Różnice między VISTĄ a XP i Ubuntu

Witam :!:

Jakie są istotne różnice między Windows Vista Home Premium 64-bit, Windows XP Home Edition SP2, a Ubuntu. Dziękuję za odpowiedzi.

Cześć!.

Windows Vista i Windows XP -płatne.

Ubuntu , Mandriva , Debian itp.-darmowe.

O kurczę… ale temat… Nie sposób opisać tego wszystkiego w jednym poście.

Hmm… Ubuntu różni się od XP i Visty tym że jest Linuksem. Jest darmowy, otwarty, tylko trochę mniej na niego programów. Uzupełnijcie, bo ja z Ubuntu nie korzystam wiele i niezbyt dobrze znam ten system. Ale różnice między trzema systemami spore.

o tym to można by było pewnie książkę napisać i to nie jedną :slight_smile:

przesiadka z xp na vistę = łatwa

przesiadka z xp na ubundu - trudniejsza i to sporo

Ale z tych co wymieniłeś to np. dwie inne architektury Windowsów bo, że XP i VISTA - to jedno, a że VISTA x64, a XP x86 (bo chyba taki masz na myśli - to drugie).

Tak jak mówią panowie wyżej, jest kwestia płatności, ale tez taka, że np. system x64 jest wydajniejszy i lepiej pracuje, ale tylko i wyłącznie gdy korzystasz z aplikacji 64-bitowych.

Przykład 1: Twój 32-bitowy (x86) antywirus na systemie 64-bitowym (x64) albo nie odpali w ogóle, albo odpali ale będzie pochłaniał ogromne zasoby pamięci.

Przykład 2: Twój 64-bitowy antywirus na systemie 64-bitowym sprawuje się nie znacznie lepiej niż antywirus 32-bitowy na systemie 32-bitowym.

Poza tym VISTA jest znacznie nowsza od XP więc jak wiadomo zastosowana została też lepsze architektura całego systemu. (która wymaga jeszcze trochę ulepszenia).

Co do Linuxa - nie powiem nic poza tym, że jest darmowy, bo pojęcia nie mam o tych systemach :slight_smile:

Czyli jak mam oprogramowanie na 32 bity to 64 bity nie instalować :?:

a i jeszcze niektóre linuksy ładnie wyglądają :wink: ale akurat nie ubundu bo akurat ten wygląd tak średnio mi się podoba :wink:

Hm… w przypadku kiedy wydałeś kasę na programy 32-bitowe (które nie działają w systemach x64 - tzn nie pisze na nich 32/64-bit albo x64/x86) to chyba nie… Ale jeśli programy masz darmowe lub w sieci są dostępne wersje x64 to jak najbardziej możesz skorzystać z systemu x64.

Z miesiąca na miesiąc przybywa aplikacji, które są przygotowane pod system x64 - to bardzo dobrze, bo może za 2 lata, a może za rok okaże się, że praca na systemach x64 jest o wiele wydajniejsza. Nie da się ukryć, że chyba x64 bardziej przyszłościowe, ale jak narazie nie zmienia pracy na komputerze w raj :slight_smile:

Oczywiście że przyszłościowa no bo chyba nie chcecie do końca życia pracować na max. 4GB RAM. Co do Ubuntu to syf jak każdy linux…

Windows XP to już jak dla mnie historia jak WinNT, 2000 czy 98

Po części podzielam zdanie sCooBy^ jednak bez linuxa nie mógłbym normalnie funkcjonować :wink:

Osobiście polecam system 64-bit jeśli korzysta się z oprogramowania nie mającego odpowiednika 64-bitowego lub to oprogramowanie (32-bit) nie odpala w ogóle na x64 bo i tak się zdaża to jednak lepiej pozostać przy 32bit.

To że jak tu ktoś napisał “ubuntu ma średni wygląd” to to można łatwo zmienić… osiągniesz efekt jaki chcesz… Ale Ubuntu to całkiem inny system niż Windowsy… nie da się porównać.

Co do Visty to syf jak każdy windows…

Dostosowałem się do poziomu skubiego

Vista - działa na każdym nowym komputerze który kupisz w sklepie.

XP - To syf, nie warto używać 7 letniego grata.

