacji do zainstalowania. Chociaż największym problemem są te partycje a nie instalacja, proszę o rozwiązanie mojego problemu z partycjami.

Pozdrawiam,

Wychodzi na to, że masz nieporządek na partycjach “windowsowych”. Defragmentacja, czyszczenie rejestru:

http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr … 13061.html

Potem pytaj, dobrzy ludzie pomogą ;]