Różnica FAT 32 a NTFS

Jak jest różnica w systemach plików FAT 32 i NTFS?? Ja mam na C:\ FAT32 a kumpel NTFS. Który z nas ma lepiej??

Poczytaj sobie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/FAT32

http://pl.wikipedia.org/wiki/NTFS

dodatkowo np.: http://www.ktos.info/notatki/2006/04/13/ntfs-vs-fat32/

Poszukaj też na forum, było już wiele razy

np. tu: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=27182

Kolega. NTFS zapewnia większe bezpieczeństwo danych na dysku. Zarówno pod względem podatności na uszkodzenia plików podczas niespodziewanego resetu komputera jak i ze względu na możliwość zarządzania uprawnieniami do plików i/lub folderów w NTFS.

No i jeszcze jedna sprawa. W systemie FAT32 maksymalny rozmiar pliku to coś ok. 2GB. Co dla ściągających netu i pracujących z obrazami płyt DVD ma bardzo duże znaczenie :slight_smile:

Jedyna wada to kompatybilność. Jeżeli masz na tym samym komputerze starsze Windowsy lub DOS nie będziesz miał dostępu do danych na partycji NTFS. To samo z Linuksem. Co prawda większość dystrybucji oferuje dostęp do NTFS w trybie do odczytu a niektóre nawet pozwalają na zapis ale póki co zapis spod Linuksa na partycji NTFS jest mocno eksperymentalny i może (choć oczywiście nie musi) skończyć się uszkodzeniem danych.

Czyli lepszy jest NTFS. Dzięki.

…jest niestety jedna wkurzająca cecha NTFS i tym samym Windows XP (na innych nie sprawdzałem), totalna porażka jeśli chodzi o zapis pakietowy spod INCD, na XP zapisz czegokolwiek na płytkę RW powoduje praktyczny zwis systemu i obciążenie go tylko zpisem (praktycznie niie ma róznicy pomiedzy zwykłym zapisem a zapisem pakietowym), na 98SE taki dysk jest traktowany jak najzwyklejsza dodatkowa partycja, można wypalać i grać w tym samym czasie i zero problemu, obciązenie takie same jak przy kożystania z HD… nie mam pojęcia dlaczego tak jest, ale dla mnie to zabicie samej ideii traktowania DVD czy CD jako dużeeej dyskietki, ehh gdyby nie te ograniczenie co do rozmiaru pliku i obsługi wielkich HD dalej bym się bujał na 98SE (z tym bezpieczeństwem systemu plików to też żadna rewelka).

Może wystarczy tych przytłaczających ilością argumentów ale niestety powtarzających się informacji ?

Wymienione posty -> KOSZ

Ja na nowym kompie dałem od razu NTFS na wszystko i jestem zadowolony, jeszcze nigdy nie popsuły mi sie pliki bez powodu (jak działo sie na fat32 podczas np. zwisu i resetu, potem scandisk psuł pliki do reszty)

Na starym kompie mam FAT32, bo kiedy jest NTFS to czuć spowolnienie w grach (około 5-10fps), no ale to jest Intel P3 733MHz, 256RAM , dysk seagate barracuda 40GB więc nie dziwie sie temu.

Poza tym na starym kompie jest jeszcze obok XP win98.

Na nowym kompie 98 nie było sensu instalować więc od razu walnąłem NTFS i nie żałuje tego :wink: