Rozszerzanie partycji systemowej- jak?

(Keymen3) #1

Witam,

zainstalowałem przed chwilą 64-bitową Vistę Home Premium i podzieliłem dysk (250GB) na 30GB-system i stery; 203GB- Dane,

zainstalowałem sterowniki na systemowej partycji i chcę zainstalować jeszcze SP1, ale okazuje się, że ta partycja jest trochę za mała. Próbowałem ją rozszerzyć kosztem partycji Dane- 203GB, ale mechanizmem wbudowanym w Vistę się nie da :frowning: Tu moje pytanie: jak krok po kroku rozszerzyć partycję systemową o 10GB, tak żeby system miał ok 40GB, a Dane ok 193GB. Podajcie jak to zrobić krok po kroku, bo dopiero zaczynam zabawę z Vistą :wink:

(Wiktor 1996 96) #2

najlepiej programem np hard disk manager 8 se już kilka razy tworzyłem i rozszerzałem partycję niestety program jest po angielsku ale jest bardzo czytelny i łatwy w użytku

(Cyba91) #3

GParted

(Marius142) #4

Mechanizm wbudowany w Viste da radę,wielokrotnie zmieniałem rozmiar partycji.Najedź kursorem myszki na mój komputr,wybierz opcję zażądzaj, puźniej zażądzaj dyskamy,następnie musisz zmiejszyć partycję D np. o 20 Gb. Wtedy będziesz miał wolnę miajscę,następnie wybierz partycję C naciśnij PPM i wtedy będziesz już miał opccję zwiększ rozmiar partycji.Dopuki nie zrobisz wolnego nie zagospodarowanego miajsca to nie ma opcji zwiększ rozmiar partycji.

(Priam14) #5

Zrobiłem tak jak jest napisane wyżej mam wolne miejsce lecz nie da się rozszerzyć partycji systemowej dalej jest ta opcja nie podświetlona czy trzeba coś jeszcze zrobić?? Mam 5 giga wolnego do przydzielenia i do "C" przydzielić się nie da.

(Keymen3) #6

Udało mi się przez Vistę, nie wiem jak, ale się udało! :slight_smile:

(Priam14) #7

keymen nie chwalił byś sie tylko powiedział co klikałeś i się udało może jakaś usługę włączyłeś możne zastosowałeś jakiś program. Podziel się swoim szczęściem.

(Keymen3) #8

Wiecie to ciekawy przypadek, instalowałem jakiś program i nagle wyskoczył blue screen, potem po uruchomieniu ponownym kompa i załadowaniu Visty, system nie widział partycji z danymi (tylko systemową), potem wlazłem do menadżera dysków i tam było nieprzydzielone miejsce z partycji, która zginęła. Rozszerzyłem o część tego miejsca partycję systemową (dało się tak zrobić :slight_smile: ), a resztę miejsca dałem na partycję z danymi i sformatowałem! :wink: