Różnica w DUALu 333MHz CL3 a 400MHz CL2,5 (CL2)

Witam

Chcę rozbudować sobie PC-ta o więcej RAMu.

Obecnie mam 2x256 MB DDR CL3 Kingstona PC3200, które chodzą w DUALu na 333MHz (oby dual chodził na 400MHz na mojej płycie CL musi być mniejsze od 3 - tak wyczytałem w specyfikacji płyty).

I teraz mam dylemat: dokupić 2x512 MB DDR CL3 Kingstona na drugi kanał DUAL (wtedy miałbym 1,5 GB RAMu w DUALu na 333MHz) czy lepiej kupić 2x512MB DDR CL2,5 GEIL, sprzedać te 2x256MB co mam teraz - wtedy miałbym 1GB RAM ale w DUALu na 400MHz i z CL2,5 a nie CL3.

Jakie jest lepsze wyjście w takiej sytuacji biorąc pod uwagę wydajność PC-ta?

kup 2x512 dual cl3 od kingstona.

zdecydowanie, ale mozesz brać tez cośtańszego bo

to nie jest taka duża różnica, praktycznei nie zauważalna

znalazłem na allegro 2x512MB GEILa za 200 zł

http://www.allegro.pl/item255982494_dla … 2x512.html

cena wydaje mi się dobra tym bardziej że za Kingstona 2x512 z CL3 i tym samym dual na 333MHz w moim przypadku musiałbym wydac 170-180 zł

EDIT:

aha, pojawia się jeszcze jeden problem: RAMy na mojej płycie powinny być pod 2,5 V.

ten GEIL są od 2,55 do 2,65 V - będzie problem z tym żeby chodziły jednak na 400MHZ na niższym napięciu?

w BIOSie nie podniose napięcie bo po prostu się nie da - komputer HP z bardzo ograniczonym biosem.

po co przepłacać ??

http://www.apollo.pl/store/show_detail/23612

faktycznie różnica spora ale te co podałeś mają CL3

te z allegro mają CL2,5

a tak jak pisałem wcześniej żeby DUAL chodził na 400MHz CL musi być mniejsze niż 3

wybacz ale brednie :-). wartość CL i DUAL nie mają nic wspólnego by działał kości muszą być tej samej wielkości :-).

mi też się to wydaje dziwne ale tak mam napisane w specyfikacji płyty głównej…

CL2,5 lub CL2 powinny być wg instrukcji HP.

Teraz mam CL3 i mimo że kostki sa identyczne i powinny chodzić na 400MHz chodzą na 333MHz.

nic mi innego do głowy nie przychodzi niż to że niższa częstotliwość jest przez CL3

bzdury albo wymysł HP, na standardowych płytach działa dual bez problemu w takiej konfiguracji.

sprawdź na jakiej magistrali działa proc. program CPU-Z. wklej zawartość zakładki SPD z tego programu dla twoich pamięci.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?p=1281940&highlight=#1281940

tutaj są screeny z CPU-Z z mojego kompa

W/g mnie mogą być trzy problemy:

  • bios i jego automatyczne ustawienia dzielnika FSB CPU/Pamięć i np: jak masz CPU na FSB 100, możliwe że dostępne FSB dla pamięci to 133(266),166(333).

  • moduły pamięci, założyć jeden PC3200 CL 2, 2.5 i zobaczyć czy będzie FSB 200(400).

  • za niskie napięcie zasilania na moduły pamięci ? - choć tu powinien się resetować lub w ogóle nie włączyć.

musiałbyś pobawić się dzielnikiem fsb:ddr jeśli taką opcję ma BIOS tego HP w co wątpię bo to HP.

myślałem o tym, ale nie mam od kogo pożyczyć. a kupować droższe RAMy żeby miały CL2,5 lub CL2 i jakby się okazało że to nie pomoże…

strata niepotrzebna kasy.

popytam jeszcze znajomych moze ktoś ma akurat takie kości RAM jakich potrzebuje do sprawdzenia

w specyfikacji płyty głównej jest 2,5 V.

zmienić tego nie da rady -> bios HP…

dokładnie… nie ma takiej opcji w biosie.

Cl 2,5 geila są dobre bo po dodaniu napięcia mogą iść na xl2, kupowanie droższych ramó nie ma sensu, a różnica między cl3 i cl2 jest bardzo wyraźnie zauważalna chociażby w czasie ładowania systemu operacyjnego. W dualu na dobrą sprawę mogą być kości o różnych pojemnościach, co do cl i taktowania to całość może chodzićna nie lepszych parametrach niż najsłabsze kości jakie mamy włożone i nie ma wtedy problemów.

doszedłem do wniosku ze skoro i tak nie mogę zmieniać w BIOSie prawie nic, tym bardziej napięcia na pamięciach to nie ma sensu kupować GEILa, Patriota czy np Corsair które są idealne do podkręcania.

wkurzają mnie powoli ograniczenia HP że zacząłem się zastanawiać na zmianą kompa mimo że niedawno (w kwietniu) zmieniałem ze starego sprzęta na ten co mam teraz

ale to dopiero w przyszlym roku bo pieniędzy nie produkuje :stuck_out_tongue:

narazie dokupie chyba tylko ram kingstona 2x512 MB z Cl3. wyjdzie najtaniej i bede skladal na kompa nowego.

nie mam niestety od kogo pozyczyc ramu z cl2,5 lub cl2 wiec nie sprawdze czy i tak by DUAL na 400MHz chodzil

jesli zależy ci na podkręcaniu sprzętu to bierz G skille albo ocz

jesli chcesz normalny ram bez cudowania z oc to bierz goodramy , geile i a-daty

podkręcać nie mam jak skoro nic w biosie nie moge zmieniać

więc nie ma sensu pakować kasy w lepsze kości RAMu

to bierz GoodRAM-y

tanie i dobre mają dożywotnią gwarancje

na allegro widziałem je po 150zł :smiley: nówki oczywiście 8)

moze i wlasnie goodramy kupie sobie

opinie mają dobrą

moze nawet 2x1GB sobie sprawie :slight_smile:

ale to wtedy sprzedalbym 2x128 i 2x256 co mam teraz.

2GB RAM w DUALu to juz wystarczy mi w zupelnosci

nie trać kasy, 1gb tobie wystarczy. ddr1 są za drogie by w nie inwestować.