Rozruch komputera

Witam na forum :slight_smile:

Problem leży w rozruchu, tuż po włączeniu komputera, wentylatory kręcą się przez chwile z maksymalną ilością obrotów, a później zwalniają i nic dalej się nie dzieje, monitor zachowuje się, jakby komputer był wyłączony, tj. ekran ciemny, a przycisk od zasilania monitora miga.

Naciskam przycisk reset, komputer po kilku sekundach się wyłącza, zamiast natychmiastowego resetu, to komputer włącza się ponownie dopiero po tym jak wszystkie wentylatory przestaną się kręcić.

No i tutaj raz potrzeba jednego resetu, raz dwóch, trzech, czterech, żeby wydobył się dźwięk z głośniczka na płycie głównej i nastąpił rozruch komputera.

Podczas rozruchu czasami występował błąd:“Cmos Checksum Error” i “Overclocking failed, enter setup to re-configure”

Więc wymieniłem również baterię.

Wymieniłem zasilacz na Tagan 600 U33II, lecz to nie rozwiązało problemu.

Aktualizowałem BIOS-a, problem dalej jest.

Kolejnym problemem jaki pojawił się wraz z wyżej opisanym to brak napędów optycznych widocznych w Windowsie. Przed problemem system wykrywał 2 napędy - CD-RW i DVD-RW. Aktualnie mam podpięty tylko ten drugi, lecz jego też nie wykrywa.

W BIOS-ie w zakładce “Boot” wykrywa te napędy, lecz po załadowaniu systemu już nie.

Próba odpalenia płyty z Windowsem podczas rozruchu zakończyła się sukcesem, więc napęd na 100% sprawny, jedynie nie działa po załadowaniu systemu.

Próbowałem poprzez Microsoft Fix It.

Próbowałem znaleźć w rejestrze klucze Upper filters i lower filters oraz je usunąć lecz ich nie znalazłem.

Sprawdzałem zworkę - jest ustawione na Master.

Próbowałem podpiąć na inną taśmę, nie pomogło.

Odinstalowałem Daemon tools, ponieważ czytałem, że czasami on może być przyczyną - również nic nie pomogło.

W menedżerze urządzeń miałem pozycje:

ATA Channel 0

ATA Channel 0

ATA Channel 0

ATA Channel 1

ATA Channel 1

ATA Channel 1

Intel® ICH8 2 Port Serial ATA Storage Controller - 2825

Intel® ICH8 4 Port Serial ATA Storage Controller - 2820

Standardowy kontroler Serial ATA AHCI 1.0

Usunąłem te 6 pozycji ATA Channel, po restarcie problem dalej nierozwiązany.

Asus P5B

Intel Core 2 Duo E6600 + Freezer 7 PRO (bez fabrycznego wentylatora) + nowy wentylator

ATI Radeon 3870

2GB DDR2 800Mhz

Zasilacz Tagan 600 U33II

Dodam jeszcze, że nic nigdy nie podkręcałem.

Jestem kompletnie zdesperowany, bo wydałem kasę na zasilacz i dzień w dzień szukam przyczyny problemu. Proszę o rady

Pozdrawiam

Zares

Witaj.

Co do wentylatorów przy starcie komputera to jest normalne. Opisane komunikaty mówią o problemie z biosem.( nie trzyma ustawień ). Dobrze włożyłeś baterię? Może jakimś cudem masz zworkę od resetu biosu źle włożoną? Dla pewności sprawdził bym, czy wszystkie części są dobrze i mocno wciśnięte.( taśmy,pamięć,grafa i kable zasilające)

Po włożeniu baterii BIOS trzyma ustawienia i komunikaty więcej się nie wyświetlają.

Problem tkwi w tym, że po wł. komputera, wentylatory kręcą się przez chwile z maksymalną ilością obrotów, a później zwalniają i nic dalej się nie dzieje, monitor zachowuje się, jakby komputer był wyłączony, tj. ekran ciemny, a przycisk od zasilania monitora miga.

Zworka od BIOS-u jest dobrze włożona.

Wszystko jest dobrze dociśnięte.

Dziwi mnie powyższy problem, bo zawsze jak coś było nie tak przy rozruchu, to wyświetlało odpowiedni komunikat, a teraz cisza…

Dodam jeszcze, że problem występuje po długiej przerwie w pracy komputera, np. po nocy. Jak bym teraz wyłączył, to ponowne włączenie byłoby bez problemu. Dziwi mnie też to, że wraz z powyższym problemem zniknęły napędy z Windowsa.

Moim zdaniem to na 99% wina gubienia ustawień biosa. Wyklucz jeszcze błąd windy uruchamiając system jakimś distro live linuksa.

Teraz patrze, że nawet godzinę systemową masz zrąbaną.

Ale od czasu zmiany baterii ustawień nie gubi.

Z Linuksem na razie będzie problem, bo nie mam jak go nagrać, a pendrive’a będę mieć dopiero za tydzień.

Zares , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj ten temat.

viewtopic.php?f=16&t=394978