Różnica między opcją 'uśpij' a 'hibernacja'

Witam

Szukałem na google, ale znalazłem tylko co to Hibernacja… A czy mógł by mi ktoś wyjaśnić jaka jest różnica w Win 7 między opcją ‘Uśpij’ a ‘Hibernacja’?

Dzięki, pozdrawiam.

UŚPIJ- przełącza komputer w stan niskiego użycia energii,nie wyłąścza przy tym komputera

Hibernacja natomiast polega na zapisaniu sesji użytkownika (programy, dokumenty otwarte itp) na dysku twardym i całkowitym wyłączeniu komputera.

Uśpij - komp działa, wiatraki chodzą, ale zużywa mniej prądu w tym stanie,

Hibernacja - zawartość Ramu, czyli uruchomionej sesji zrzucana jest do pliku na dysku, po czym komp całkowicie się wyłącza, a po ponownym włączeniu go z hibernacji, masz wszystko tak jak było wczesniej - uruchomione programy, także w trakcie edycji plików

U mnie uśpij wyłącza też wiatraki, a dlaczego to tak? Czy to nie to samo co stan wstrzymania w XP?

To już zależy od pewnych ustawień w BIOS-ie.

A no tak, kiedyś miałem inną pł. główną i wiatrak na grafie osiągał pełne obroty jak nie działały sterowniki grafiki. Mowa o stanie wstrzymania, karta NViDiA GeForce.

Usypianie polega na zrzucaniu obrazu stanu systemu do pamięci RAM, dlatego zasilanie nie jest całkowicie odłączane, ponieważ wyczyściłoby to pamięć. Hibernacja polega na zrzucie obrazu stanu systemu na dysk twardy, dlatego zasilanie może być całkowicie wyłączone.

Pozdrawiam!

Ok, wszystko jasne ale wyobraźmy sobie taką sytuację że wyłączą prąd, mówimy teraz o komputerze stacjonarnym.

Wiadomo, że jeżeli był w stanie uśpienia to wszystko zostanie zresetowane bo RAM zostanie wyczyszczony, a jak to się ma do hibernacji?

W XP jeśli wyłączą prąd a komputer był w stanie uśpienia to system po ponownym włączeniu komputera wystartuje “od zera” - stracisz to co było uruchomione.

Przy hibernacji komputer możesz odłączyć od zasilania, rozebrać go na części, złożyć ale i tak wystartuje ze stanem sprzed hibernacji. Ważne aby konfiguracja komputera po złożeniu była taka sama jak przed rozmontowaniem - dołożenie np. pamięci najczęściej spowoduje problemy z wystartowaniem.

W Viście (i chyba w Win 7 też, ale nie sprawdzałem), jest coś takiego jak “uśpienie hybrydowe” - mimo wszystko stan komputera jest zapisywany dodatkowo do pliku na dysku (tak jak przy hibernacji). W tym przypadku jeśli nie będzie wylączenia zasilania system wystartuje z podtrzymanej pamięci (w kilka sekund), natomiast jeśli zasilanie zostanie wyłączone to wystartuje tak jak z hibernacji.

Polecam przeczytanie ze zrozumieniem: http://pl.wikipedia.org/wiki/ACPI

http://windowshelp.microsoft.com/Window … 11045.mspx

PS. W Biosie ustaw ACPI na “S3” - najczęściej domyślne jest ustawienie “S1”