Różnica między partycjami primary i logical?

(Wilqpl) #1

Kupiłem nowy dysk twardy i za pomocą Partition Magica chcę zrobić partycje.

Jedna będzie systemowa, a inne na dane.

Nie wiem czy dobrze robię, że partycja systemowa jest primary, a pozostałe logical. Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest różnica między tymi partycjami.

(Jacek Bydgoszcz) #2

Dobrze.

(Mariosti*) #3

Na jednym dysku twardym o ile wiem można mieć maksymalnie 4 albo 5 partycji primary, a partycja logiczna jest "podpartycją" partycji primary która nie jest widziana, no i ta logiczna może być podzielona chyba na 255 podpartycji logicznych (zapewne pomyliłem się w liczbach ale mniej więcej tak to wygląda, z resztą pod windowsem partition magic to nawet pokazuje graficznie).

(Technik Elektro) #4

tak na zdrowy rozum, łopatologicznie jak może być 255 dysków logicznych ?? a jakie oznaczenie miałby 255 dysk logiczny (literka)?? do 23 dysków logicznych na partycji rozszerzonej (nie można postawić systemu na partycji logicznej) tylko na głównej (primary).

(Mariosti*) #5

Maksymalna liczba partycji logicznych zależy jednak od sprzętu, w nowych serwerach ibm'u ma być właśnie obsługa do 255 partycji, do tej pory było 32, nie moge znaleźć jak to się ma do ntfs'a i zwykłych komputerów, ale literka to nie problem, mogą być poprostu dwie literki a to daje ponad 500 kombinacji. http://www.itjungle.com/tfh/tfh040802-story02.html