Różny klucz produktu w BIOS i preinstalowanym systemie

Witam. Około 2 miesięcy temu zostałem posiadaczem komputera Medion wyposażonego w system Windows 10. Nie wiem dokładnie, ale zdaje mi się, że został on zaktualizowany z systemu Windows 8.1 (naklejka z tyłu komputera). Przymierzam się do ponownej instalacji systemu, czystej, z obrazu płyty ściągniętego przez Media Creation Tool. Chciałem uzyskać klucz produktu systemu, mimo iż z tego co wiem nie jest on wymagany na komputerze, na którym system był zainstalowany. I tu jedna rzecz mnie zdziwiła: sprawdzałem to wieloma programami tj. ProduKey albo WPKey i:

  1. W ProduKey widnieją dwie pozycje, gdzie na pozycji 1 znajduje się zapis Windows 10 Home i klucz produktu a na pozycji 2 Windows (BIOS OEM Key) i zupełnie inny klucz produktu.
  2. W WPKey niezaznaczając żadnej opcji widzę klucz produktu taki jak ten z pozycji 1 w ProduKey, a zaznaczając opcję MSDM - ten z pozycji 2

Pytanie: czy to bedzie miało jak znaczenie przy ponownej instalacji systemu?

Pozdrawiam
 

Użyć musisz klucz z BIOSu (spisz go sobie na wypadek gdyby instalator Windowsa go nie odczytał). Klucz po aktualizacji do Windows 10 jest kluczem praktycznie służącym jedynie do instalacji - zwykle nie da się nim aktywować systemu.

Nie musi nic spisywać, nawet jeśli instalator zapyta o klucz to wystarczy pominąć i po uruchomieniu komputera (połączeniu z netem) windows sam odczyta kluch z UEFI i się aktywuje 

Dzięki Panowie za odpowiedź, klucz sobie spisałem na wszelki wypadek, zaraz biorę się za reinstall :) 

Pozdrawiam :slight_smile:

Ewentualnie klucze OEMowe można backupować poprzez ABR. Tylko warunek jest taki, że musi to być legalny klucz i z tego konkretnego komputera :slight_smile: