Rozszerzanie pamięci RAM

Wiem, na pewno można to wyguglować, ale jak gugluję to wyskakuje mi coś aktualnego dla 5 letnich laptopów.

Chodzi mi o rozszerzanie pamięci RAM.

Konkretniej w Sony Vaio SVE14A2V1E. Można go już kupić za 3200-3500zł. Zawiera 4GB ramu oraz “pamięć RAM rozszerzalna do 16 GB”.

Właśnie. Rozszerzalna. Rozumiem, że wiąże się to z kosztami, ale chciałbym wiedzieć gdzie to się robi (rozumiem, że nie własną rękę, wiadomo - gwarancja). I jaki byłby koszt rozszerzenia pamięci do 16 GB. Na pewno kość 4GB idzie na odstawkę, bo są 2 sloty (w tym wypadku 2 stoty po 8GB)

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Cześć

Laptop zapewne posiada pamięci DDR3 i dwa sloty na pamięć. Sprawdź więc w dowolnym sklepie ile mniej więcej kosztują kostki pamięci np. 4GB (oczywiście przy kupnie warto sprawdzić jakie posiadasz i jakie współpracują poprawnie z laptopem).

A w kwestii wymiany, jeżeli po zdjęciu tzw. klapki serwisowej masz dostep do pamięci to mógłbyś wymienić ją samemu. Wydaje mi się że nie spowoduje to utraty gwarancji.

Choć co producent to inaczej, więc niech wypowie się ktoś posiadający laptopa tej marki.

W Sony Vaio można samemu dodać pamięć i wymienić dysk. Nie powoduje to utraty gwarancji.

Kłopot może być innej natury. Jedno z gniazd z pamięciami może (chociaż nie musi) znajdować się na wierzchnim obszarze płyty głównej i celem dostania się do niego trzeba będzie zdejmować klawiaturę.