Rozpowszechnienie GNU GPL

Witam.

Jeden z programów jest na takiej licencji. Napisałem maila do autora jednak na razie nie doczekałem się odpowiedzi.

Według praw tej licencji wolno mi rozpowszechniać w postaci niezmienionej lub zmienionej z oryginalnymi źródłami.

W takim razie mogę wykorzystać ten program czy jednak powinien poczekać na odpowiedź?

Czy nie uważasz że rozpowszechnianie a wykorzystanie to dwie różne rzeczy ??

Tym nie mniej, w myśli licencji GNU GPL wolno ci i jedno i drugie, z zachowaniem reguł tej licencji.

Rozpowszechniać możesz razem ze źródłami tego programu tylko nieodpłatnie, ponieważ nie jesteś autorem tego programu tym samym nie masz do niego praw ani prawa żądać za nie opłaty. Możesz jednak żądać opłatę tylko za, np. nośnik tj. za płytę CD czy dostęp do serwera itp ale nie za sam program.

Co do wykorzystania to zależy jak chcesz go wykorzystać. Jeśli chce tylko go używać to nie ma z tym w ogóle problemu, jeśli natomiast jesteś programistą i chcesz kod programu włączyć do swojego programu/projektu to swój program musisz również udostępnić wraz ze źródłami na tej samej licencji, nawet jeśli tylko coś zmienisz w źródłowym programie to kod zmodyfikowanego programu również musisz udostępnić na GPL.

Pozdrawiam!

co do nieodpłatnego udostępnianie to nie do końca tak jest, programy na licencji GNU GPL wolno udostępniać odpłatnie:

http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.pl. … ownloadFee

Oczywiście ale mogą to robić wyłącznie ich twórcy, ja miałem na myśli, że nie może odsprzedawać osoba, która nie jest ich autorem bądź nie posiada praw autorskich taka osoba jak pisałem wyżej może żądać jedynie opłaty za dystrybucję, czyli opłatę za np. nośnik danych jakim jest płyta CD czy serwer. W skrócie autor ma prawo prosić o zapłatę za program, lecz nie może zabronić nieodpłatnego rozpowszechniania jego programu dalej, natomiast osoba, która nabyła pogram odpłatnie lub nieodpłatnie, może żądać opłaty wyłącznie za dystrybucję tego programu ale nie za sam program :slight_smile:

Pozdrawiam!

Przesadzasz. Jaka jest różnica między odpłatnością za krążek a odpłatnością za krążek z programem na jakiejś EULI? Ludzie się przyzwyczaili myśleć, że jeżeli płacą za program, to go kupują. W tym aspekcie GNU/GPL pozwala robić Ci dokładnie to samo, co wielkie korporacje napychające sklepy ładnie wyglądającymi pudełkami, a dodatkowo doprowadzające do tego, że klient płaci tylko za nośnik(który i tak w treści licencji nie jest jego, bo ma obowiązek zniszczyć nośnik w przypadku złamania licencji).

Tak czy inaczej. Można sprzedawać “programy udostępniane na GNU/GPL( :wink: )” tak samo, jak robi to większość firm.