Różnica pomiędzy chipsetem a magistralą?


(BLEKBLEKBLEK) #1

Witam. Uczęszczam do pierwszej klasy technikum i ciągle nurtuje mnie jedno pytanie. Różnica pomiędzy chipsetem a magistralą. Otóż chipset jest odpowiedzialny za komunikację pomiędzy procesorem, a innymi komponentami komputera a magistrala np. procesora posiada magistralę pamięci, danych, adresową i sterowania. To chipset łączy procesor z pamięcią czy magistralę. Z tego co wyczytałem w książce nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Z definicji magistrali wynika że jest to zestaw ścieżek łączących jednocześnie kilka komponentów i umożliwiających przesyłanie danych, a z definicji chipsetu jest odpowiedzialny za komunikację między mikroprocesorem a pozostałymi elementami komputera.  I jeszcze jedno pytanie. Czy magistrale procesora są na płycie głównej czy w procesorze, czy tu i ty. Nigdzie nie mogłem tego znaleźć.


(tomnatom) #2

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chipset

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szyna_danych


(Kpc21) #3

Chipset to układ scalony (zwykle więcej niż jeden - jest np. mostek północny, mostek południowy itp.) sterujący przesyłem danych po płycie głównej, natomiast magistrale to grupy przewodów (ścieżek) którymi te dane są przesyłane. Tak przynajmniej ja to rozumiem, mimo że do technikum nie uczęszczałem, a i na studiach nikt mi tego nie tłumaczył.


(BLEKBLEKBLEK) #4

Ma ktoś jeszcze jakieś propozycje, bo mi nie chodzi o teorie tylko o to, żeby to zrozumieć ?


(Kpc21) #5

Cały czas to jakaś grupa przewodów którymi przesyłane są sekwencje bitów. A czy to będą ścieżki na płytce drukowanej, czy metalizowane obszary w strukturze układu scalonego, to już nie ma większego znaczenia.


(BLEKBLEKBLEK) #6

Nadal nie rozumiem 


(Kpc21) #7

Magistrala to linie którymi przesyłane są dane. To ogólne pojecie - mogą być magistrale wewnątrz procesora czy chipsetu, są też magistrale na płycie głównej. Chipset tym przesyłem danych (na płycie głównej) steruje. Czego tu nie rozumieć?


(BLEKBLEKBLEK) #8

To jeżeli chipset steruje przesyłem danych to po co jest magistrala sterująca w procesorze ?


(Kpc21) #9

Taka genialna strona, z informatyki (i pokrewnych dziedzin) jest tam prawie wszystko: http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/alg/002_struct/0055.php

 

Nie wiem jakim cudem takich rzeczy uczą gdziekolwiek w LO, ale stronę naprawdę polecam.


(manieKMP) #10

To może łatwiej będzie zrozumieć na przykładzie jakiegoś kraju, gdzie miasta to chipsety, a magistrale są drogami między nimi i wewnątrz nich… a stolica jest prockiem. :wink: