Różne partycje pod Ubuntu i Windowsem


(Sawio) #1

Witam,

Mam dosyć dziwny problem polegający na tym, że przy próbie instalacji ubuntu (10.10 Malinowa mandarynka) pojawią się w ogóle inne partycje niż pod Windowsem 7. Słyszałem już o tym, że ubuntu wykrywa inaczej partycje i możliwe, że niektóre wywali jako niezagospodarowane. Jednak problem tkwi w tym, że pokazuje mi partycje 320GB, 10GB i reszte 310 GB jako przestrzeń niezagospodarowaną z którą nic nie mogę zrobić (przyciski nowa itp nie działają). Postanowiłem przygotować pod windowsem partycje na instalacje ubuntu(potworzyłem odpowiednie partycje z ex3 itd) jednak podczas instalacji nadal wyświetla to samo. Nie da się dokończyć instalacji. Złapałem pewien trop gdy Particion Magic mi odmówił posłuszeństwa pod Windowsem i nawet przy odpaleniu z płytki podczas rozruchu. Zatrzymuje się na pobieraniu informacji o partycji i wywala błąd, że niedostępna. Żeby było ciekawiej partycjonowanie partycjonowanie przez zarządzanie dyskami w windowsie działa bez problemu. I co teraz zrobić mili państwo? Chcę wkońcu normalnie zainstalować linuksa i ułożyć te partycje.

Proszę o pomoc.


(marcin82) #2

Wrzuć screena z instalatora Ubuntu (widok z GParted). Sprawdź wszystkie dyski Windowsa pod kątem błędów. Wykonaj defragmentację (konieczne przy partycjonowaniu). Przeczyść go np. programem Odkurzacz (ostrożnie z plikami, które usuwasz). Wyczyść rejestr programem CCleaner.

Jeśli uda się kontynuować proces instalacji wybierz pozycję

Ręczne partycjonowanie dysku

Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że automatu nie będzie obchodził znajdujący się na dysku Windows.

Jeśli masz możliwość zrób backup danych.


(Sawio) #3

Nie wspomniałem Panie Marcinie, że właśnie po kliknięciu "Ręczne partycjonowanie dysku" wyskakują inne partycje niż w rzeczywistości. Przeczyściłem rejestry, oczyściłem dysk. Jednak nic się nie zmieniło. Podpinam dwa screenshoty (już po czyszczeniu itp) z moim problemem. Jasno widać różnicę w partycjach. Niestety nie umiem przeskanować partycji C, akcja kończy się na zaplanowaniu zadania które się nie odbywa.

screenshotsq.jpg

screenshot2pw.jpg

Proszę o jeszcze trochę pomocy :slight_smile:


(greh) #4

Pokaż zrzut z Zarządzania Komputerem, sekcja Magazyn.


(Sawio) #5

Na życzenie:

screenshot3zq.jpg


(roobal) #6

Masz 4 partycje podstawowe, dlatego nie możesz stworzyć nowych partycji. Musisz jedną z partycji stworzyć jako rozszerzona i w niej możesz tworzyć już partycje logiczne.

Pozdrawiam!


(Sawio) #7

Jak zrobić rozszerzenie partycji? Jednak nie wiem czy to jakoś rozwiązuje mój problem z różnicą w partycjach? Można usunąć partycję recovery i tą partycję 100MB?


(roobal) #8

Można usunąć recovery ale jeśli nie masz systemu na płycie, to lepiej tego nie rób. Tak patrzę jeszcze raz i rzeczywiście masz jakoś inaczej, według Ubuntu, wszystkie partycje są podstawowe, a według Windowsa masz również partycje logiczne. Włącz Ubuntu w trybie LiveCD, uruchom terminal i podaj wynik polecenia

sudo fdisk -l

jak masz taką możliwość, to spróbuj pobrać i sprawdzić na oficjalnym Ubuntu czy problem również występuje, jakoś nie jestem przekonany do remiksu Ubuntu.

Pozdrawiam!


(Sawio) #9

Wykonałem powyższe polecenia, wrzucam screena i proszę o dalsze rady. Mam nadzieję, że obejdzie się bez konieczności reinstalacji całego systemu.

Sudo fdisk-l:

screenshot3ki.jpg


(marcin82) #10

Napisz czy partycja L : ** jest pusta. Jeśli jest - usuń ją z poziomu Windows i zostaw jako miejsce nieprzydzielone. Problem polega na tym, o czym pisał **roobal - Ubuntu "widzi" 4 partycje podstawowe. Być może są też jakieś błędy na dysku. Recovery zostaw - partycji 100 Mb też nie ruszaj.

Jeśli Ubuntu wykryje obszar niepodzielony => Nowa => Partycja rozszerzona => Zastosuj. Koniecznie wybierz przy tym tryb: "Ręczne partycjonowanie dysku". Oczywiście przy tworzeniu tej partycji wybierz system plików ext4. W jej obrębie utwórz sobie takie partycje:

1/ 10 GB - na system (ext4)

2/ SWAP - na partycję stronicowania - system plików linux-swap - jeśli korzystasz z hibernacji - wielkość musi być taka sama jak pamięci RAM (przeliczaj w Mb). Jeśli nie korzystasz - ustaw 512 Mb.

3/ pozostałe miejsce - na katalog użytkownika /home - system plików ext4.


(Sawio) #11

Partycja L była pusta i została usunięta i niezagospodarowana.

Niestety Panie Marcinie nie mogę utworzyć nowej partycji na przestrzeni niezagospodarowanej. Usuniecie partycji nie wpłynęło na obraz podziału dysku i nadal wygląda jak na 1 screenshocie w tym temacie.

Może to jest problem związany z błędnym zapisaniem tablicy partycji?


(marcin82) #12

Jeśli masz możliwość spróbuj po prostu wersji oficjalnej ... albo innej dystrybucji, np. tej:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=10

Dostępna jest tylko wersja 32 bit.


(Sawio) #13

Witam,

Problem jest nadal aktualny. Próbowałem zainstalować mendrive i wyskakuje błąd podczas instalacji: "uszkodzone partycje" dalsze opcje usuń wszystko lub kontynuuj i zainstaluj na tych partycjach. Z drugiej opcji wyskauje błąd braku lokalizacji do zainstalowania. Chociaż największym problemem są te partycje a nie instalacja, proszę o rozwiązanie mojego problemu z partycjami.

Pozdrawiam,


(marcin82) #14

Wychodzi na to, że masz nieporządek na partycjach "windowsowych". Defragmentacja, czyszczenie rejestru:

http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr ... 13061.html

Potem pytaj, dobrzy ludzie pomogą ;]