Rożnica między kopiowanie plików w po sieci LAN vs mapowany dysk sieciowy

Witam,
czy ktoś wyjaśni mi rozniecę między:
W firmie mam kilka serwerów/komputerów w sieci LAN. Który sposób kopiowania danych będzie bezpieczniejszy, szybszy.
Utworzyłem kilka skryptów które kopiują ważne pliki

  1. bezpośrednie wskazanie miejsca docelowego w sieci LAN ( \192.168.1.5\backup)
  2. zmapowanie dysku X:\192.168.1.5\backup i rozpoczęcie kopiowania

Może pytanie jest trywialne ale chętnie poznam waszą opinię

Pozdrawiam
Karol

Nie do końca rozumiem pytania… Tzn. chodzi Ci o backup? Co będzie inicjatorem backupu? Stacja robocza? Dobrze, jak system operacyjny (Windows) bezpośrednio nie ma dostępu do tego zasobu - tj. zapis (dostęp) inicjuje (backup) dopiero sam skrypt/program do backupu. Chodzi głównie o to, że np. w przypadku infekcji stacji roboczej/serwera malware szyfrującym dyski szyfrowane są też zasoby sieciowe do których ma dostęp dana końcówka.

1 polubienie

To czy wskażesz ścieżkę czy ją zmapujesz nie ma żadnego wpływu na szybkość przesyłania danych. Kopiowanie i tak odbywa się z wykorzystaniem protokołu SMB.

Trochę pokrętnie to wytłumaczyłem ale załapaliście o co chodzi :slight_smile:
@bachus podniósł kwestie bezpieczeństwa. Z tym że mapując dysk/folder udostępniony w sieci LAN i tak użytkownik (administrator) ma do niego dostęp cały czas. Jak rozwiązać ten problem. Jak powinna wyglądać profesjonalna procedura backap’u?

Mapując folder dostęp ma użytkownik, który ma do niego uprawnienia - administrator ze swoim loginiem wcale nie musi mieć prawa do zapisu. Mapując też folder nazwa użytkownika nie musi być wcale adekwatna do zalogowanego w danej chwili użytkownika.
Co do ‘profesjonalnie’ - najczęściej jest to agent, który współpracuje z serwerem. Backup może być zainicjowany przez ustalone wcześniej zadanie, lub przez serwer.
Co do samego backupu np. w domu mam NASa, gdzie jest udostępniony folder do backupu (powiedzmy \NAS\backup). Stacje robocze nie mają bezpośredniego dostępu do tego folderu - nie znają loginu/hasła. Na poziomie programu do backupu (Acronis True Image) jest ono dopiero używane - tam jest podany schemat backupu/szyfrowanie backupu i miejsce docelowe (NAS z hasłem do tego udziału sieciowego).

1 polubienie