Rozruch

…:(.# !!

mialem na poczatku pieknie zainstalowany system XP, nagle zachcialo mi sie instalowac na drugim dysku win2k3 na partycji H::frowning: i sie zaczelo. Instalacja przeszla bez rzadnych konfliktow, az do nastepnego uruchomienia kompa. Podczas uruchomienia do XP juz sie nie moglem dostac, od razu zaladowal sie win2k3. Mam 4 partycje podstawowe na dysku 0 i jedna partycje na dysku 1, gdzie znajduje sie win2k3. Po uruchomieniu kompa okazalo sie ze dyskiem rozruchomym nagle stal sie dysk D: zamiast C:, gzdzie znajduje sie XP, zamiast podmiany tylko pliku boot.ini, wykosil mi wszystko i pliki startowe zaladowal na ta druga partycje, tak samo zrobil sobie ja aktywna. Zaczolem bawic sie plikiem boot.ini i wpisalem sobie sciezke do partycji z XP, ale okazalo sie ze partycja nie ma juz przypisanego nr1 lecz 4.

[boot loader]

timeout=3

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS=„Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS=„Windows Server 2003, Standard” /fastdetect

a partycje D: ustawil sobie na jedynke. W koncu udalo mi sie uruchomiC winXP :). Ale niestety dyskiem rozruchowym jest nadal dysk D: z ktorego moge ladowac winXP, znajdujacy sie na C: i win2k3, znajdujacy sie na H:. Po ustawieniu aktywnej partycji na C: komputer sie zawiesza w momencie kiedy ma nastapic bootowanie sie systemu. Przekopiowanie plikow ntdetect, ntldr, boot na dysk C: nic nie pomoglo.

Moje pytanie jest: Jak z powrotem ustawic partycje rozruchowa na C: ? win2k3 juz raczej nie bedzie instalowany:(. Chce tylko odzyskac sytuacje przed instalacja: dysk aktywny c:, dysk rozruchu C: itd.

Dzieki

Niestety wiem tylko jak zmienić aktywną partycje :? , przy partycjach FAT32. Jeśli masz ten sytem plików to musisz skombinować dyskietke startową (najlepiej od win98). Po uruchomieniu kompa z tej właśnie dyskietki wpisujesz fdisk i za pomocą tego dosowego programiku wybierasz dysk na którym znajduje się partycja c: i zmieniasz aktywną partycje c: .

B) Naprawa bootloadera WindowsXP

  1. Otwórz Notatnik, następnie skopiuj do niego poniższy wpis (dokładnie tak jak jest pokazany):

L 100 2 0 1

N C:\BOOTSECT.DOS

R BX

0

R CX

200

W

Q

  1. Zapisz plik na dyskietkę startową nadając mu nazwę READ.SCR

  2. Uruchom ponownie komputer z dyskietki startowej. Następnie wpisz poniższą komendę:

DEBUG

Możliwe, że będziesz musiał zmienić atrybuty dla pliku, jeżeli ten już isnieje i nie można go nadpisać. Do tego celu użyj polecenia: ATTRIB C:\BOOTSECT.DOS -S -H -R

  1. Zmień ustwaienia w biosie tak, aby kolejność bootowania zaczynała się od CD-ROM.

  2. W napędzie umieść płytę z Windows XP i uruchom z niej instalatora.

  3. Gdy instalator da nam do wyboru instalcję lub naprawę, to wybieramy drugą opcję (naprawa).

  4. Następnie zostaniemy zapytani o wybór instalacji Windows na któą chcemy się zalogować. Wpisz 1 (zazwyczaj jest tylko jedna instalacja na pojedynczym komputerze).

  5. Po podaniu hasła administratora wpisujemy komendę FIXBOOT.

  6. Następnie wyjmujemy płytę z napędu i wpisujemy komendę EXIT, po czym komputer powinien się uruchomić ponownie.

  7. Pozwól na odczyt systemu z dysku twardego. Powinien pojawić ekran wyboru sytemu operacyjnego, co było naszym celem.