Różne prędkości przesyłu w sieci LAN - ethernet

Witam

Mam 2 komputery w prosty sposób połączone skrosowanym kablem poprzez złącza ethernet w małą sieć lokalną. Na komputerze A sa 2 karty sieciowe ethernet, z czego jedna ma połączenie z internetem, a druga z komputerem B. Komputer B ma jedną kartę sieciową ethernet, do której podpięty jest oczywiście komputer A i kartę WiFi, poprzez którą komputer ten łączy się z internetem. Wszystkie karty sieciowe są oczywiście kartami Gigabit Ethernet z maksymalną prędkością przesyłu 1 Gb/s.

Przejdźmy do samego sedna sprawy. Kiedy przesyłam coś z komputera A na komputer B prędkość wynosi ~35 MB/s (700 MB w 20 sek), co i tak szału nie robi, lecz kiedy przesyłam coś z komputera B na A prędkość ta wynosi zaledwie ~2,5 MB/s!

Próbowałem już wszystkich oczywistych rozwiązań: aktualizacji kart, odłączania obu komputerów od internetu, wyłączania na obu firewalli, antywirusów, tego wszystkiego jednocześnie, lecz nic to nie dało. Problem musi widać tkwić gdzie indziej. Możliwe, by była to wina kabla ? Jest długi, ok. 15m i dość stary.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Nie wiem co jest problemem u Ciebie ale zastanawia mnie nieco :

“Wszystkie karty sieciowe są oczywiście kartami Gigabit Ethernet z maksymalną prędkością przesyłu 1 Gb/s” … “prędkość jest praktycznie maksymalna i wynosi tyle ile powinna ~12 MB/s”

coś tu chyba się nie zgadza :confused:

“1000BASE-T Ethernet provides full-duplex transmission using all four pairs in Category 5 or later UTP cable. Gigabit Ethernet over copper wire enables an increase from 100 Mbps per wire pair to 125 Mbps per wire pair, or 500 Mbps for the four pairs. Each wire pair signals in full duplex, doubling the 500 Mbps to 1000 Mbps.” i moje wyliczenia dają ok ~62 MB/s.

Nie wiem czemu ale obawiam się że problem może tkwić w “przesyłam coś”. Myślę że lepiej by było przesyłać to samo i tak samo np przy wykorzystaniu iperf albo innego narzędzia o tej funkcjonalności.

pozdrawiam

Witam bor1904,

dziękuję za zainteresowanie tematem :slight_smile: Masz w pełni rację co do prędkości przesyłu, coś źle przeczytałem i taką gafę palnąłem bez dokładnego zmierzenia, ale już to poprawiłem :slight_smile:

Robiłem już tak ja mówisz, że wysłałem film z komputer A na B i potem dokładnie ten sam plik z B na A i wyszło tak samo, czyli fatalnie ;/

Może to wina kabla, jak już wcześniej napisałem ?

pozdrawiam

Fakt. O kablu chciałem napisać i zapomniałem. To może być przyczyna, najlepiej pożyczyć inny i sprawdzić. Może być tak że jakościowo nie pozwala na lepszy transfer niż jakiś tam a jakieś uszkodzenie mogło go asymetrycznie upośledzić czego nie sprawdzisz bez drugiego kabelka :slight_smile:

pozdrawiam

PS: “~35 MB/s (700 MB w 20 sek)” - troszeczkę źle to liczysz. Prędkość ethernetu to prędkość na poziomie L2 czyli troughput- dane użyteczne + narzut protokołów, a Ty zmierzyłeś tylko goodput czyli same użyteczne dane.

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Nie wiem czy to normalne czy nie, ale gdy na komputerze B udostępnię dany plik i przeniosę go już na samym komputerze A na dysk to wszystko idzie ładnie, czyli te ~35 MB/s. Wlecze się wtedy gdy z komputera B próbuje BEZPOŚREDNIO przesłać plik na komputer A. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi :slight_smile:

Jutro pójdę kupić kabel, bo tak czy siak ten wymaga wymiany. Czytałem coś o nowej kategorii 6 (CAT 6) kabli RJ-45, ale zbytnio nie rozumiem o co chodzi i jakie są różnice. Szukać konkretnie tego czy piątka spokojnie wystarczy do 1 Gb ?

-(CAT 5): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (FTP) do przenoszenia danych w paśmie do 100 MHz i przepływnością do 1 Gbit/s. Stosowany w sieciach half-duplex Fast Ethernet 100 Mbit/s, brak zastosowań do 1000Base-T.

-(CAT 5e): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (FTP) do przenoszenia danych w paśmie do 100 MHz i przepływnością do 1 Gbit/s. Poprawiono parametry związane z FEXT, NEXT, tłumieniem i RL (Return Loss) w stosunku do tych w CAT 5. Stosowany w sieciach full-duplex Fast Ethernet 100 Mbit/s oraz 1 Gbit/s.

-(CAT 6): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (FTP) do przenoszenia danych w paśmie do 250 MHz i przepływnością do 10 Gbit/s.

-(CAT 7): ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (FTP) do przenoszenia danych w paśmie do 600 MHz. Specyfikacja okablowania klasy F .

http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable

Pozdrawiam

Kupiłem nowiutki kabel 5e UTP (tylko takie wszędzie były; w MM był CAT6 ale nie krosowany) i nadal to samo, bez żadnych zmian :frowning:

kolego według mnie i z tego co wiem to kabel krosowany ma przepustowość przy zastosowaniu kart 100mbit/s jedyne 10mbit/s jako że masz karty 1000mbit/s stąd ta prędkość może być wyższa na jednej bądż drugiej karcie pamiętajmy także o szybkości zapisu na dysku twardym ale to już na marginesie według mnie naj prostrzym rozwiązaniem dla ciebie jest zakup naj prostrzego switcha z dwoma portami 1000mbit/s i połączenie ich dwoma prostymi kablami o kategori przynajmniej 5e zrobionymi przez osobe która ma do tego narzędzia i ma pojęcie jak to sie robi bądz zakup kabli gotowych renomowanej firmy a nie jakieś chińskie po 2,50