Różnica między partycjami primary i logical?

Kupiłem nowy dysk twardy i za pomocą Partition Magica chcę zrobić partycje.

Jedna będzie systemowa, a inne na dane.

Nie wiem czy dobrze robię, że partycja systemowa jest primary, a pozostałe logical. Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest różnica między tymi partycjami.

Dobrze.

Na jednym dysku twardym o ile wiem można mieć maksymalnie 4 albo 5 partycji primary, a partycja logiczna jest “podpartycją” partycji primary która nie jest widziana, no i ta logiczna może być podzielona chyba na 255 podpartycji logicznych (zapewne pomyliłem się w liczbach ale mniej więcej tak to wygląda, z resztą pod windowsem partition magic to nawet pokazuje graficznie).

tak na zdrowy rozum, łopatologicznie jak może być 255 dysków logicznych ?? a jakie oznaczenie miałby 255 dysk logiczny (literka)?? do 23 dysków logicznych na partycji rozszerzonej (nie można postawić systemu na partycji logicznej) tylko na głównej (primary).

Maksymalna liczba partycji logicznych zależy jednak od sprzętu, w nowych serwerach ibm’u ma być właśnie obsługa do 255 partycji, do tej pory było 32, nie moge znaleźć jak to się ma do ntfs’a i zwykłych komputerów, ale literka to nie problem, mogą być poprostu dwie literki a to daje ponad 500 kombinacji. http://www.itjungle.com/tfh/tfh040802-story02.html