Różnice pomiędzy procesorami

Nie do końca rozumiem co dają tak naprawdę rdzenie. Co jest lepsze 2 szybsze rdzenie (3.4 GHz), czy 4 rdzenie wolniejsze (3 GHz)? Co daje mi tak na prawdę to Cache? Jak myślicie która opcja byłaby lepsza? Chciałbym później ten procesor jeszcze podkręcić.

"Pamięć podręczna (ang. cache) – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.

Pamięć podręczna jest elementem właściwie wszystkich systemów – współczesny procesor ma 2 albo 3 poziomy pamięci podręcznej oddzielającej go od pamięci RAM. Dostęp do dysku jest buforowany w pamięci RAM, a dokumenty HTTP są buforowane przez pośredniki HTTP oraz przez przeglądarkę."

“Rdzeń - Serce każdego procesora. Jądra poszczególnych modeli procesorów, zwane również rdzeniami, różnią się przede wszystkim: technologią wykonania, liczbą tranzystorów oraz zestawami funkcji.”

Minuta szukania w google :wink:

Co do procka to jasne że bierz 3,0GHz 4 rdzenie.

Pamiętaj że jak chcesz przyzwoicie podkręcić procesor to musisz zakupić lepsze chłodzenie :wink:

Co do podkręcania to wiem, wiem. Ale, czy szczególnie odczuję to, jeżeli będę używał AMD Athlon II X2 270 (3.4 GHz, 2 rdzenie)? Chyba, żeby wziąć jakiś wolniejszy 4 rdzeniowiec za mniejsze pieniądze i tego podkręcić?

Zależy jeszcze do czego chcesz używać komputera.

Jak do gier to bierz 4 rdzenie.

Podaj jeszcze jaką masz płytę główną i ile chcesz przeznaczyć na nowy procek.

Co do płyty głównej to właśnie chcę wybrać pod procesor. Swoją drogą, FM1 jest starszy od AM3? Bo tak, znalazłem:

AMD Athlon II X4 631

4 rdzenie, 2.6 GHz

AMD Athlon II X2 270

2 rdzenie, 3.2 GHz

Nawet jestem zaskoczony, że 4 rdzenie są tańsze, ale to jest koszt szybkości, no ale przecież jest podkręcanie :slight_smile: Komputer ma być na gry, już od dłuuugiego czasu się do tego szykuję i teraz chcę ostatecznie to ogarnąć…

Okej, powiedz do ilu możesz wydać na procek + płytę to coś doradzę :wink:

Tak, FM1 jest starsze.

Składasz zestaw czy co? Rdzenie rdzeniom nierówne, dwa rdzenie z Athlona II X2 są słabsze niż w G530 :wink:

Podstawowy koszt to koło 500 zł na sam procek i płytę, to ma być koszt podstawowy, bo muszę sam zarobić, chyba, że mama się dołoży (Like a Boss) ![-o<

Szczerze to wybrałeś procki raczej nie przyszłościowe i słabe, podaj jaki masz budżet na cały sprzęt najlepiej to się coś złoży.

nie opłaca się wchodzić w FM1, bo to nie jest przyszłościowa podstawka.

Ile masz kasy do wydania?

A wy tylko o kasie >.< Jak już coś wybieram to muszę to znać i wiedzieć o co c’mon, ale powiedzmy, że gdzieś koło 1000 max 1200. Po prostu teraz zaplanuję sobie co mam kupić i wyznaczę sobie kwotę jaką mam uzbierać.

To może najpierw uzbieraj, a potem się zgłoś?

Jak za 1200zł do gier to lipa trochę.

Masz jakieś dyski/obudowę/nagrywarkę ze starego kompa?

i3-2120 - 450zł

płytka na H61 - 200zł

RAM - 60zł

zasilacz - 130zł

740zł, karta za 500zł - i pogra.

Pod warunkiem że ma dysk, nagrywarkę i obudowę :wink:

No tak, założyłem to :wink:

Cyferkami nie ma sensu wyrażać. Jak miałeś Celerona i przesiadłeś się na normalnego Pentium czy miałeś Durona i przesiadłeś się na Athlona czy Phenoma to widzisz jaka jest różnica - masakryczna. To daje cache.

Osobiście wolał bym 4 - mogę więcej rzeczy robić jednocześnie. Nie zadławisz tak szybko kompa. Ale to już zależy od przeznaczenia.

Ja wymieniam/zamieniam - szkoda ryzykować z podkręcaniem. Kto się zna to da radę, kto nie może sobie zrobić kuku

Na każdym sprzęcie da się grać i za 300zł i za 4300zł - zależy w jakie gry;-) Czekać aż się uzbiera albo aż będzie szybszy procek tańszy można w nieskończoność. Za 1200 możesz kupić coś z podstawką AM3/AM3+ i jakiś Phenom II X3 z 4GB DDR3 i jakąś grafiką. A potem se będziesz dokupywał co chciał.