Ubuntu - Działa dobrze co 10 komputerze… trzeba mieć specjalnie dobierany komputer lub mieć niezłe szczęście aby linux obsłużył wszystko.

Co wybrać? Vista 64bit.

na windowsy są robione wszystkie gry, a na linuxa(ubuntu) nie

Hm… Gdyby się nie pojawiła Vista 2 lata temu (czy nie wiem jak dawno, nie znam dat publikacji) to jakoś by nikt nie narzekał na staruszka XP :slight_smile:

Ja się osobiście nie spieszę z przesiadką na Vistę, na XP (x86) pracuje mi się bardzo dobrze. Nie jestem w stanie ocenić, czy na Viscie będzie pracowało mi się lepiej lub gorzej - nie spodziewam się cudów. Jeśli będzie to konieczne, to przesiądę się na Vistę. Puki co, myślę, że XP będzie mi służył na pewno do końca 2008 roku. Co będzie dalej to się okaże.

Pozdrawiam.

Vista - działa, ale nie do końca można to nazwać działaniem haha

XP - system do ktorego jeszcze wrócisz chyba ze tylko używasz przeglądarki i worda na kompie to może uda ci sie przetrwać z vista

Ubuntu - chyba nie masz styczności z linuxem

Dajcie sobie spokój z tymi kłótniami. Bo każdy ma swoje racje. Jedni zapatrzeni w Linuksa inni w windowsa i każdy Mia jakieś swoje zalety. Ja osobiście nigdy nie przekonam się od Linuksa no chyba ze Windows będzie jakiś strasznie drogi to wtedy to będzie konieczność ale jak narazie to dla mnie linuks jest mało funkcjonalny. Ale to jest moje zdanie.

A co visty to przez zainstalowanie trzeba sprawdzić jej wymagania i nie dziwić się że jest wolna itp. Bo jak się posiada komputer o słabszych parametrach to się kupuje windowsa xp a nie vistę. A większość nowych komputerów już posiada takie parametry które bez problemu radzą sobie z vistą.

na XP jest wszystko ale XP jest systemem, który ma do siebie to, że w ciągu tygodnia można go doprowadzić do stanu przedzawałowego = format czyli wg mnie najmniej stabilny system spod znaku MS

ubuntu- system dla fachowców, żeby na nim coś robić to trzeba umieć obsługę konsoli na blachę chyba, że wolisz siedzieć z instrukcją i przepisywać xD

poza tym tylko nieliczne rzeczy z windowsa można uruchomić większość to odpowiedniki open suse. (wine kiepsko się sprawdza)

Vista- obecnie mam na komputerze, wg mnie bardzo dobry i stabilny system, najlepszy wybór jak na dzisiejszy dzień, wszystko działa jak należy, zawiesi się raz na ruski rok ,zdecydowanie lepszy od xp, xp to już 7 letni staruszek i nie rozumiem ludzi którzy z nowych mocnych komputerów wyrzucają vistę i instalują xp.

jeśli ktoś kupuje w tej chwili system i posiada komputer o dobrych parametrach to wybór najlepszy to vista ale dla słabszych komuterów xp jest najlepszym rozwiązaniem.

:lol: :lol: :lol:

Dobre :wink:

Poprawa humoru w Wielki Piątek.

Nie wiem - nie piszę.

Akapit o Linuksie mogłeś ominąć z racji wiedzy.

Różnic między tymi systemami (XP i Vista) jest zasadniczo dużo i są one zależne od komputera. Zasadniczą różnicą jest na pewno interfejs graficzny (jednak dla dobrych komputerów interfejs Aero nie powinien stanowić problemów). Kolejną różnicą jest to, że pod Vistą ciężko pisze się różne programy zaś pod XP - nie. Moja koleżanka miała w Viście problem ze skonfigurowaniem sieci LAN. Czasem nawet sterowniki do XP czy ogółem do serii NT nie chcą działać poprawnie pod Vistą zaś pod XP - bez problemu. W XP idzie wszystko łatwo odkręcić zaś w Viście - ciężej. O Ubuntu nie wiem za dużo gdyż nie miałem jeszcze przyjemności pracy z tym programem. Ogółem ciężko jest wskazać jedną zasadniczą różnicę między XP a Vistą, jednak większość informatyków jest zgodna co do wyższości XP nad Vistą.