Różnice między routerem ADLS a DSL

Mam zamiar kupić nowy router bezprzewodowy marki ASUS model WL-600g >> http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=ecjk8UCkALyocP9C&templete=2. Jest to router ADSL, natomiast mój obecny router, którego chcę się pozbyć, to DSL (PENTAGRAM Cerberus P 6371 >> http://pentagram.pl/produkty/sieci_i_komunikacja/routery/pentagram_cerberus_dsl_router_p_6371).

I tu pojawia się moje pytanie, czy router ADSL różni się od routera DSL? Czy mogę go kupić bez obaw, że nie będzie on działał?

Nie to nie to samo. Router ADSL ma wbudowany modem ADSL dla połączeń typu neostrada. W sumie to routery bez modemów są zazwyczaj tańsze od odpowiedników ADSL, więc (jeśli powodem zmiany routera nie jest brak możliwości podłączenia neta z powodu braku modemu w Pentagramie :wink: ) to po co przepłacać?

Bo:

  1. chcę mieć bezprzewodowy internet w całym domu

  2. chcę móc korzystać z drukarki i dysku sieciowego na USB, które obecnie są podłączone do komputera stacjonarnego i aby np. wydrukować coś lub skorzystać z dysku przez sieć z laptopa w innym pomieszczeniu, tamten komputer musi być włączony; router ASUSa pozwala na to, żeby mieć dostęp gdy tamten komputer jest wyłączony, bo można do niego podczepić i drukarkę, i dysk USB. Obecnie muszę często włączać stacjonarny tylko po to, aby wydrukować kilka kartek…

Czekam jeszcze na odpowiedź, czy zastąpienie routera DSL ADSL-em jest możliwe i bezproblemowe?

Dodane 21.04.2010 (Śr) 23:25

zapomniałem jeszcze dodać, że gość, od którego chcę kupić ten router twierdzi, że nie obsługuje on Neostrady: “działa tylko przy liniach cyfrowych np.: (DIALNET, NETIA) ale nie działa przy liniach analogowych”. Nie wiem, o co chodzi z tymi liniami. Może ktoś wyjaśnić?

Chodzi o to że neostrada wymaga modemu Annex A (analog), a na przykład Netia Annex B (cyfra). W routerze jest jeden albo drugi (wychodzi na to, że w Asusie o którym mowa jest Annex B)

Chyba jest możliwe, ale głowy nie dam, nigdy tego nie próbowałem, a i google na ten temat niewiele wie.

Zgadza się. W tym ASUSie jest Annex B. A czy w takim razie ten model będzie OK?: http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=jT … templete=2

Generalnie odradzam zakupu Tego routera polecam za to coś bardziej sprawdzonego np. TP-Link, albo Linksys. Asus to znana firma, ale jej produkty tworzące sieć (routert) nie są specjalnie w czołówce. D-Link, Linksys, TP-Link Pozdrawiam S.

Ze swojej strony mogę również polecić firmę NETGEAR. Korzystam ze sprzętu tej firmy zarówno w domu jak i w pracy. Sprzęt prosty w konfiguracji, raz dobrze ustawiony działa od kilku lat bezawaryjnie (zero ingerencji z mojej strony). Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś warto było przejrzeć dokładnie ofertę, bo niekiedy dużo droższy model niewiele różnił się od tańszego…

Witam.

Zacznijmy może od tego, kto jest twoim dostawcą Internetu (masz Internet z kablówki, od neostrady, netii itp. czy może internet radiowy)? Bo jeśli dobrze zrozumiałem, to teraz masz router DSL, w którym port WAN ma wtyk RJ-45, a chcesz kupić router ADSL, w którym port WAN ma wtyk RJ-11 (taki jak przy gniazdku telefonicznym). W takim przypadku router ADSL na pewno nie da się podłączyć.

pozdrawiam

Skoro mam router DSL to nie mam Neostrady:) Internet mam po radiu: z anteny światłowodem do AcessPointa, a z niego skrętką do routera DSL.

Dziękuję za odpowiedzi. Zdecydowałem się na ASUSa WL-500G PREMIUM V2, bo dzięki niemu będę miał dostęp do drukarki i dysku sieciowego w całym domu 24/7.

Router DSL i ADSL to jest dokładnie to samo, jednak routerami DSL często błędnie nazywane są routery bez wbudowanego modemu. Annex też tutaj nie ma nic do rzeczy, to jest tylko parametr linii telefonicznej. I router musi być zgodny z tym, który masz. W TPSA jest Annex A (mówię o sieci telekomunikacyjnej, nie o firmie - tak samo będzie np. w Netii na łączach TPSA), u innych często Annex B.

Tobie potrzebny jest router bez modemu i ten który wybrałeś, będzie pasować.

To nie jest światłowód tylko przewód elektryczny. Dokładniej - koncentryczny.