Różnica portu WAN a LAN, oraz pomoc w doborze routera

Witam!

mając np. taki router: http://www.allegro.pl/item800517238_dli … atafv.html

to czym różni się port WAN od LAN?

Do WAN podłączasz “internet” od usługodawcy, do LAN podłączasz laptop,PC.

W dużym uproszczeniu

Porty LAN to interfejsy “wewnętrzne” - w nie podpinasz komputery, drukarki sieciowe etc.

Port WAN jest interfejzem “zewnętrznym” - w niego wpinasz kabel od swojego dostawcy neta.

a ten kabel od dostawcy neta można tez wpiąć w LAN?

a dlaczego mogę taki kabel wpiąc do karty sieciowej w komputerze i będzie działać? to i jak wepnę do LAN to tez będzie działać? o ile MAC zostanie u tego usługodawcy podany (mac routera) ?

i jeszcze pytanie czy ANNEX A to od neostrady m.in?

Dodane 04.11.2009 (Śr) 17:45

miałem znaleźć dla kolegi taki router aby miał takie oto sprzęty:

  1. miał modem do neostrady (to na zapas)

  2. dział w bloku w sieci (gdzie teraz ma podłączony komputer przez karte sieciową, i pobrany adres MAC z tej karty).

  3. Miał 4 porty LAN

  4. WIFi

  5. konfigurowanie web.

  6. prosty do konfiguracji

  7. do kupienia w Lublinie w Vico, lub do zamówienia przez internet np. w tym sklepie (www.vico.lublin.pl)

  8. im taniej tym lepiej, tak w granicach 70 - 160zł.

  9. Fajnie by było jak by miał USB :slight_smile: do podłaczenia do komputera by szedł internet przez USB również (nie chodzi mi o print serwer).

proponowałem DLinka fajnego: D-Link DSL-2640B, ale… ten port WAN teraz nie wiem co z tym zrobic… ten rotuer nie ma tego portu a a to ma modem ADSL… więc albo to albo to mam wybrać? albo modem z WAN albo z modemem ADSL?

jaki sprzet proponujecie?

Tylko ten router jest do internetu np. z sieci kablowej a nie do TP czy Netii.

tak wiem, właśnie chodzi o takie coś dziwnego jak w poście wyżej co napisałem…

mam jego komputer w domu i komp ma płytę główną z kartą LAN, i teraz on chce router taki by mógł zamiast do komputera podłączyć do tego routera i mieć przez WiFi internet w laptopie, oraz w stacjonarnym.

A ta sieć w bloku pobiera MAC, który jest przypisany do karty sieciowej, to oni by musieli sobie zmienić w sprzęcie na adres MAC routera aby net działał na routerze i dzielił, jemu ten internet, a nie ze ma w jednym komputerze, tak się da zrobić? jaki sprzęt do tego? :slight_smile:

w takim wypadku będzie mu dzielił internet na WiFi, i na te 3 pozostałe porty LAN?

To taki właśnie router,tylko że musi posiadać funkcje klonowania mac.

a mógłbym CIę prosić o podanie jakiegoś modelu? dowolnej firmy, aby jakiś taki przystępny i mający te funkcje co wymieniłem.

Ja w pracy mam właśnie takiego Dlinka i jestem zadowolony w domu mam G624T, kiedyś miałem też Dlinka tylko kablowego… no ale nie o tym temat :slight_smile:

także rozumiem ze w tym wypadku WAN a LAN to nie ma żadnego znaczenia? bo jak podepnę kabel od WAn do LAN to i tak będzie działać? nie bardzo rozumiem z tym WAN (wiem ze WAN to Widie Area Network, taka siec większa,…) ale … ale czy taki kabel można wpiąć sobie do karty LAN jak i tez wpiąć w router w jednym z 4 portów LAN?

Sam używam Linksys WRT54Gv8.

Znajdziesz go na pewno na Allegro.