Rozszerzanie partycji systemowej- jak?

Witam,

zainstalowałem przed chwilą 64-bitową Vistę Home Premium i podzieliłem dysk (250GB) na 30GB-system i stery; 203GB- Dane,

zainstalowałem sterowniki na systemowej partycji i chcę zainstalować jeszcze SP1, ale okazuje się, że ta partycja jest trochę za mała. Próbowałem ją rozszerzyć kosztem partycji Dane- 203GB, ale mechanizmem wbudowanym w Vistę się nie da :frowning: Tu moje pytanie: jak krok po kroku rozszerzyć partycję systemową o 10GB, tak żeby system miał ok 40GB, a Dane ok 193GB. Podajcie jak to zrobić krok po kroku, bo dopiero zaczynam zabawę z Vistą :wink:

najlepiej programem np hard disk manager 8 se już kilka razy tworzyłem i rozszerzałem partycję niestety program jest po angielsku ale jest bardzo czytelny i łatwy w użytku

GParted

Mechanizm wbudowany w Viste da radę,wielokrotnie zmieniałem rozmiar partycji.Najedź kursorem myszki na mój komputr,wybierz opcję zażądzaj, puźniej zażądzaj dyskamy,następnie musisz zmiejszyć partycję D np. o 20 Gb. Wtedy będziesz miał wolnę miajscę,następnie wybierz partycję C naciśnij PPM i wtedy będziesz już miał opccję zwiększ rozmiar partycji.Dopuki nie zrobisz wolnego nie zagospodarowanego miajsca to nie ma opcji zwiększ rozmiar partycji.

Zrobiłem tak jak jest napisane wyżej mam wolne miejsce lecz nie da się rozszerzyć partycji systemowej dalej jest ta opcja nie podświetlona czy trzeba coś jeszcze zrobić?? Mam 5 giga wolnego do przydzielenia i do “C” przydzielić się nie da.

Udało mi się przez Vistę, nie wiem jak, ale się udało! :slight_smile:

keymen nie chwalił byś sie tylko powiedział co klikałeś i się udało może jakaś usługę włączyłeś możne zastosowałeś jakiś program. Podziel się swoim szczęściem.

Wiecie to ciekawy przypadek, instalowałem jakiś program i nagle wyskoczył blue screen, potem po uruchomieniu ponownym kompa i załadowaniu Visty, system nie widział partycji z danymi (tylko systemową), potem wlazłem do menadżera dysków i tam było nieprzydzielone miejsce z partycji, która zginęła. Rozszerzyłem o część tego miejsca partycję systemową (dało się tak zrobić :slight_smile: ), a resztę miejsca dałem na partycję z danymi i sformatowałem! :wink: