Rózne prędkości internetu na różnych urządzeniach

Witam.

Założyli mi dzisiaj nowy internet z Multimedii. Obiecywane było 60 m.

Na komputerze speedtest pokazuje koło 20.
Na laptopie koło 40
A na telefonie 65.

Po kablu jest ok ale chciałbym wyjaśnić skąd takie różnice po wi fi.

Skąd takie rozbieżności. Oczywiście wszystkie pomiary wykonywane były przez wi fi ale mimo to różnice są kolosalne.

Może zasięg WiFi na komputerze masz nie najlepszy.

Szklana kula i dedukcja mi podopowiada (bo nie podałeś nawet modelu telefonu, komputerów i kart sieciowych), że w telefonie masz 5GHz.

bachus może mieć rację, po 5GHz prędkość jest znacznie większa niż przy połączeniu 2.4GHz pod warunkiem, że urządzenie znajduje się w tym samym pomieszczeniu co router.

Kupiłem kartę sieciową TP-Link pod USB która niby obiecuję do 150 m. Jednak widzę, że to tak średnio działa. Prędkość taka sama jak na starej karcie. Nie wiem tylko czy to u mnie źle coś jest ustawione czy to gówno a nie sprzęt. Kierowałem się opisem na pudełku TP LINK TL-WN722N. A więc moje pytanie czy jak kupie kartę sieciową pod USB w 5G to będzie lepiej działać. Pewnie macie racje bo telefon to Samsung galaxy S6. Faktycznie w kompie mogę mieć starą kartę sieciową. Dodam, że router jest standardowy od Multimedii i się zastanawiam czy nadaje on w 5g.

EDIT: Podłączyłem do tej karty sieciowej większą antenkę i podskoczyło do 34. Nadal dupy nie urywa. Karty w 5G w Media widziałem po 159 zł pytanie tylko czy opłaca się inwestować w coś takiego czy ja krozwiazać ten problem.

@Czitos

Wi-Fi możesz przebadać tą apką na telefon:
[Wifi Analyzer] (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=pl)

Podaj model routera - powinien być na naklejce od spodu.

Ja bym pokombinował z ustawieniami kanałów i dobrał odpowiednią częstotliwość.

Dobra karta.

Czyli masz odpowiedź, za duża odległość, ściany, przeszkody, zakłócenia i inne - jak coś do stacjonarki proponuję kabel LAN i nie będzie problemów.

Kabel ciężko mi połączyć. Między routerem a kartą sieciową jest 2 m w linii prostej i nie ma nic na tej linii. Więc to nie wina zasięgu. Wi Fi Analyzer pokazuję na 2.4G a siła zasięgu to między 47 a 60 dBm. Info z routera podaję w zdjęciu.

Weź wyedytuj post i zasłoń chociaż adresy MAC i Pre-shared key na zdjęciu =.=

Wszedłem na stronę producenta i posiadany przez Ciebie router ma dwa interfejsy Wifi:
IEEE 802.11n 2.4 GHz (2x2) Wi-Fi
, a także:
IEEE 802.11ac 5 GHz (3x3) Wi-Fi

Stąd te różnice w prędkości. Smartfon korzysta pewnie ze standardu AC na 5GHz, a pozostałe urządzenia N na 2.4GHz. (znacznie wolniejsze połączenie)
Różnice w prędkości między laptopem, a komputerem wynikają raczej z możliwości zastosowanych w nich modułów WiFi lub z ograniczenia spowodowanego szybkością dysku twardego w komputerze (o ile ma już swoje lata).

A wyłączyłeś całkowicie na komputerze starą kartę i uruchomiłeś nową?

Tak w Moj Komputer wyłączyłem starą.

Dysk twardy C mam SSD.

Czyli teraz moje pytanie, czy jak kupię jakąś przenośną kartę sieciową pod USB w 5G to będzie lepiej chodzić. Bo takie widziałem w media po 159 zł.