Rozpoznanie uszkodzonego procesora

(system) #1

Witam. Czy po wizualnej ocenie można stwierdzić że dany procesor /może być/jest uszkodzony ?? Np: jeżeli nie jest ukruszony rdzeń , proste nóżki i nie widać oznak spalenia to czy taki procesor jest w 100% sprawny ???? czy może mieć jakieś usterki nie widoczne gołym okiem ??

(Srebrny Wilk) #2

Uszkodzenia, które widać gołym okiem, to uszkodzenia mechaniczne.

W ten sposób nie stwierdzisz, czy nie jest przegrzany, czy całkiem spalony.

(system) #3

ale jeżeli został przegrzany to czy nie zostawiło by to jakiegoś śladu ?? podejrzewam że i JA swój przegrzałem bo pod rdzeniem pokazała sie " smuga " ale działa.

(Srebrny Wilk) #4

Większości uszkodzeń będących skutkiem nieudanych eksperymentów overclockerskich nie widać.

(klopas) #5

wiesz jak trudno uszkodzić procka za pomocą OC?

sam chciałem popsuć starego celka ale po resetowaniu CMOS dalej chodził...

(Srebrny Wilk) #6

Nie pytałeś o trudności związane z celowym uszkodzeniem, tylko jak z zewnątrz rozpoznać takie uszkodzenie.

Na akademicką dyskusję o niczym szkoda tego Forum.

Krótka odpowiedź na Twoje pytanie jest taka: większości uszkodzeń elektrycznych i termicznych nie widać.

(Darth ReX) #7

No, jeśli chodzi o termiczne, to tylko jak ci się przyjara, że aż poczernieje (jak mój duron, o dziwo mimo ukruszonego rdzenia i spalenizny pod spodem działa :shock: ), ale elektrycznych nie da rady.

(Mariosti*) #8

Nierównomierna barwa rdzenia może oznaczać mocne przegrzanie albo poprostu wielokrotne wymiany chłodzenia. Poza tym jak wcześniej wspomniano widać tylko ukruszenia i złamane nóżki, jakichkolwiek innych uszkodzeń nie widać.

Pytania sugerują że jesteś zainteresowany procesorem bez heat-shielda więc szukaj czegość co odrazu ma tzw. coppershima, skutecznie ograniczaja ryzyko uszkodzenia rdzenia.