Różnica karta graficzna i karta graficzna zintegrowana

Witam chciałbym sie dowiedzieć na czym polega różnica i co sie bardziej opłaca kupić płytę główną +procek i kartę graf zintegrowaną??

Zintegrowana jest częścią płyty głównej i nie można jej wymienić na inną, najczęściej ma mniejszą wydajność, nie posiada swojej odrębnej pamięci - przydzielana jest dla niej cześć pamięci operacyjnej. Do płyty głównej ze zintegrowaną grafiką zawsze można dołączyć kartę graficzną i wykorzystać jej większą wydajność.

Jeśli Ci zależy na wydajności grafiki, na tym aby głównie najnowsze gry działały płynnie to taką możliwość zapewnią Ci karty graficzne oddzielne. Jeśli komputer jest do przeglądania internetu, prace biurowe, mniej wymagające gry i programy graficzne to całkowicie wystarczy karta zintegrowana, która jest zauważalnie tańsza od karty graficznej oddzielnej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_graficzna#Typy

W zasadzie płyta główna ze zintegrowaną grafiką nie jest droższa od płyty bez grafiki. No, może w ekstremalnym przypadku różnice sięgną kilkudziesięciu zł, ale nie zawsze. Intela raczej nie różnią się cenowo z grafiką i bez, nie wiem jak z Radeonem.

Na pewno płyta z grafiką nie będzie droższa o 150zł i więcej, a od tylu zaczynają się karty graficzne PCI Express.

Jeśli komputer ma być do gier, lepsza będzie karta graficzna (od 300zł w górę), ale jeśli gry sporadyczne albo niezbyt wymagające, to może wystarczyć zintegrowana.

Najnowsze zintegrowane mają sprzętowy DirectX 10 i sprzętowe dekodowanie FullHD, więc nie są takie znowu słabe. Niemal każda nowa gra w miarę płynnie pójdzie, chyba że jakaś bardzo wymagająca. A zawsze będzie można za jakiś czas dokupić kartę, jak zintegrowana zacznie być zbyt słaba.

to teraz już zgłupiałem xD np jeśli nie chodzi mi na tą chwilę o gry to kupuję zintegrowaną a jeśli za chce mi się “grać” to wtedy kupuję tylko kartę osobno? czy od razu kupić osobno kartę graf i płytę główną?"

Dodane 21.10.2009 (Śr) 18:35

czy bardziej się opłaca złożyć kompa czy kupić w całości?? do 1000zł? głównie wchodzi tutaj allegro