Różnice między routerami - czy w ogóle jakas istnieje?

Witajcie. W jednej lokalizacji planuję zmianę routera ze względu na nowy internet i znacznie większa liczbę urządzeń, które będą podpięte. Znalazłem 3 rozwiązania, które by mnie interesowały, lecz mam parę pytań, bardziej chyba ogólnych, ale może ktoś rozwieje moje wątpliwości. Wybrałem takie urządzenia:

http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-9_Archer-C59.html


Czy mając siec 2.4 i 5GHz router “automatycznie” to przełącza, czy wybieram na sztywno?
Jak działa złącze USB dla drukarki, coś na zasadzie print serwera - innymi słowy, będę mógł drukować nawet ze smartfona - wystarczy, aby był w tej samej sieci, zgadza się? Rozumiem, że po wpięciu dysku udostępnia go sieciowo, zgadza się?
Na co zwrócić uwagę oprócz liczby anten i ich ich mocy w kwestii zasięgu? Coś jeszcze jest dość istotne?
Te aplikacje mobilne inne “cuda” to bardziej chwyt marketingowy czy jednak coś ciekawego? :wink:

Który z tej 3 byście wybrali patrząc jedynie na samą specyfikację?

Modele z portami fast Ethernet bym odrzucił. Szybkość 100Mbit będzie wąskim gardłem w takim wypadku. Między siecią 5GHz lub 2.4 przełączasz się ręcznie. Co najwyżej możesz ustawić priorytet jednej z nich w systemie. Implementacja funkcji dodatkowych jak print serwer zależy już od konkretnego modelu. Najlepiej poczytaj recenzje, aby wiedzieć czego się spodziewać.

Jak działa port usb zależy od softu. Możesz podpiąć drukarkę i uruchomić print serwer. Możesz podpiąć dysk i skonfigurować smb/ftp. Możesz podpiąć modem lte…

Ok, myślałem, że przełączanie sieci jets automatyczne. Jak widziałem w TP-Linku mogę przykładowo utworzyć dwie sieci - 5 i 2.4. Dość ciekawe rozwiązanie. Swoją drogą, spotkaliście kiedyś router, który ma fizyczny wyłącznik sieci Wi-Fi (po kablu połączenie zostaje)?

W TP linku 8968 widziałem. Przydatne rozwiązanie.

W wiekszości przypadków jak Asus czy Netgear dają sofcik, który instalujemy na danym PC czy laptopie i w nim ustawiamy czy chcemy miec 5 i 2.4Ghz jednocześnie czy ma przełączac. Jeszcze nie spodkałem routera, który w firmwarze miał taka opcje, a tym bardziej w TP-Linku jakimkolwiek, a jesli ma to tp-link to ciekawe czy dopracowane i działa jak nalezy.

Obie sieci na dwóch pasmach działają niezależnie i w tym sam czasie, więc router nie ma możliwości przełączania hostów automatycznie. Automatycznie przełączać może jedynie host. Do tego potrzebny będzie soft, o którym wspomniano wyżej.

Obie sieci na dwóch pasmach działają niezależnie i w tym sam czasie, więc router nie MA możliwości przełączania hostów automatycznie.

Mnie sie tu nie raz czepia o literówki więc musze być fer :slight_smile:

Ja tam się nie czepiam. Pisałem z telefonu i widocznie mi uciekło :wink:

Wiesz w realu i w necie trzeba walczyć jak hiena o swoje :slight_smile:

1 polubienie