Różnice w plikach mp3

Jaka jest różnica np. w jakości pliku:

320 kbps - 44100 Hz

320 kbps - 48000 Hz

wyrazistością ale nie jestem pewien

Różnica jest tu w częstotliwości próbkowania czyli ile razy na sekundę przy nagrywaniu była zapisana próbka dźwięku.

44100Hz (czyli 44,1kHz) to częstotliwość próbkowania używana w płytach CD i w zdecydowanej większości przypadków gdy w pliku muzycznym lub pliku video jest dźwięk kodowany w mp3 i jest to wystarczające.

48000Hz (czyli 48kHz) to częstotliwość próbkowania stosowana zazwyczaj w plikach video wysokiej rozdzielczości z dźwiękiem kodowanym w mp3 (np. filmy HD na płytach BlueRay).

jeśli chodzi o jakość odczuwalną to między tymi dwoma plikami raczej nie usłyszysz różnicy chyba że jesteś melomanem o doskonałym słuchu i dysponującym najwyższej klasy sprzętem (profesjonalna karta dźwiękowa; profesjonalny wzmacniacz; profesjonalne głośniki; profesjonalne studyjne słuchawki itp.).

Do tego dodam jeszcze że często pliki mp3 o częstotliwości próbkowania 48kHz są tworzone z plików mp3 44,1kHz przez ludzi którym się mylnie wydaje że poprawią w ten sposób ich jakość.

A która jakość lepsza?

96 kbps - 44100 Hz

czy 128 kbps - 32000 Hz

Zawsze 128kbps będzie lepsze od 96kbps, im wyższy bitrate tym lepiej.

Ilość kilobitów na sekundę (kbps) to ilość danych opisujących dźwięk z danej sekundy a im ich więcej tym wierniej dźwięk będzie oddawany.

Oczywiście przy założeniu że plik 128kbps powstał z zapisu dźwięku z dobrego źródła a nie w wyniku konwersji z pliku 96kbps.

Jeszcze istnieje coś takiego jak mp3pro (mpeg 2 audio layer 3) które w odróżnieniu od klasycznego mp3 (mpeg 1 audio layer 3) umożliwia zapis dźwięku w niższym bitrate przy zachowaniu jakości (max bitrate dla mp3pro to o ile się nie mylę 96kb/s) ale takie pliki są odtwarzane z pełną jakością tylko w sprzęcie/programach/kodekach w pełni obsługujących ten rozszerzony format a w pozostałych odtwarzana jakość będzie taka sama jak przy zwykłych plikach mp3 o takim samym bitrate.

mp3pro jest np. w Nero Wave

Ja osobiście słysze różnice pomiędzy 44100 Hz a 96 kHz w foobarze na zwykłych głośnikach od wieży dźwięk jest wyraźniejszy taki szerszy