Rozpoznanie uszkodzonego procesora

Witam. Czy po wizualnej ocenie można stwierdzić że dany procesor /może być/jest uszkodzony ?? Np: jeżeli nie jest ukruszony rdzeń , proste nóżki i nie widać oznak spalenia to czy taki procesor jest w 100% sprawny ??? czy może mieć jakieś usterki nie widoczne gołym okiem ??

Uszkodzenia, które widać gołym okiem, to uszkodzenia mechaniczne.

W ten sposób nie stwierdzisz, czy nie jest przegrzany, czy całkiem spalony.

ale jeżeli został przegrzany to czy nie zostawiło by to jakiegoś śladu ?? podejrzewam że i JA swój przegrzałem bo pod rdzeniem pokazała sie " smuga " ale działa.

Większości uszkodzeń będących skutkiem nieudanych eksperymentów overclockerskich nie widać.

wiesz jak trudno uszkodzić procka za pomocą OC?

sam chciałem popsuć starego celka ale po resetowaniu CMOS dalej chodził…

Nie pytałeś o trudności związane z celowym uszkodzeniem, tylko jak z zewnątrz rozpoznać takie uszkodzenie.

Na akademicką dyskusję o niczym szkoda tego Forum.

Krótka odpowiedź na Twoje pytanie jest taka: większości uszkodzeń elektrycznych i termicznych nie widać.

No, jeśli chodzi o termiczne, to tylko jak ci się przyjara, że aż poczernieje (jak mój duron, o dziwo mimo ukruszonego rdzenia i spalenizny pod spodem działa :shock: ), ale elektrycznych nie da rady.

Nierównomierna barwa rdzenia może oznaczać mocne przegrzanie albo poprostu wielokrotne wymiany chłodzenia. Poza tym jak wcześniej wspomniano widać tylko ukruszenia i złamane nóżki, jakichkolwiek innych uszkodzeń nie widać.

Pytania sugerują że jesteś zainteresowany procesorem bez heat-shielda więc szukaj czegość co odrazu ma tzw. coppershima, skutecznie ograniczaja ryzyko uszkodzenia rdzenia.