Różnicę między nagrywarką zewnętrzną a wewnętrzną

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jakie są różnice między nagrywarką zewnętrzną a wewnętrzną (prócz podstawowej :smiley: )?

Wiem, że obecnie nagrywarki zewn. zamiast lasera mają takie “oczko” (znane z laptopów) - czy jest ono tak samo dobre jak laser pod względem zarysowań i prędkości zapisu? I czy w przypadku zewnętrznej przenoszenie plików z płyty na komputer będzie wolniejsze niż w przypadku złącza ATA?

Wyjaśnij co masz na myśli, bo nie bardzo wiem :wink:

Wszystkie nagrywarki CD/DVD/BD mają takie “oczko”, które jest soczewką a pod nią znajduje się dioda laserowa + fotodioda.

W laptopach ze względu na małą wysokość (grubość) napędu, nie ma typowej tacki na której wyjeżdża płyta tylko wysuwa się z obudowy prawie cały mechanizm razem z optyką.

Sorka, trochę się nie wyspałem :lol:

Czyli z tego co napisałeś to nie ma za bardzo różnic między nimi. A czy do obecnych nagrywarek zewnętrznych potrzebne jest dodatkowe źródło zasilania (prócz portu USB)?

Oczywiście, zasada działania jest identyczna, różną się trochę konstrukcyjnie ze względu na rozmiary.

Nie wiem, bo ich nie używam ale prawdopodobnie przy wielu modelach tak, wydajność portu USB to max 500 mA, do tego przy zasilaniu z laptopa, obciążony dodatkowym napędem może ten laptop “paść” zanim płyta zostanie zakończona.