Różnica wydajności między 512, 768 a 1024 RAM

Witam!

Mam takie błahe pytanie: otóż mam notebooka IBM T42 a na nim Windows XP na zmianę z 2003. Mam zainstalowane teraz 512 RAM i zastanawiam się czy zauważę dużą różnicę dokładając tyle żeby było 768 albo dwie kości po 1024 MB. Czy to wszystko będzie chodziło płynniej, szybciej czy powyżej 512MB już właściwie nie opłaca się. Dodam że taka inwestycja kosztowałaby mnie ok. 100zł, warto?

Pozdrawiam!

Tak jak najbardziej się to opłaca… dla xp-ków minimum aby chodziły ładnie to niby tylko 512mb ale jak dorzucisz do 1gb zauważysz spory wzrost wydajności… ;] Za 100zl jak najbardziej się opłaca ;]

No właśnie się waham, bo w jednym sklepie powiedzieli że warto a w innym, też komputerowym, stwierdził że powyżej 512 to już nie za bardzo się opłaca i stąd moje pytanie.

według mnie jeśli dysponujesz kasą to napewno warto - nie jest to wielki wydatek. ja właśnie niedawno kupiłem nowego laptopa + win xp oddzielnie + 2 gb ramu (na domowym mam 512 i widać dużą różnicę - możesz mieć więcej różnych procesow i programików uruchomionych. ja troszkę mam tego pouruchamiane i jak teraz patrzę to mam około 700 używanej z 2000. czyli przy 512 nie było by możliwości. tak więc napewno warto

Zależy do jakich zadań używasz tego kompa. Jeżeli do prostych prac to praktycznie nie zauważysz różnicy. Przy wymagających zadaniach różnica wydajności może być znaczna.

Ja zaczynałem od 256MB z czasem sprawiłem sobie kolejne 256 i działało lepiej.

Ale na nowym sprzęcie zacząłem od 1GB i różnica była wielka. teraz mam 2GB i nie ma aż takiej różnicy 1024 - 2048 jaka była między 512 a 1024 :slight_smile:

Postanowiłem i jednak wymieniłem z 512 na 1024 i póki co nie odczółem zbyt dużej różnicy, ale przynajmniej teraz będę mógł sobie potestować masochistycznie vistę :wink: Jak na razie użycie RAMu nie było wyższe niż 480MB więc nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale co tam, za 80zł można przeżyć :slight_smile:

Dzięki za wypowiedzi.

A ja chciałbym się podpiąć pod ten temat, aby nie zakładać własnego. Dokonałem dzisiaj upgrade’u mojego komputera z 3x256 (768MB) na 2x256+1x512 (1GB) RAM. Czy doświadczę dużej różnicy podczas przeglądania Internetu, folderów czy grania w gry komputerowe? Czy te dodatkowe 256mb to pretekst aby ustawić w grze wyższy detal jakiejś opcji?

Mi na domowym przy 1GB chodzi ładnie, ale na laptopie 2GB czuć różnicę… dorzucam się do tego, że warto…

Zależy co jest “hamulcem” w grze. Jeżeli CPU lub grafika, to żaden RAM nie pomoże. Poza tym za mocno nie zwiększyłeś pamięci.